Skvělá zpráva pro všechny, kteří mají v plánu koupi nemovitosti – po mnoha letech se konečně podařilo tuto daň zrušit a kupující tak ušetří nemalou částku. Poslanecká sněmovna její zrušení schválila téměř jednomyslně a udělala tak radost spoustě lidí, kteří se chystají kupovat dům nebo byt. Vedle toho nakonec nečekaně zůstaly zachovány i daňové odpočty, takže podmínky pro kupující se celkově zásadně zlepšily.

Da z nabytí nemovitosti byla konečně zrušena sněmovna návrh schválila

Původně daň činila rovná 4 %, dlouho se ji nedařilo zrušit

Až doposud byla daň z nabytí nemovitých věcí účtována ve výši čtyř procent z celkové kupní ceny nemovitosti. Ve sbírce zákonů se ale tato daň objevila až na podzim roku 2013, kdy nahradila původní daň z převodu nemovitosti. Zásadní rozdíl tehdy spočíval v tom, že zatímco předtím tuto daň platil prodávající, nově ji musel uhradit kupující. Proti této dani protestovaly strany jak v Poslanecké sněmovně, tak i v Senátu, nicméně vždy byly přehlasovány a daň zůstala – teprve letos v červenci se konečně zákonodárci dohodli a výraznou většinou hlasů daň zrušili. 

Koho se zrušení daně z nabytí nemovitosti týká? 

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí se týká všech, kteří si budou kupovat jakoukoli nemovitost – tedy nejen rodinné domy nebo byty, ale i pozemky, rekreační objekty (chaty, chalupy), zahrady, různé areály či provozovny, ale třeba i lesy, pole či louky. 

Důležité je, že zákon platí do určité míry i zpětně – konkrétně k datu 1.prosince 2019. Pokud jste si tedy koupili nemovitost po tomto dni a daň už jste zaplatili, bude vám vrácena. Pro přesnost je třeba dodat, že klíčové je datum, k němuž byl podaný návrh na zápis nemovitosti do katastru.  

Nakonec zůstaly zachovány i daňové odpočty u hypoték

Samotné zrušení daně z nabytí nemovitosti ale není jedinou dobrou zprávou, která ze sněmovny přišla. Po bouřlivém jednání nakonec docela překvapivě prošlo i zachování daňových odpočtů u hypotečních úvěrů, jež mělo být původně zrušeno. Lidé, kteří si na svou nemovitost vzali hypotéku, si tak i nadále budou moci odečíst zaplacené úroky z daní (jeden rozdíl zde ale přece jenom je, limit úroků, o něž se snižuje základ daně se snížil na polovinu – ze 300 000 Kč na 150 000 Kč). Čeká se sice ještě na hlasování Senátu, nicméně je téměř jisté, že v něm obojí bez problémů projde.

Změna je pozitivní prakticky pro všechny, pro stát zrušení této daně velká ztráta  nebude

Zatímco u mnoha jiných zákonů se vedou dlouhé diskuse a lidé se často dělí na nesmiřitelné tábory zastánců a odpůrců, ze zrušení daně z nabytí nemovitých věcí se radují prakticky všichni. Je to pozitivní novinka nejen pro samotné kupující, ale také pro prodávající, různé finanční odborníky, makléře a v podstatě všechny, kteří se pohybují na trhu s nemovitostmi. 

Úspory pro kupující jsou nyní po zrušení daně obrovské, často až v řádu stovek tisíc korun. Pro příklad – u domu v hodnotě 7 milionů korun činila daň z nabytí nemovitosti 280 000 Kč. Tyto peníze teď lidem zůstanou a budou je moci využít třeba na vybavení domácnosti nebo libovolný jiný účel. Stejně tak je velmi důležité, že zůstaly zachovány i odpočty zaplacených úroků – kdyby byly zrušeny, došlo by velkému znevýhodnění např. u těch, co si kupují novostavbu. Zároveň je třeba říct, že ani samotné snížení základu daně na 150 000 Kč nebude pro velkou většinu lidí problém – nijak se to totiž nedotkne těch, jejichž hypoteční úvěr je do 6,57 milionů korun – a do této částky se pohodlně vejde velká většina kupujících. Otázkou samozřejmě zůstává, jaké budou mít změny dopad na samotné ceny nemovitostí – to už ale souvisí i s tím, jak dlouho u nás trvá stavební řízení a je to námět zcela jinou diskuzi.

Hodnocení kategorie 4.5
Daň z nabytí nemovitosti byla konečně zrušena, sněmovna návrh schválila hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 11 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 14. 7. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze