Kdo by nechtěl rychle a bez námahy vydělat hromadu peněz? Na to a často i zoufalost spoléhají podvodníci, kteří lákají lidi na příslib vysokého zisku, aby je okradli. Snadno zde vydělají pouze oni, podvedení mnohdy přijdou i o celoživotní úspory.
Policie varuje před rostoucí kyberkriminalitou
Poslední dva roky stoupá počet kyberútoků. Podvodníci se zaměřují hlavně na lidi, kteří mají hluboko do kapsy a minimum zkušeností s obchodováním na burze. Slibují jim jednoduchost a bezpečí. Podvodníci jsou vynalézaví a policie přiznává, že jsou stále o krok napřed.
Policie, banky i úřady státní správy nabádají, aby občané nikomu na internetu neposkytovali přístupové údaje, kódy ani hesla k platebním kartám či bankovním účtům, nebo mohou přijít o peníze.
Velký pozor dávejte na podvodné telefonáty (vishing), SMS zprávy (smishing) a e-maily (pishing), ale na další nové způsoby, se kterými podvodníci přichází. Jedná se například o nabídky na bezpracný výdělek či zaručené investice.
Pozor na nabídky na bezpracné výdělky
Už jenom situace, kdy vám zcela neznámý člověk slibuje snadný a rychlý zisk, by měl být vždy varovný signál.
Varování před podvodníky, kteří se vydávají za brokery, 28. listopadu vydala Česká národní banka (ČNB). Konkrétně upozorňuje na společnosti Jotul Capital Limited a Capital Star LTD, které se vydávají za investiční společnosti, avšak žádné povolení k poskytování investičních služeb ani jiných činností na finančním trhu v ČR nemají.
Podvodní investoři umisťují reklamy všude včetně oblíbeného kanálu YouTube. Primárně cílí na nízkopříjmové skupiny se spíše nižší finanční gramotností. Ti se v těchto věcech obvykle neorientují a láká je rychlý výdělek bez práce.
Jak takové podvodné „firmy“ komunikují?
Většinou stačí vyplnit kontaktní údaje - celé jméno, telefon a e-mail. Samozvaný obchodník se vám ozve sám. Nenechte se zmást, jsou velmi dobře připravení. Bude působit solidně, zdvořile a vzdělaně. Bude ochotný a vše vám trpělivě vysvětlí.
Neznalí lidé snadno nabydou dojmu, že jednají s profesionálem, ne s podvodníkem. Cílem je v zájemci - oběti vzbudit důvěru, aby neváhal a byl ochoten kliknout a otevřít různé odkazy a posílat peníze.
Sdělí vám “možnosti investování” a kolik musíte vložit. Půjde “pouze” o několik tisíc korun a určitě vám nabídne bonus, aby ve vás podpořil nadšení z dobře investovaných peněz. Poté vám pošle odkaz na stránky, kde po vás bude chtít potvrdit osobní údaje, a další odkaz na uhrazení údajeného poplatku. Také vám řeknou, že je nutné podepsat smlouva, která chrání obě strany.
Budete-li chytří a začnete se více ptát, budete překvapeni, co zjistíte. Můžete například zjistit, že údajné sídlo firmy se nachází na fotbalovém stadionů. Bude-li chtít vzor smlouvy k přečtení, pošlou vám nějaký pochybný dokument, který má spoustu stránek a obsah je nesrozumitelný. Někteří lidé ale mají dojem, že smlouvy mají být složité.
Jakmile kliknete na odkaz, budete přesměrováni na platební bránu. Pokud vyplníte údaje k platební kartě a odešlete platbu, otevřete podvodníkům cestu k vašim penězům.
Jak odhalit podvodnou investiční společnost
Založení obchodní účtu není zdaleka tak jednoduché. Pokud vám někdo tvrdí, že k založení účtu stačí vaše jméno a e-mail, evidentně lže.
Dle zákona č. 253/2008 Sb. je nutné doložit spoustu dalších údajů - osobní údaje, kopie tří osobních dokladů, bankovní účet, informace o zkušenostech s obchodováním finančních nástrojů, informace o vašich příjmech a další.
Prvním varovným signálem bývá skutečnost, že broker není uveden v registru ČNB, přesto nabízí akcie a další investiční instrumenty. Zároveň se vás snaží přesvědčit, že investování není složité, a že vám se vším ochotně pomohou. Informace na webových stránkách jsou neúplné, sídla se nachází na nepravděpodobných místech a podobně.
Obchodování na burze vyžaduje znalosti, informace i zkušenosti. Opravdový broker zájemci a nezkušenému začátečníkovi v oblasti investice nejprve nabídne zřízení cvičeného demo účtu, kde si obchodování na burze může vyzkoušet bez ztráty peněz, protože na cvičném účtu se peníze neinvestují.