Za posledních 20 let prošly banky pravděpodobně největší proměnou v historii celého bankovnictví. Internet svět financí přesunul do chytrých zařízení, jež je možné ovládat kdykoli a odkudkoli. Správa financí je stále jednodušší a rychlejší. Jaké změny plánují banky pro letošní rok?

Pro rok 2023 si banky přichystaly celou řadu zajímavých novinek

Banky jdou tomuto trendu napřed a letošní rok 2023 se ponese ve znamení modernizace, digitalizace, ale tak zdokonalování nabízených služeb a vylepšování bankovních produktů.

Banky investují zejména do modernizace a digitalizace

Například Česká spořitelna od základu mění svůj přístup k zákazníkům. Bankovní poradci budou nově hodnocení na základě finanční kondice jednotlivých zákazníků. Banka plánuje rozšíření motivačních řešení a pokračovat v procesu digitalizace. Od 10. ledna funguje nová služba přímého nákupu investic prostřednictvím internetového bankovnictví i mobilní aplikace George.

“Během roku představíme další vylepšení v mobilním bankovnictví George, spojíme George a George klíč do jedné aplikace. Zároveň budeme rozvíjet náš slevový program Moneyback, který mezi klienty rychle roste na oblibě a využívá ho již přes 900 tisíc klientů s mobilním bankovnictvím George,” uvedl Jan Hailich, šéf platebních řešení Spořitelny pro Měšec.cz.

Novou službu Air Bank nabízí všem klientům, jež postihnou neočekávané výdaje. Banka jim potřebné peníze až do výše 30 000 Kč půjčí a to bez úroku. Během dalších třech měsíců si půjčku stáhne zpět z jejich účtu.

Mezi další novinky by v tomto roce měla patřit možnost zaplatit kartou i u obchodníků, kteří neumožňují bezhotovostní platby. Air Bank jim chce nabídnout technologicky neomezující možnost, jak akceptovat platební karty i bez terminálu.

ČSOB plánuje velké investice do automatizace a vylepšování interních procesů, což by měl klient poznat na zvýšené kvalitě online služeb či na rychlosti vyřízení požadavků. Mobilní bankovnictví ČSOB Smart by mělo umět nabídnout všechny produkty a služby online bez nutnosti byť jediné osobní návštěvy pobočky.

Komerční banka plánuje spuštění nové technologické platformy a bankovního systému v první polovině roku. Spolu s MONETOU Money Bank a nově Air Bank a UniCredit Bank budou pokračovat v projektu sdílení sítě bankomatů.

mBank zapracuje na posílení oblasti virtuálních platebních karet a další digitalizaci procesu žádosti o úvěr za pomoci využití moderních nástrojů, jako jsou bankovní identita či otevřené bankovnictví. Žádost o úvěr by měla být banka schopna zpracovat v řádu několika minut

V prosinci 2022 MONETA Money Bank spustila voicebot, který zvládne najednou obsloužit více klientů. Zvládá základní a nejčastější požadavky, ale to by se mělo v průběhu letošního roku zlepšovat. V roce 2023 chce banka pokračovat v digitalizaci produktů pro firmy, aby jim byla schopna nabídnout online služby, jaké nabízí fyzickým osobám.

Raiffeisenbank plánuje vylepšovat mobilní aplikaci. V mobilní aplikaci by měly být dostupné grafy příjmů a výdajů a zákazníci získají novou možnost vytvořit si vlastní kategorií výdajů či vybrat kategorii už při zadávání trvalého příkazu. Součástí aplikace je od 10. ledna i slevový program RB Club. Brzy by měl být spuštěn virtuální asistenta s hlasovým ovládáním. Služba odložených plateb PlatimPak obdrží nové funkce a bude přístupná také v mobilní aplikaci.

UniCredit Bank letos spustí možnost přihlašování přes bankovní identitu a podepisovat v mobilní aplikaci dokumenty. Bankovní produkty bude možné sjednat online v internetovém i mobilním bankovnictví. Přes mobilní aplikaci budou moci zákazníci banky zavolat na call centrum bez nutnosti ověření.

Některé bank plánují spuštění systému plateb na kontakt

Žhavou novinkou představuje systém plateb na kontakt. Místo čísla účtu se zadá telefonní číslo příjemce. Autory projektu jsou Česká bankovní asociace (ČBA) a Česká národní banka (ČNB).

Nejedná se o úplnou novinku. Platba na kontakt už od roku 2014 umožňuje mBank. Od roku 2019 ji lze provést pouze v mobilní aplikaci.

Aby platba na kontakt prošla, musí být banky odesílatele i příjemce banky do tohoto systému přihlášeny. Obě strany také musejí mít telefonní čísla propojená se svým bankovním účtem. Platby na kontakt nebudou zpoplatněny.

Do systému by se měly zapojit například Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB včetně Poštovní spořitelny, Fio banka, Komerční banka, MONETA Money Bank i Raiffeisenbank včetně Equa bank. Tuto službu všechny zúčastněné banky spustí ve stejný moment.

Hodnocení kategorie 4.5
Pro rok 2023 si banky přichystaly celou řadu zajímavých novinek hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 31 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 16. 2. 2023. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze