Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novelu zákoníku práce. Platit by měla začít na začátku příštího roku 2024. Jednou z novinek má být nárok na dovolenou i při práci na dohodu o provedení práci či pracovní činnosti. Jaká budou pravidla?

Nový zákoník práce přinese změny v oblasti práce na DPP nebo DPČ

Připravovaná novela zákoníku práce má přinést rozsáhlé změny v oblasti práce na dohody, home office a rozšíření informační povinnosti pro zaměstnavatele.

„Mluvíme o nejrozsáhlejší transpoziční novele zákoníku práce za poslední roky. Zavádíme důležité novinky, k jejichž přijetí jsme se zavázali. Protože se tyto úpravy týkají všech zaměstnanců i zaměstnavatelů, vypořádání připomínek trvalo o něco déle, než bychom chtěli. Důležité ale je, že nyní máme kompromis, na kterém je shoda,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pracující na DPP nebo DPČ budou mít nárok na dovolenou

Práce na dohody by měly sloužit primárně jako pracovní smlouvy pro lidi, kteří si chtějí k hlavnímu výdělku přivydělat něco navíc. Existují ale lidé, kteří pracují na dohody a mylně se domnívají, že za ně zaměstnavatel odvádí sociální pojištění. Až v momentě, kdy onemocní, zjistí, že tomu tak není.

Od příštího roku by se to mělo částečně změnit a to na základě požadavku EU, které chce, aby tito lidé měli jisté pracovní podmínky a lepší právní i sociální ochranu. Osoby pracující na DPP nebo DPČ by například získaly nárok na dovolenou. Zaměstnavatel jim ji bude muset proplatit, pokud si ji nevyberou a u dohodu ukončí.

Cílem je zamezit vzniku pracovních dohod bez uvedení přesné pracovní doby a počtu hodin, které umožňovaly zaměstnavatelům nepředvídatelně povolat pracovníky do práce, jak se jim zrovna hodilo.

Nová práva pro zaměstnance a povinnosti pro zaměstnavatele

Nechystá se vyloženě nový systém, ale podmínky zavedené v běžném pracovním poměru. I lidé pracující na dohody by měli mít právo na odpočinek a dovolenou.

Zaměstnanci na DPP nebo DPČ budou mít nově nárok:

  • žádat o jistější pracovní pozici po odpracování 12 měsíců a současně více než 180 na DPP,
  • na dovolenou.
  • přestávky na jídlo a oddech, na nepřetržitý odpočinek,
  • na písemné zdůvodnění výpovědi.

Nově budou zaměstnavatelé povinni zaměstnancům na DPP či DPČ:

  • rozvrhovat pracovní dobu nejméně 3 pracovní dny předem, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodne jinak,
  • uznávat překážky v práci (např. návštěva lékaře), nicméně tyto překážky budou dál neplacené,
  • hradit minimální režimové příplatky za práci přes noci, o víkendu, ve svátky a ve ztíženém pracovním prostředí,
  • poskytovat dovolenou, pokud zaměstnanec splní zákonné podmínky.

Kdy budou mít „dohodáři“ nárok na dovolenou

Pro účely výpočtu nároku na dovolenou se bude započítávat délka pracovní doby 20 hodin týdně u zaměstnanců na DPP nebo DPČ. Podle nařízení EU by měl mít každý zaměstnanec nárok na placenou dovolenou po dobu nejméně 4 týdnů v roce.

Nárok na dovolenou vznikne za podobných podmínek jako u klasického pracovního poměru. Zaměstnanec na DPP nebo DPČ akorát nebude mít na výběr, zda chce dovolenou nebo finanční náhradu. Nevyčerpaná dovolená bude proplacena pouze v případě ukončení pracovního poměru.

Práce na home office dostane nová jasnější pravidla

Dále novela přinese jasnější pravidla pro práci doma neboli home office. Ta se budou týkat definování a následné kompenzace nákladů, které zaměstnancům pracujícím z domova vznikají (např. vyšší spotřeba energií, tepla, vody atd.). Nově také bude muset mít dohoda o práci na dálku písemnou podobu.

Platit bude princip dobrovolnosti. Na zaměstnavateli bude, zda chce náklady zaměstnanců na home office kompenzovat. Nový zákon pouze nabídne jednoduchý způsob, jak mohou zaměstnavatelé náklady vyčíslit a proplácet.

Další pravidlo se bude týkat zaměstnanců z vybraných skupin, jako jsou těhotné ženy, osoby pečující o dítě mladší 9 let, osoby závislé na péči cizí osoby apod. Pokud požádají o práci na dálku a zaměstnavatel jim nevyhoví, musí jim to písemně zdůvodnit.

Hodnocení kategorie 4.5
Nový zákoník práce přinese změny v oblasti práce na DPP nebo DPČ hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 9 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 18. 4. 2023. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze