Koronavirus narušil slibný vývoj ekonomiky. Negativní vliv epidemie pocítili na svých platech zaměstnanci a to včetně benefitů. Ty zaměstnavatelé sice neplánují zrušit, ale ani nebudou tak štědré jako v předešlých letech, kdy se firmám dařilo.

Koronavirus negativně ovlivuje mzdy Dojde i na rušení benefitů

K rušení zaměstnaneckých benefitů a odměn ve velkém se prozatím neschyluje. Alespoň to tvrdí zástupci českých firem. I přes špatné období způsobené epidemií koronaviru, která svět zasáhla už před rokem, hodlají zaměstnancům i nadále udělovat oblíbené benefity. Plánují však být opatrnější a odměny obdrží zejména klíčoví zaměstnanci, které nechtějí ztratit.

Benefity zůstávají, mění se však jejich podoba

Podle slov Václava Kurela ze společnosti Benefit Plus, která vedle elektronických stravenek nabízí nejrůznější benefity určené pro volný čas, se nemění ani tak množství, jako o podoba benefitů. U dosud nevyčerpaných benefitů lze využít možnost převedení do dalšího období, až koronavirová omezení pominou.

„Benefity patří mezi daňově zvýhodněné benefity, navíc se nejedná o velkou částku, na které by firmy výrazně ušetřily, jako jsou například 13. platy či prémie. Co se změnilo, je profil čerpání benefitů, protože mnoho provozoven, kde je benefity možné čerpat, například kina, divadla, sportovní zařízení, jsou zavřené. Benefity je tak možné použít online, například na nákup knih. Hodně se čerpá v lékárnách, online i v kamenných prodejnách,” potvrdil Kurel, že benefity rozhodně firmy neruší a rušit ani nehodlají.

V klidu mohou zůstat hlavně klíčoví zaměstnanci

Omezeno bude rozdělování benefitů. Ty nejlepší benefity čekají na klíčové zaměstnance na manažerských, ale i nemanažerských pozicích. Jednoduše řešeno, dobře se budou mít ti zaměstnanci, kteří jsou pro provoz dané firmy nezbytní, ne-li nepostradatelní. Benefity tak pro firmy představují i jakousi pojistku, že jim jejich nejdůležitější a nejlepší zaměstnanci, které lze jen těžko nahradit, neutečou za lepšími podmínkami.

Nejoblíbenějším benefitem stále zůstávají stravenky

Zaměstnanecké benefity mohou mít různou podobu, většinou se jedná o nejrůznější slevy či volné vstupenky do kin, divadel a sportovních zařízení (např. oblíbená služba multisport). Na pomyslném žebříčku nejoblíbenějších benefitů se však stále drží stravenky neboli příspěvek na stravování, který využívá sedm z deseti firem v ČR.

Těžko odhadnout, jak koronavirus se stravenkami do budoucna zamává. Přece jen mnohem více lidí pracuje z domova a je více než pravděpodobné, že se home office stane běžnějším jevem i po navrácení života do normálních kolejí, než tomu bylo před “dobou koronavirovou”.

Stravenky však nejsou jediným benefitem určeným pro zaměstnance. Mezi benefity se řadí také více “dovolenkových” dní, flexibilní pracovní doba, sick days, příspěvky na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a příspěvek na daňově uznatelné životní pojištění a další.

Zajímavým benefitem je také životní pojištění

Volné vstupenky do kina či wellness představují příjemný typ benefitů, který lze využít hned a ušetřit tak vlastní finance. Prospěšné jsou však také dlouhodobé benefity, jejichž užitek není vidět okamžitě.

Jedním takovým je tzv. skupinové životní pojištění bez investiční složky zaměřené na následky dlouhodobých a vážných nemocí a úrazů. Pro zaměstnance je takové skupinové pojištění výhodné především díky výhodnějším podmínkám, které by v rámci individuální smlouvy nikdy nezískali, a pokud ano tak za výrazně vyšší cenu.

Benefit v podobě příspěvku na životní pojištění je zároveň výhodný pro zaměstnavatele, protože jej může uplatnit jako daňově uznatelný náklad. Příspěvek jej vyjde levněji, než kdyby o stejnou částku zaměstnanci zvedl výplatu.

Hodnocení kategorie 4.5
Koronavirus negativně ovlivňuje mzdy: Dojde i na rušení benefitů? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 44 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 13. 1. 2021. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze