Ačkoliv se Česká republika upsala k přechodu k euru, ještě k tomu nedošlo. Vážně se o tom uvažovalo před 20 lety. Nakonec ale Česko zůstalo u koruny a od té doby se to nezměnilo. Jaké to pro Česko může mít důsledky?

Může Česko potrápit dosud neprovedený přechod k euru A jak to bude dál

Výměna eura za korunu, ke které se Česko upsalo před 20 lety, se dosud nekonala. Koruna nadále zůstává oficiální měnovou jednotkou platnou v České republice. Odmítání eura může být hodnoceno jak pozitivně i negativně. Jedno je jisté. Jakmile jednou definitivně přijmeme euro jakožto jednotnou měnu zemí patřících do Evropské unie, přijdeme o jedinečnou monetární politiku. Otázkou, zda je to dobře nebo špatně.

Od vstupu do Evropské unie uplynulo 20 let

To samé platí i pro závazek přijmout euro, k němuž se Česko oficiálně zavázalo v rámci vstupu do Evropské unie v roce 2003. Přistoupení k eurozóně bylo původně očekáváno někdy okolo let 2009 až 2010. Úspory, investice, i pohledávky a závazky měly být už několik let konvertovány do jednotné evropské měny euro.

Strategie přijetí eura však nebyla dosud naplněna. Zatímco před necelými dvaceti lety bylo přijetí eura žhavé téma, o němž se vedly diskuze a psaly studie, které hodnotily jeho přínosy a náklady, dnes už nikdo ani nezmiňuje, že by přijetí jednotné evropské měny mělo být v dlouhodobém zájmu republiky.

Přijetí eura blokují silné obavy z drahoty

Přijetí eura mezi lidmi vzbuzovalo a stále vyvolává velké obavy a nedůvěra. O posílení důvěry se pokoušela už před lety osvětová kampaň za přijetí eura, jejímž cílem bylo snížit obavy ze zdražování a naopak vyzdvihnout to, co nám všem jednotná měna může přinést, a že euro především znamená stabilitu, integraci a budoucí růst.

Bohužel místo očekávaného přechodu na euro, propukla globální finanční krize včetně krize eura a vše se rázem změnilo. Během následujících let až do současnosti se proměnilo euro, politika Evropské centrální banky (ECB) a výjimkou není ani odlišná politika České národní banky (ČNB).

Přijetí eura bylo mnohokrát odloženo a nakonec nebyl stanoven žádný další termín. O tom, kdy Česko vstoupí do takzvané eurozóny, se přestalo diskutovat, mluvit a nakonec i psát. Jako by to přestalo být v plánu.

Jak to bude s přijetím eura dál?

Následovaly roky relativního blahobytu a ekonomického růstu, které českou veřejnost jenom utvrzovaly v názoru, že s vlastní měnou bude Česku lépe. Loni se však ukázalo, že tyto prognózy nebyly zrovna nejjistější.

Uvolněná peněžní a úvěrová politika začala vytvářet inflační podhoubí. Poté propukla nová krize a přišel šok v podobě rychlého několikanásobného nárůstu inflace. Zdražilo vše - energie, pohonné hmoty, potraviny, dražší jsou i úvěry a hypotéky. Kupní síla značně klesla a za 500 Kč už nekoupíme zdaleka tolik jako před rokem.

Všeobecně se teď ví, že se s eurem v následujících letech stále nepočítá. Úvahy o euru jsou dlouhodobě u ledu a konvergenční kritéria nejsou a v nejbližší době nebudou plněna. Může za to údajně covid a také už rok trvající válka na Ukrajině. Závazek přijetí jednotné měny nicméně stále trvá. Můžeme jen doufat, že se vyplní prognózy ČNB, které pro rok 2025 předpovídají nízkou inflaci 2,1 %.

Hodnocení kategorie 4.5
Může Česko potrápit dosud neprovedený přechod k euru? A jak to bude dál? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 28 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 17. 4. 2023. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze