Součástí opatření za účelem snížení zadluženosti ČR je zavedení nového odvodu pro zaměstnance

V polovině května vláda představila konsolidační balíček, který mimo jiné obsahuje úsporná opatření, která by měla pomoci snížit vysokou zadluženost České republiky. Jedním z nich je zavedení nových nemocenských odvodů pro zaměstnance.

Která životní období nemají žádný vliv na starobní důchod?

Výši starobního důchodu nejvíce ovlivňuje celková doba pojištění. Každý další rok pojištění při výpočtu penze hraje významnou roli. Výjimku představuje pouze několik životních etap, které dobu pojištění a tím pádem i výši starobního důchodu nezvyšují.

Pravidla humanitárních dávek pro uprchlíky z Ukrajiny budou od července přísnější

Od vpádu ruské armády na ukrajinské území a vypuknutí války uběhl jeden rok. Česko válečným uprchlíkům nabízí pomoc, jejíž součástí je i finanční podpora. Podmínky pro přidělení dávek budou od července 2023 přísnější, aby se zamezilo jejich zneužívání a pomoc se dostala pouze k těm, kteří ji skutečně potřebují.

Nový zákoník práce přinese změny v oblasti práce na DPP nebo DPČ

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novelu zákoníku práce. Platit by měla začít na začátku příštího roku 2024. Jednou z novinek má být nárok na dovolenou i při práci na dohodu o provedení práci či pracovní činnosti. Jaká budou pravidla?

Kdo musí v roce 2023 podávat daňové přiznání?

Většina lidí ví, že daňové přiznání podávají osoby samostatně výdělečně činné neboli OSVČ. Jak je to u OSVČ, kteří se přihlásili k nové paušální dani a za jakých okolností musí daňové přiznání podat zaměstnanec?

Nové datové schránky pro OSVČ. Jak moc ovlivní komunikaci s Finančním úřadem?

Pro všechny podnikající fyzické osoby s IČO a nepodnikající právnické osoby od nového roku platí nová zákonná povinnost a tou je zřízení a užívání datové schránky. Pokud si ji OSVČ nezřídí sami, učiní tak za ně stát.

Může Česko potrápit dosud neprovedený přechod k euru? A jak to bude dál?

Ačkoliv se Česká republika upsala k přechodu k euru, ještě k tomu nedošlo. Vážně se o tom uvažovalo před 20 lety. Nakonec ale Česko zůstalo u koruny a od té doby se to nezměnilo. Jaké to pro Česko může mít důsledky?

Podvodníci lákají na snadný a vysoký zisk. Místo toho vás oberou

Kdo by nechtěl rychle a bez námahy vydělat hromadu peněz? Na to a často i zoufalost spoléhají podvodníci, kteří lákají lidi na příslib vysokého zisku, aby je okradli. Snadno zde vydělají pouze oni, podvedení mnohdy přijdou i o celoživotní úspory.

Co je obchodní rejstřík a k čemu slouží? Umíte jej používat?

Ze zákona musí být některé informace o firmách veřejně dostupné. Základní a důležité údaje shromažďuje a uchovává Obchodní rejstřík firem. Funguje online. O společnosti se tak vše podstatné dozvíte kdykoliv potřebujete.

Pro rok 2023 si banky přichystaly celou řadu zajímavých novinek

Za posledních 20 let prošly banky pravděpodobně největší proměnou v historii celého bankovnictví. Internet svět financí přesunul do chytrých zařízení, jež je možné ovládat kdykoli a odkudkoli. Správa financí je stále jednodušší a rychlejší. Jaké změny plánují banky pro letošní rok?

K předčasnému důchodu si lze přivydělávat. Je s tím však spojena řada omezení

Odchod do předčasného důchodu neznamená jen to, že senior začne pobírat starobní důchod o několik let dříve. S předčasným důchodem je spojena spousta omezení, jež se týkají i možností přivýdělku. Lze vůbec v předčasné penzi vydělávat peníze navíc a kolik?

Dlužíte na daních či pojištění? Stát vám tyto dluhy možná odpustí

Vláda chystá úlevy pro osoby, jež mají nedoplatky na daních nebo sociálním pojištění. Po úhradě původní dlužné částky dlužníkům odpustí sankce. Drobné dluhy na daních by měly dokonce zaniknout automaticky. Jak přesně by to mělo probíhat?

Práce na mateřské a rodičovské: Je to možné a za jakých podmínek?

Spousta žen a mužů na mateřské nebo rodičovské mají zájem o přivýdělek. Důvod je prostý. Peněžitá pomoc od státu, jež má částečně kompenzovat ztrátu příjmu v době péče o malé dítě ve věku do 4 let, nepokrývá ani základní výdaje na bydlení, výživu a ošacení.

Na dani z příjmu zaplatí lidé s vyššími příjmy oproti minulým letům méně

Češi s vyššími příjmy platí rok od roku méně na dani z příjmu než v předešlých letech. Týká se to především posledních dvou let 2021 a 2022. Jak se změnila výše uhrazené daně u zaměstnancům s ročním příjmem 1 milion korun a více?

K akci Milostivé léto II se připojilo pět bank a dvě nebankovní společnosti

Dlužníkům podobně jako veřejné instituce nabízí druhou šanci, jak se zbavit závazků a zlepšit tak osobní finanční situaci. Milostivé léto II. odstartovalo 1. září a skončí 30. listopadu 2022. Které soukromé finanční instituce se jej ze své vlastní vůle účastní?

OSVČ, porod, mateřská a čerpání nemocenského příspěvku

Nárok OSVČ na peněžitou podporu od státu se od zaměstnanců liší. Například těhotné podnikatelky nemusí mít nárok na mateřský příspěvek v souvislosti s porodem a péčí o dítě. Bez finančních prostředků však zůstat nemusí zůstat.

Počty útoků na bankovní účty rostou. Každý druhý podvodný telefonát je úspěšný

Za uplynulé dva roky se útoky na bankovní účty zvýšily čtyřnásobně. Podvodníci jsou úspěšní při každém druhém telefonátu. Z napadených bankovních účtů klientům bank mizí nemalé peníze. Jak poznáte, že si zrovna vás vyhlédl kyberzločinec?

Nevyžádaným nabídkám po telefonu je konec. Od 1. července to zakazuje zákon

Konkrétně se jedná o nový zákon č. 374/2021 Sb. o elektronických komunikacích, jenž vešel v platnost 1. července 2022. Za nevyžádaný telemarketing hrozí pokuty v řádech moha milionů. Znamená to definitivní konec obtěžujících telefonátů s nabídkami? Víte, jak se před nimi bránit?

Chodíte o letních prázdninách na brigády? Víte, kolik zaplatíte na daních?

Během letních prázdnin si spousta studentů ke kapesnému od rodičů přivydělává na letních brigádách. Podobně jako u klasického pracovního úvazku, i brigáda vyžaduje podpis smlouvy. Míru zdanění ovlivňuje druh smlouvy, výše výdělku i celkový počet brigád vykonávaných naráz.

Za pracovní úraz náleží méně peněz. Jak získat vyšší odškodnění?

Zlomenina nohy bolí a hojí se úplně stejně bez ohledu na to, zda k ní došlo při nehodě na cestě domů z dovolené nebo při služební cestě. Neexistuje žádný důvod, aby bylo odškodnění v případě pracovního úrazu nižší. Přesto tomu tak je.