Podvodníci lákají na snadný a vysoký zisk. Místo toho vás oberou

Kdo by nechtěl rychle a bez námahy vydělat hromadu peněz? Na to a často i zoufalost spoléhají podvodníci, kteří lákají lidi na příslib vysokého zisku, aby je okradli. Snadno zde vydělají pouze oni, podvedení mnohdy přijdou i o celoživotní úspory.

Co je obchodní rejstřík a k čemu slouží? Umíte jej používat?

Ze zákona musí být některé informace o firmách veřejně dostupné. Základní a důležité údaje shromažďuje a uchovává Obchodní rejstřík firem. Funguje online. O společnosti se tak vše podstatné dozvíte kdykoliv potřebujete.

Pro rok 2023 si banky přichystaly celou řadu zajímavých novinek

Za posledních 20 let prošly banky pravděpodobně největší proměnou v historii celého bankovnictví. Internet svět financí přesunul do chytrých zařízení, jež je možné ovládat kdykoli a odkudkoli. Správa financí je stále jednodušší a rychlejší. Jaké změny plánují banky pro letošní rok?

K předčasnému důchodu si lze přivydělávat. Je s tím však spojena řada omezení

Odchod do předčasného důchodu neznamená jen to, že senior začne pobírat starobní důchod o několik let dříve. S předčasným důchodem je spojena spousta omezení, jež se týkají i možností přivýdělku. Lze vůbec v předčasné penzi vydělávat peníze navíc a kolik?

Dlužíte na daních či pojištění? Stát vám tyto dluhy možná odpustí

Vláda chystá úlevy pro osoby, jež mají nedoplatky na daních nebo sociálním pojištění. Po úhradě původní dlužné částky dlužníkům odpustí sankce. Drobné dluhy na daních by měly dokonce zaniknout automaticky. Jak přesně by to mělo probíhat?

Práce na mateřské a rodičovské: Je to možné a za jakých podmínek?

Spousta žen a mužů na mateřské nebo rodičovské mají zájem o přivýdělek. Důvod je prostý. Peněžitá pomoc od státu, jež má částečně kompenzovat ztrátu příjmu v době péče o malé dítě ve věku do 4 let, nepokrývá ani základní výdaje na bydlení, výživu a ošacení.

Na dani z příjmu zaplatí lidé s vyššími příjmy oproti minulým letům méně

Češi s vyššími příjmy platí rok od roku méně na dani z příjmu než v předešlých letech. Týká se to především posledních dvou let 2021 a 2022. Jak se změnila výše uhrazené daně u zaměstnancům s ročním příjmem 1 milion korun a více?

K akci Milostivé léto II se připojilo pět bank a dvě nebankovní společnosti

Dlužníkům podobně jako veřejné instituce nabízí druhou šanci, jak se zbavit závazků a zlepšit tak osobní finanční situaci. Milostivé léto II. odstartovalo 1. září a skončí 30. listopadu 2022. Které soukromé finanční instituce se jej ze své vlastní vůle účastní?

OSVČ, porod, mateřská a čerpání nemocenského příspěvku

Nárok OSVČ na peněžitou podporu od státu se od zaměstnanců liší. Například těhotné podnikatelky nemusí mít nárok na mateřský příspěvek v souvislosti s porodem a péčí o dítě. Bez finančních prostředků však zůstat nemusí zůstat.

Počty útoků na bankovní účty rostou. Každý druhý podvodný telefonát je úspěšný

Za uplynulé dva roky se útoky na bankovní účty zvýšily čtyřnásobně. Podvodníci jsou úspěšní při každém druhém telefonátu. Z napadených bankovních účtů klientům bank mizí nemalé peníze. Jak poznáte, že si zrovna vás vyhlédl kyberzločinec?

Nevyžádaným nabídkám po telefonu je konec. Od 1. července to zakazuje zákon

Konkrétně se jedná o nový zákon č. 374/2021 Sb. o elektronických komunikacích, jenž vešel v platnost 1. července 2022. Za nevyžádaný telemarketing hrozí pokuty v řádech moha milionů. Znamená to definitivní konec obtěžujících telefonátů s nabídkami? Víte, jak se před nimi bránit?

Chodíte o letních prázdninách na brigády? Víte, kolik zaplatíte na daních?

Během letních prázdnin si spousta studentů ke kapesnému od rodičů přivydělává na letních brigádách. Podobně jako u klasického pracovního úvazku, i brigáda vyžaduje podpis smlouvy. Míru zdanění ovlivňuje druh smlouvy, výše výdělku i celkový počet brigád vykonávaných naráz.

Za pracovní úraz náleží méně peněz. Jak získat vyšší odškodnění?

Zlomenina nohy bolí a hojí se úplně stejně bez ohledu na to, zda k ní došlo při nehodě na cestě domů z dovolené nebo při služební cestě. Neexistuje žádný důvod, aby bylo odškodnění v případě pracovního úrazu nižší. Přesto tomu tak je.

Od roku 2023 bude k odeslání platby stačit telefonní číslo

Odesílání plateb online prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví je pro většinu lidí rutinní záležitost. Od roku 2023 přibudou platby na mobilní číslo, které už nebudou vyžadovat znalost čísla bankovního účtu.

Kdo získá nárok na jednorázový příspěvek na dítě 5 000 Kč?

Česká vláda jako formu kompenzace vysoké inflace a rychle rostoucích cen schválila jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 000 Kč. Některé rodiny jej obdrží automaticky, jiné budou muset podat žádost. Jak to bude vypadat?

Dražší hypotéky vedou k obnovení zájmu o družstevní bydlení

Ceny nemovitosti stále stoupají a současně rostou úrokové sazby u hypoték, jejichž podmínky se stále zpřísňují. Neni divu, že lidé hledají nové možnosti, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Jednou z nich je družstevní bydlení.

Nemocenské pojištění a OSVČ: Jak to funguje, jak se přihlásit a na co mají nárok

Zaměstnancům je nemocenské pojištění automaticky odváděno ze mzdy. U OSVČ jde o dobrovolné rozhodnutí. Chce-li živnostník čerpat finanční podporu od státu v době nemoci, kdy není schopen podnikat, musí si vedle zdravotního a sociálního pojištění platit extra nemocenské pojištění.

Fixace úrokových sazeb u hypoték: Na jak dlouho je to aktuálně nejvýhodnější?

Na konci minulého roku úrokové sazby u hypoték výrazně poskočily směrem vzhůru a s růstem se počítá i letos. O to důležitější je promyslet zafixování úrokové sazby, které může zdražení hypotéky posunout až o několik let. Nebo také ne. Jaké vyhlídky jsou u hypoték v blízké budoucna?

Crowdfunding hýbe investičním světem. Je o něj stále větší zájem

Inflace v posledních letech roste velmi rychle a lidé daleko více přemýšlí nad tím, jak pečovat o své peníze, aby jejich hodnota neklesala, ale nejlépe naopak se zvyšovala. Jednu z možností představuje stále populárnější crowdfunding.

Zaměstnanci si v roce 2022 polepší. Mohou za to daňové novinky

Na mírně vyšší platy se mohou v letošním roce těšit zaměstnanci i bez navýšení mezd ze strany zaměstnavatelů. Důvodem jsou novinky v oblasti daní a daňových slev. Nejvíce si polepší rodiče s dvěmi a více dětmi. Příjemné překvapení některým přinese i pravidelné roční zúčtování daní.