Práce na mateřské a rodičovské: Je to možné a za jakých podmínek?

Spousta žen a mužů na mateřské nebo rodičovské mají zájem o přivýdělek. Důvod je prostý. Peněžitá pomoc od státu, jež má částečně kompenzovat ztrátu příjmu v době péče o malé dítě ve věku do 4 let, nepokrývá ani základní výdaje na bydlení, výživu a ošacení.

Na dani z příjmu zaplatí lidé s vyššími příjmy oproti minulým letům méně

Češi s vyššími příjmy platí rok od roku méně na dani z příjmu než v předešlých letech. Týká se to především posledních dvou let 2021 a 2022. Jak se změnila výše uhrazené daně u zaměstnancům s ročním příjmem 1 milion korun a více?

K akci Milostivé léto II se připojilo pět bank a dvě nebankovní společnosti

Dlužníkům podobně jako veřejné instituce nabízí druhou šanci, jak se zbavit závazků a zlepšit tak osobní finanční situaci. Milostivé léto II. odstartovalo 1. září a skončí 30. listopadu 2022. Které soukromé finanční instituce se jej ze své vlastní vůle účastní?

OSVČ, porod, mateřská a čerpání nemocenského příspěvku

Nárok OSVČ na peněžitou podporu od státu se od zaměstnanců liší. Například těhotné podnikatelky nemusí mít nárok na mateřský příspěvek v souvislosti s porodem a péčí o dítě. Bez finančních prostředků však zůstat nemusí zůstat.

Počty útoků na bankovní účty rostou. Každý druhý podvodný telefonát je úspěšný

Za uplynulé dva roky se útoky na bankovní účty zvýšily čtyřnásobně. Podvodníci jsou úspěšní při každém druhém telefonátu. Z napadených bankovních účtů klientům bank mizí nemalé peníze. Jak poznáte, že si zrovna vás vyhlédl kyberzločinec?

Nevyžádaným nabídkám po telefonu je konec. Od 1. července to zakazuje zákon

Konkrétně se jedná o nový zákon č. 374/2021 Sb. o elektronických komunikacích, jenž vešel v platnost 1. července 2022. Za nevyžádaný telemarketing hrozí pokuty v řádech moha milionů. Znamená to definitivní konec obtěžujících telefonátů s nabídkami? Víte, jak se před nimi bránit?

Chodíte o letních prázdninách na brigády? Víte, kolik zaplatíte na daních?

Během letních prázdnin si spousta studentů ke kapesnému od rodičů přivydělává na letních brigádách. Podobně jako u klasického pracovního úvazku, i brigáda vyžaduje podpis smlouvy. Míru zdanění ovlivňuje druh smlouvy, výše výdělku i celkový počet brigád vykonávaných naráz.

Za pracovní úraz náleží méně peněz. Jak získat vyšší odškodnění?

Zlomenina nohy bolí a hojí se úplně stejně bez ohledu na to, zda k ní došlo při nehodě na cestě domů z dovolené nebo při služební cestě. Neexistuje žádný důvod, aby bylo odškodnění v případě pracovního úrazu nižší. Přesto tomu tak je.

Od roku 2023 bude k odeslání platby stačit telefonní číslo

Odesílání plateb online prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví je pro většinu lidí rutinní záležitost. Od roku 2023 přibudou platby na mobilní číslo, které už nebudou vyžadovat znalost čísla bankovního účtu.

Kdo získá nárok na jednorázový příspěvek na dítě 5 000 Kč?

Česká vláda jako formu kompenzace vysoké inflace a rychle rostoucích cen schválila jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 000 Kč. Některé rodiny jej obdrží automaticky, jiné budou muset podat žádost. Jak to bude vypadat?

Dražší hypotéky vedou k obnovení zájmu o družstevní bydlení

Ceny nemovitosti stále stoupají a současně rostou úrokové sazby u hypoték, jejichž podmínky se stále zpřísňují. Neni divu, že lidé hledají nové možnosti, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Jednou z nich je družstevní bydlení.

Nemocenské pojištění a OSVČ: Jak to funguje, jak se přihlásit a na co mají nárok

Zaměstnancům je nemocenské pojištění automaticky odváděno ze mzdy. U OSVČ jde o dobrovolné rozhodnutí. Chce-li živnostník čerpat finanční podporu od státu v době nemoci, kdy není schopen podnikat, musí si vedle zdravotního a sociálního pojištění platit extra nemocenské pojištění.

Fixace úrokových sazeb u hypoték: Na jak dlouho je to aktuálně nejvýhodnější?

Na konci minulého roku úrokové sazby u hypoték výrazně poskočily směrem vzhůru a s růstem se počítá i letos. O to důležitější je promyslet zafixování úrokové sazby, které může zdražení hypotéky posunout až o několik let. Nebo také ne. Jaké vyhlídky jsou u hypoték v blízké budoucna?

Crowdfunding hýbe investičním světem. Je o něj stále větší zájem

Inflace v posledních letech roste velmi rychle a lidé daleko více přemýšlí nad tím, jak pečovat o své peníze, aby jejich hodnota neklesala, ale nejlépe naopak se zvyšovala. Jednu z možností představuje stále populárnější crowdfunding.

Zaměstnanci si v roce 2022 polepší. Mohou za to daňové novinky

Na mírně vyšší platy se mohou v letošním roce těšit zaměstnanci i bez navýšení mezd ze strany zaměstnavatelů. Důvodem jsou novinky v oblasti daní a daňových slev. Nejvíce si polepší rodiče s dvěmi a více dětmi. Příjemné překvapení některým přinese i pravidelné roční zúčtování daní.

Starobní důchod v ČR: Základní fakta a co české penzisty čeká a nemine

Důchodová reforma je na spadnutí. Alespoň to už léta tvrdí politici. Současná vláda slibuje, že nový návrh vypracuje a představí nejpozději do konce roku 2023. Než se tak stane, pojďme se podívat, jak si čeští důchodci žijí a co jim stát nabízí právě teď.

Případy, kdy mají zaměstnanci nárok na vrácení daní. Kolik to dělá?

Na rozdíl od OSVČ nejsou zaměstnanci povinni podávat daňové přiznání. Mohou však svého posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně z příjmů. Mnohým z nich se tento krok vyplatí a stát jim na daních vrátí i několik tisíc korun. O jaké případy se jedná?

Informace o souborech cookies a jejich využívání

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Investování u Zonky se mění: manuálně investovat už nelze, zůstala jen služba Rentiér

K 31. srpnu byla ukončena možnost manuálního investování v rámci P2P půjček mezi lidmi Zonky. O tento druh investování nebyl dle slov provozovatele společnosti Banxy zvláštní zájem, a proto se rozhodl pro její ukončení. Investovat u Zonky tak lze pouze prostřednictvím automatického investování Rentiér.

Ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost: Kdy zaměstnanci hrozí a jak to funguje?

Kdy zaměstnanci hrozí propuštění ze zaměstnání pro nadbytečnost? Co přesně tento pojem v oblastí pracovního práva znamená a jaké má takto propuštěný zaměstnanec práva? Může se vůbec nějak bránit?