Kdo by nechtěl rychle a bez námahy vydělat hromadu peněz? Na to a často i zoufalost spoléhají podvodníci, kteří lákají lidi na příslib vysokého zisku, aby je okradli. Snadno zde vydělají pouze oni, podvedení mnohdy přijdou i o celoživotní úspory.

Podvodníci lákají na snadný a vysoký zisk Místo toho vás oberou

Policie varuje před rostoucí kyberkriminalitou

Poslední dva roky stoupá počet kyberútoků. Podvodníci se zaměřují hlavně na lidi, kteří mají hluboko do kapsy a minimum zkušeností s obchodováním na burze. Slibují jim jednoduchost a bezpečí. Podvodníci jsou vynalézaví a policie přiznává, že jsou stále o krok napřed.

Policie, banky i úřady státní správy nabádají, aby občané nikomu na internetu neposkytovali přístupové údaje, kódy ani hesla k platebním kartám či bankovním účtům, nebo mohou přijít o peníze.

Velký pozor dávejte na podvodné telefonáty (vishing), SMS zprávy (smishing) a e-maily (pishing), ale na další nové způsoby, se kterými podvodníci přichází. Jedná se například o nabídky na bezpracný výdělek či zaručené investice.

Pozor na nabídky na bezpracné výdělky

Už jenom situace, kdy vám zcela neznámý člověk slibuje snadný a rychlý zisk, by měl být vždy varovný signál.

Varování před podvodníky, kteří se vydávají za brokery, 28. listopadu vydala Česká národní banka (ČNB). Konkrétně upozorňuje na společnosti Jotul Capital Limited a Capital Star LTD, které se vydávají za investiční společnosti, avšak žádné povolení k poskytování investičních služeb ani jiných činností na finančním trhu v ČR nemají.

Podvodní investoři umisťují reklamy všude včetně oblíbeného kanálu YouTube. Primárně cílí na nízkopříjmové skupiny se spíše nižší finanční gramotností. Ti se v těchto věcech obvykle neorientují a láká je rychlý výdělek bez práce.

Jak takové podvodné „firmy“ komunikují?

Většinou stačí vyplnit kontaktní údaje - celé jméno, telefon a e-mail. Samozvaný obchodník se vám ozve sám. Nenechte se zmást, jsou velmi dobře připravení. Bude působit solidně, zdvořile a vzdělaně. Bude ochotný a vše vám trpělivě vysvětlí.

Neznalí lidé snadno nabydou dojmu, že jednají s profesionálem, ne s podvodníkem. Cílem je v zájemci - oběti vzbudit důvěru, aby neváhal a byl ochoten kliknout a otevřít různé odkazy a posílat peníze.

Sdělí vám “možnosti investování” a kolik musíte vložit. Půjde “pouze” o několik tisíc korun a určitě vám nabídne bonus, aby ve vás podpořil nadšení z dobře investovaných peněz. Poté vám pošle odkaz na stránky, kde po vás bude chtít potvrdit osobní údaje, a další odkaz na uhrazení údajeného poplatku. Také vám řeknou, že je nutné podepsat smlouva, která chrání obě strany.

Budete-li chytří a začnete se více ptát, budete překvapeni, co zjistíte. Můžete například zjistit, že údajné sídlo firmy se nachází na fotbalovém stadionů. Bude-li chtít vzor smlouvy k přečtení, pošlou vám nějaký pochybný dokument, který má spoustu stránek a obsah je nesrozumitelný. Někteří lidé ale mají dojem, že smlouvy mají být složité.

Jakmile kliknete na odkaz, budete přesměrováni na platební bránu. Pokud vyplníte údaje k platební kartě a odešlete platbu, otevřete podvodníkům cestu k vašim penězům.

Jak odhalit podvodnou investiční společnost

Založení obchodní účtu není zdaleka tak jednoduché. Pokud vám někdo tvrdí, že k založení účtu stačí vaše jméno a e-mail, evidentně lže.

Dle zákona č. 253/2008 Sb. je nutné doložit spoustu dalších údajů - osobní údaje, kopie tří osobních dokladů, bankovní účet, informace o zkušenostech s obchodováním finančních nástrojů, informace o vašich příjmech a další.

Prvním varovným signálem bývá skutečnost, že broker není uveden v registru ČNB, přesto nabízí akcie a další investiční instrumenty. Zároveň se vás snaží přesvědčit, že investování není složité, a že vám se vším ochotně pomohou. Informace na webových stránkách jsou neúplné, sídla se nachází na nepravděpodobných místech a podobně.

Obchodování na burze vyžaduje znalosti, informace i zkušenosti. Opravdový broker zájemci a nezkušenému začátečníkovi v oblasti investice nejprve nabídne zřízení cvičeného demo účtu, kde si obchodování na burze může vyzkoušet bez ztráty peněz, protože na cvičném účtu se peníze neinvestují.

Hodnocení kategorie 4.5
Podvodníci lákají na snadný a vysoký zisk. Místo toho vás oberou hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 55 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 3. 3. 2023. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze