Nemocenské pojištění a OSVČ: Jak to funguje, jak se přihlásit a na co mají nárok

Zaměstnancům je nemocenské pojištění automaticky odváděno ze mzdy. U OSVČ jde o dobrovolné rozhodnutí. Chce-li živnostník čerpat finanční podporu od státu v době nemoci, kdy není schopen podnikat, musí si vedle zdravotního a sociálního pojištění platit extra nemocenské pojištění.

Fixace úrokových sazeb u hypoték: Na jak dlouho je to aktuálně nejvýhodnější?

Na konci minulého roku úrokové sazby u hypoték výrazně poskočily směrem vzhůru a s růstem se počítá i letos. O to důležitější je promyslet zafixování úrokové sazby, které může zdražení hypotéky posunout až o několik let. Nebo také ne. Jaké vyhlídky jsou u hypoték v blízké budoucna?

Crowdfunding hýbe investičním světem. Je o něj stále větší zájem

Inflace v posledních letech roste velmi rychle a lidé daleko více přemýšlí nad tím, jak pečovat o své peníze, aby jejich hodnota neklesala, ale nejlépe naopak se zvyšovala. Jednu z možností představuje stále populárnější crowdfunding.

Zaměstnanci si v roce 2022 polepší. Mohou za to daňové novinky

Na mírně vyšší platy se mohou v letošním roce těšit zaměstnanci i bez navýšení mezd ze strany zaměstnavatelů. Důvodem jsou novinky v oblasti daní a daňových slev. Nejvíce si polepší rodiče s dvěmi a více dětmi. Příjemné překvapení některým přinese i pravidelné roční zúčtování daní.

Starobní důchod v ČR: Základní fakta a co české penzisty čeká a nemine

Důchodová reforma je na spadnutí. Alespoň to už léta tvrdí politici. Současná vláda slibuje, že nový návrh vypracuje a představí nejpozději do konce roku 2023. Než se tak stane, pojďme se podívat, jak si čeští důchodci žijí a co jim stát nabízí právě teď.

Případy, kdy mají zaměstnanci nárok na vrácení daní. Kolik to dělá?

Na rozdíl od OSVČ nejsou zaměstnanci povinni podávat daňové přiznání. Mohou však svého posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně z příjmů. Mnohým z nich se tento krok vyplatí a stát jim na daních vrátí i několik tisíc korun. O jaké případy se jedná?

Informace o souborech cookies a jejich využívání

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Investování u Zonky se mění: manuálně investovat už nelze, zůstala jen služba Rentiér

K 31. srpnu byla ukončena možnost manuálního investování v rámci P2P půjček mezi lidmi Zonky. O tento druh investování nebyl dle slov provozovatele společnosti Banxy zvláštní zájem, a proto se rozhodl pro její ukončení. Investovat u Zonky tak lze pouze prostřednictvím automatického investování Rentiér.

Ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost: Kdy zaměstnanci hrozí a jak to funguje?

Kdy zaměstnanci hrozí propuštění ze zaměstnání pro nadbytečnost? Co přesně tento pojem v oblastí pracovního práva znamená a jaké má takto propuštěný zaměstnanec práva? Může se vůbec nějak bránit?

Očekáváte zásilku ze zahraničí? Počítejte s vyšší cenou i náročnější administrativou

Novela zákona o DPH, která vešla v platnost 1. října 2021, přinesla několik zajímavých změn. Nejvíce je pocítí ti, kteří rádi a často nakupují na zahraničních e-shopech. Nově u většiny zásilek zaplatí navíc DPH a ještě je čeká další papírování. Co je třeba zajistit a kolik to bude stát?

Volby 2021 jsou za námi. Na jaké příspěvky mají politické strany a hnutí po volbách nárok?

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny vnesly na českou politickou scénu poměrně významný zvrat. Platí to jak pro nečekané vítězství koalice SPOLU, tak i odchod ČSSD a KSČM z oficiálního politického dění. Nás však bude zajímat něco trochu jiného a to kolik na takových parlamentních volbách politické strany “vydělají”.

Vláda v roce 2021 slibuje zvýšení minimální mzdy. O kolik to bude?

Aktuálně činí minimální mzda v ČR 15 200 Kč. V příštím roce by se měla zvýšit. O kolik to ale bude, není zatím jasné. Někteří členové v současné vládě a také odbory usilují o významnější nárůst, jiní se snaží prosadit spíše mírnější a rozumnější navýšení.

Někteří OSVČ mohou žádat o ošetřovné za duben i květen

Drobní živnostníci mají nárok na ošetřovné za měsíce duben a květen, kdy ve školách probíhala zvláštní rotační výuka. V žádosti však musí přesně vyznačit dny, které jejich dítě či děti strávily distanční výukou doma, jinak jej nezískají.

Nejlepší zabezpečení platebních karet nabízí Fio banka

Fio banka představila nové rozšíření pro lepší zabezpečení platebních karet. Možnosti nastavení jsou velmi variabilní a Fio banka tak předběhla do té doby vedoucí mBanku.

Které banky nabízí okamžité převody a jaké plánují novinky?

Před dvěma lety začaly první banky poskytovat okamžité převody peněz. Dnes už tuto službu až na několik výjimek nabízí většina bank. Jak tento krok hodnotí a jaké změny chystají do budoucna?

Nová kompenzace pro podnikatele: Za každý den obdrží 1000 Kč

Stále více živnostníků a drobných podnikatelů řeší pokles příjmů v důsledku omezení vyhlášených za účelem dostat Covid-19 pod kontrolu. Nově by OSVČ a malá eseróčka splňující podmínky měli získat 1000 Kč za každý den.

Končí platební terminály? Mobilní aplikace nově umožňuje přijímat karty mobilem

Novinka v podobě mobilní aplikace GP tom posunula bezhotovostní platby o úroveň výše. K bezkontaktním platbám kartami nejsou nezbytné platební terminály. Postačí mobilní telefon. Aplikaci umožňující platby kartami uvítali zejména drobní obchodníci a živnostníci.

Do penze o několik let dříve. Kdo bude mít nárok na předčasný odchod do důchodu?

Už druhým připomínkovým řízením vlády prošel návrh novely zákona o důchodovém pojištění. Jedna ze změn se týká nároku na dřívější odchod do penze, který by se měl týkat pracujících občanů vykonávajících fyzicky náročné povolání. Za každých 10 let by mohli nastoupit do penze o rok dříve.

Stavební spořitelny nabízí úvěry s úrokem už pod 2 %

Ceny hypoték stále klesají a podobně zlevňují ceny úvěrů ze stavebního spoření, které lze sehnat s úrokovou sazbou těsně pod 2 %. Ceny úvěrů na bydlení by měly údajně mírně klesat i v následujících letech, alespoň to tvrdí odborníci.

Penzijní reforma: Žádná revoluce, ale jen drobné změny

Vláda na konci loňského roku představila návrh penzijní reformy. Žádná revoluce se však konat nebude. Český penzijní systém čekají pouze parametrické změny. Ale ani ty nebudou hned, první opatření by měla začít platit až v roce 2022. Jaké změny nás čekají?