4 věci, na které si dát pozor, když si chcete vzít hypotéku

Hypotéka není jen tak ledajaká půjčka. Jedna se o dlouhodobý závazek až na několik desítek let. A ne zrovna malý. Předtím, než se bance či nebankovnímu poskytovateli upíšete, zjistěte si, co vše taková hypotéka obnáší. Pokud byste totiž, byť neúmyslně porušili některou z podmínek, může vám hrozit i vysoká pokuta.

O odklad splátek kvůli koronaviru požádalo 396 tisíc osob a firem

Třetina Čechů pociťuje negativní důsledky koronavirové krize na svých příjmech. Česká vláda proto už v dubnu schválila tzv. bankovní moratorium neboli odložení splátek u vybraných úvěrových produktů. V polovině srpna banky evidovaly téměř 400 tisíc žádosti, z nichž odmítly necelých 10 procent.

Kvůli koronaviru třetině Čechů klesly příjmy a prohloubila se mzdová nerovnost mezi muži a ženami

Češi krizi způsobenou koronavirem zvládají více než dobře. Různé průzkumy ukazují, že více než 60 procent Čechů krizi nepocítilo ani na příjmech, ani na výdajích. Existují však více ohrožené skupiny, které z krize nevychází vůbec dobře. Jedná se zejména o ženy všeobecně.

Hypotéka na chatu nebo chalupu

Češi jsou známí jako vášniví chataři a chalupáři. Nejeden Čech na víkendy doslova utíká ze svého rušného městského bytu na chatu ležící v ústraní české přírody, kde “lišky dávají dobrou noc”. Je vcelku logické, že české banky za určitých podmínek poskytují i hypotéky na rekreační objekty. Stačí vědět, jak na to.

Novinky u Creditas – banka mění svoje internetové i mobilní bankovnictví

Jedna z menších finančních institucí v Česku – banka Creditas – se rozhodla pro kompletní proměnu svého přímého bankovnictví. Změna se tak bude týkat nejen internetové verze, ale i mobilní aplikace a klienti banky se na nové rozhraní mohou těšit už začátkem srpna.

Daň z nabytí nemovitosti byla konečně zrušena, sněmovna návrh schválila

Skvělá zpráva pro všechny, kteří mají v plánu koupi nemovitosti – po mnoha letech se konečně podařilo tuto daň zrušit a kupující tak ušetří nemalou částku. Poslanecká sněmovna její zrušení schválila téměř jednomyslně a udělala tak radost spoustě lidí, kteří se chystají kupovat dům nebo byt. Vedle toho nakonec nečekaně zůstaly zachovány i daňové odpočty, takže podmínky pro kupující se celkově zásadně zlepšily.

Jak se v posledních letech měnily podmínky u exekucí a oddlužení?

Exekuce jsou v dnešní společnosti jedním z největších problémů – podle některých statistik má alespoň jednu exekuci každý jedenáctý občan ČR a stoupá počet těch, kteří mají vícečetné exekuce, které absolutně nejsou schopni splácet.

Co je to chráněný účet a kde už jej mají zavedený?

V roce 2020 (který je jinak poznamenaný zejména koronavirovou krizí) se projednává celá řada změn, týkající se exekucí. Jednou z těch nejzásadnějších, které by měly dlužníkům skutečně výrazně pomoci, je zavedení chráněného účtu. O co přesně se jedná, jak může tento účet dlužníkům pomoci a jak tento institut funguje u našich sousedů?

Jak se vyrovnat se ztrátou příjmů následkem koronaviru?

Ekonomická krize, kterou způsobila celosvětová pandemie koronaviru, přinesla i ztrátu velkého množství pracovních míst a tím pádem i zvýšení nezaměstnanosti. U nás v ČR jsme naštěstí ještě před krizí měli nezaměstnanost rekordně nízkou, takže v tomto ohledu není současný stav tak tragický, nicméně lidí bez práce přibylo a na úřady práce se tak registruje mnoho nových zájemců. Kdo má ale s úřadem práce nějakou zkušenost, jistě nám dá za pravdu, že tato instituce je tím posledním místem, kde byste sehnali práci.

Výhody a nevýhody práce na home office

Jedním z nejčastěji skloňovaných slovních spojení v době koronavirové krize se stalo home office. Co vlastně tahle dvě anglická slova znamenají a jaké jsou výhody a nevýhody práce na home office? Na to se vám pokusíme odpovědět v našem novém článku.

Jak ušetřit v domácnosti? Tipy a triky, jak ušetřit peníze

Koronavirová krize postihla prakticky celý svět a i u nás je obrovské množství lidí, kteří se kvůli ní dostali do velkých problémů. Pokud patříte i vy mezi ty, kteří mají problémy s financemi a postihl je výpadek příjmů, tento článek by vám mohl pomoci. Sepsali jsme pro vás 10 tipů, jak v době finanční krize ušetřit peníze.

Novinky a vylepšení u nebankovní půjčky Via SMS

Zajímavou změnou v nedávné době prošla jedna z předních rychlých mikropůjček na českém trhu – Via SMS. Ta doposud nabízela pouze klasickou SMS půjčku, která měla měsíční splatnost a nízký úvěrový rámec. Nově ale Via SMS nabízí i další možnosti pro ty, kteří potřebují půjčit vyšší částku nebo preferují větší volnost při způsobu splácení. Jaké konkrétní novinky si pro nás provozovatel půjčky Via SMS připravil?

Získejte peníze zdarma za založení účtu – aktuální přehled

Chcete si snadno přivydělat a získat nějaké peníze jen tak zadarmo? Jednou z možností je založit si účet u některé z bank, které aktuálně nabízejí bonus pro nové klienty. V našem článku pro vás máme aktuální přehled včetně podmínek pro získání bonusu a doby, po kterou daná nabídka platí.

Koronavirus ohrožuje řádné splácení půjček. Poskytovatelé mění podmínky

Karanténa vyhlášená v důsledku šíření nákazy koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19 sebou přináší celou řadu omezení, které mají dopad nejen na firmy, ale i na domácnosti. Těm hrozí ztráta části příjmu, což může vyvolat problémy se splácením úvěrů. Máme pro vás přehled změn, které poskytovatelé půjček plánuji, aby svým klientům co nejvíce ulehčili.

Naděje pro podnikatele zasažené koronavirem: Bezúročná půjčka COVID

Nový typ koronaviru děsí svět. Ze dne na den se v Evropě uzavřely obchody, bary, restaurace a další podniky. Spousta zaměstnanců, podnikatelů i drobných živnostníků tak zůstala prakticky ze dne na den bez práce a příjmu. Nastalou situaci se snaží operativně řešit vláda i některé z bank. Třeba Českomoravská záruční a rozvojová banka (dále jen ČMZRB) přišla s COVID půjčkou, která má pomoci drobným podnikatelům překlenout nepříznivé období.

Minimální mzda v roce 2020

Také letos se minimální mzda výrazně zvyšuje. Jaký to bude mít vliv na zaručenou mzdu, jaký je předpoklad růstu na další roky a jaká jsou negativa minimální mzdy?

O bezúročné kotlíkové půjčky je obrovský zájem, zejména na severu Moravy

Tzv. kotlíkové dotace už probíhají několik let, nejnověji se ale vedle nich zavedly také bezúročné kotlíkové půjčky. Ty zavedlo Ministerstvo životního prostředí jako doplněk ve třech nejvíce znevýhodněných krajích. Zájem o ně je rekordní, vyplaceny už byly stovky milionů korun. Tento program se zaměřuje zejména na pomoc domácnostem, které mají velmi nízké příjmy a klasickou kotlíkovou dotaci by si tak nemohly dovolit. Projekt kromě ministerstva spolufinancuje také Státní fond životního prostředí ČR.

Maximální hranice doplatků na léky se letos týká více lidí

Dobrá zpráva pro některé důchodce – od letošního roku zaplatí méně za léky a kromě valorizace důchodů tak získají další peníze. Naposledy se ochranné limity na doplatky snižovaly před dvěma lety (tehdy se to týkalo dětí a seniorů), letos se dočkaly i osoby v invalidním důchodu.

Jak porostou důchody v dalších letech? Čeká nás v dohledné době důchodová reforma?

Problematika důchodů patří mezi otázky, které trápí čím dál větší množství lidí – podíl seniorů v naší populaci stále roste a předpokládá se, že průměrný věk se bude i nadále zvyšovat. Otázka důchodů je tak velmi žhavým tématem, které se probírá napříč celým politickým spektrem a v posledních měsících se objevilo hned několik návrhů. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že ke skutečné reformě je ještě daleko a v nejbližších letech k žádným zásadním změnám nedojde.

Nejvýhodnější mikropůjčky - leden 2020, u koho si sjednat půjčku?

Dostali jste se po vánočních svátcích do menší finanční krize a potřebujete malou půjčku, která by vám vypomohla? Nebo se vám doma něco porouchalo, potřebujete nutně uhradit nějaký nedoplatek, splátku nebo jiný dluh? Ať už je důvod vaší potřeby půjčit si peníze jakýkoliv, na malé úvěry s krátkodobou splatností jsou skvělým řešením nebankovní mikropůjčky. Ty jsou jednak zajímavé v tom, že jsou snadno dostupné a dosáhnou na ně i lidé, kteří by třeba v bance žádný úvěr nezískali, obrovskou výhodou jsou ale zejména nabídky první půjčky zdarma pro nové klienty.