Co je to bonita klienta a podle čeho se posuzuje?

Pokud jste si někdy sjednávali půjčku – ať už od banky nebo nebankovní společnosti – možná jste se setkali s pojmem bonita klienta. Pokud si nejste jistí, co toto slovní spojení znamená, v tomto článku najdete jeho stručné vysvětlení a základní informace o tom, podle čeho se bonita posuzuje.

Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky?

Získat hypoteční úvěr není tak jednoduché jako u běžných spotřebitelských úvěrů, kde jsou požadavky (zvláště u nebankovních poskytovatelů) mírnější. Zatímco např. malou a rychlou půjčku do výplaty dnes může dostat téměř každý člověk starší 18 let, u hypoték už je třeba splňovat celou řadu požadavků. Které podmínky patří u hypotečních úvěrů k těm základním?

Základní informace o zástavním právu

U některých bankovních a nebankovních půjček je jejich poskytnutí podmíněno zástavou. Obvykle se jedná o zástavu nemovitosti, pojem zástavní právo je ale mnohem širší a patří do něj i celá řada dalších věcí. V tomto článku si o zástavních právech řekneme něco bližšího.

Osobní bankrot a jeho podmínky

Oddlužení neboli osobní bankrot je vhodným řešením pro spoustu zadlužených lidí, kteří už nemohou splácet všechny své dluhy. V tomto článku jsme shrnuli některá základní fakta, která se oddlužení týkají.

Životní minimum – k čemu slouží a jak se dá zjistit jeho výše?

Jedním z důležitých pojmů v oblasti sociálních dávek a financí je životní minimum, které je u nás stanoveno zákonem a od jeho výše se odvíjejí různé dávky, příspěvky, alimenty nebo nezabavitelné částky. V tomto článku si vysvětlíme, co přesně životní minimum znamená, jak se liší od existenčního, jak se jeho výše postupně vyvíjela a na jaké životní minimum mají lidé nárok.

K čemu slouží debetní karty a jak se liší od kreditních?

Když se bavíme o platebních kartách, které už se pro drtivou většinu lidí staly naprostou samozřejmostí, hodně lidí má stále zažitý výraz kreditka, kterým souhrnně svoje platební karty označují. Tento termín ale není úplně přesný a je trochu zavádějící – mezi debetní a kreditní kartou je totiž zásadní rozdíl. V následujícím textu si o debetních kartách řekneme něco bližšího a vysvětlíme si také, v čem se liší od ostatních typů platebních karet.

Co znamená slovo insolvence a jak se z ní dostat?

S finančními problémy se den co den potýká velké množství lidí a spousta z nich postupem času spadne do tzv. dluhové pasti. V souvislosti s dluhy se často můžeme setkat s termínem insolvence. V tomto článku si řekneme, co toto slovo znamená, jak se do insolvence může člověk dostat a jaká jsou možná řešení tohoto nepříjemného stavu.

Jak funguje kontokorent a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Jedním z mnoha úvěrových produktů, které je možné si sjednat, je kontokorentní úvěr, zkráceně kontokorent. Nejde ale o klasickou půjčku, ale o specifickou službu, kterou svým klientům poskytují banky jako doplněk k běžnému účtu.

I důchodci mohou získat dobrou půjčku – kde se dá najít?

Důchodci a senioři patří mezi klienty, kteří mají obecně horší pozici při sjednávání půjček a jiných úvěrových produktů. Je to dáno jednak jejich nižší bonitou (např. oproti zaměstnancům nebo podnikatelům), dále pak věkem, což se týká zejména osob nad 65 let. Kde si mohou důchodci najít půjčku, kterou mají šanci získat a zároveň není nevýhodná?

Půjčky Zaimo a Kredito24 končí – které nebankovní úvěry jsou vhodnou alternativou?

Společnost Kreditech Česká republika, která je českou pobočkou německé společnosti Kreditech Holding, přestává poskytovat svoje dvě nebankovní půjčky. Konkrétně se jedná o produkty, jež byly nabízeny pod názvy Zaimo a Kredito24. Jaké byly hlavní výhody těchto dvou úvěrů a jaké jiné nebankovní půjčky jsou dobrou alternativou, kterou vám můžeme doporučit?

Společnost Scotiabank a její půjčky v různých zemích

Jednou z významných finančních institucí, které poskytují svoje finanční služby ve více zemích světa, je kanadská mezinárodní banka Scotiabank. Jedná se o velkou bankovní společnost, jež byla založena roku 1832 a dnes nabízí úvěrové a jiné finanční produkty především v zemích Severní a Jižní Ameriky, ale také v Evropě, Austrálii nebo Africe. Banka je aktivní i ve sponzorování různých sportovních a kulturních akcí, za svoji činnost získala také řadu prestižních ocenění. 

Historie směnek

V minulém článku jsme referovali, jak to bylo se vznikem měny s nuceným oběhem. Dnes se zaměříme na vývoj směnek, které s tímto tématem velmi těsně souvisí. Však již v minulém článku byl uveden příklad anglických „tally sticks“, směnek, které se užívaly 726 roků.

Historie měny s nuceným oběhem

Měna s nuceným oběhem, jak napovídá název, jsou peníze vytvořené úřední mocí, jejichž hodnota je stanovena zákonem. Tato měna se také označuje jako zákonná měna, fiat měna nebo fiat peníze. Měna s nuceným oběhem není od zrušení Brettonwoodského systému v roce 1971 kryta zlatem ani jinými komoditami. Mezi měny s nuceným oběhem dnes patří všechny současné státní/národní měny. Cesta k této měně však nebyla jednoduchá a doprovázelo ji mnoho státních bankrotů.

Jak poznat nejvýhodnější úvěr? Klíčovým údajem je celkový přeplatek

Agentura STEM/MARK, která se zaměřuje na provádění různých výzkumů (většina lidí ji bude znát např. z průzkumů volebních preferencí) nedávno provedla rozsáhlý výzkum, v něž zjišťovala, podle čeho lidé posuzují výhodnost půjčky a na jaké konkrétní účely se vyplatí půjčit si peníze.

Lustrace po čínském vzoru – bude se nově při sjednávání půjčky kontrolovat i obsah vašeho mobilu?

Při sjednávání spotřebitelských půjček si jednotliví poskytovatelé zjišťují bonitu klientů různými způsoby. Kromě poskytnutí základních osobních údajů jsou běžné např. dotazy na výši příjmu, měsíční výdaje, přesnou adresu a další informace. Mnoho společností kontroluje registry dlužníků a půjčku dává pouze těm, kteří v nich nemají záznam, některé úvěrové společnosti zase vyžadují uhrazení korunového poplatku, aby si ověřili, že žadatel disponuje vlastním bankovním účtem.

Vybíráte půjčku? Nejnižší splátka ještě neznamená, že je úvěr nejlevnější

Zvažujete, že byste si v nejbližší době podali žádost o půjčku? Pokud ano, máme pro vás pár tipů, na které parametry se při hledání nejlepšího úvěru zaměřit. Mnoho lidí totiž dělá velkou chybu, když se při výběru půjčky dívají pouze na výši měsíční splátky. To je sice samozřejmě důležitá věc, nicméně výše splátky sama o sobě není měřítkem výhodnosti dané půjčky.

Do dluhové pasti padá čím dál více lidí, rizikovou skupinou jsou samoživitelky

Vysoké dluhy, které často lidem přerůstají přes hlavu, jsou v posledních letech velkým problémem a zadlužených stále přibývá. V krajních případech pak zadlužení lidé končí až v exekučním řízení, ať už jde o exekuci na účet, na plat nebo na majetek dlužníka. Jednou z nejvíce rizikových skupin jsou v tomto směru mladé matky – samoživitelky, které patří k nejčastějším žadatelům o nebankovní půjčky.

Jak velkou hypotéku je letos možné od banky získat?

Hypoteční úvěry jsou stále jednou z nejoblíbenějších možností, jak financovat vlastní bydlení. Získat se dají od bankovních i nebankovních společností.

Existují vůbec půjčky pro zadlužené?

V souvislosti s úvěry patří k velmi často skloňovaným otázkám problematika půjček pro zadlužené osoby, které mají několik různých dluhů, nebo jsou zatíženi např. exekucemi. Zadlužení zájemci o půjčku jsou ve velmi těžké situaci, protože najít si vhodnou a alespoň trochu výhodnou půjčku je pro ně velmi těžké, pro poskytovatele jsou takovíto klienti velmi rizikoví. Přesto se ale dají najít i seriózní půjčky, na něž mohou dosáhnout i zadlužení lidé. O jaké typy půjček se jedná a kde se ty nejvýhodnější dají najít?

Co se dá považovat za pravidelný příjem při posuzování úvěruschopnosti zájemce o úvěr?

Jednou z důležitých otázek při hledání vhodné půjčky je dokládání příjmů. Existuje sice celá řada úvěrových produktů, u nichž se příjmy nijak dokládat nemusejí, jedná se ale většinou pouze o menší půjčky, převážně z nebankovního sektoru. U bankovních úvěrů, ale i u mnoha nebankovních půjček, je podmínkou, aby klient doložil výši svých aktuálních příjmů. O jaké příjmy se může jednat?