Koronavirová krize postihla prakticky celý svět a i u nás je obrovské množství lidí, kteří se kvůli ní dostali do velkých problémů. Pokud patříte i vy mezi ty, kteří mají problémy s financemi a postihl je výpadek příjmů, tento článek by vám mohl pomoci. Sepsali jsme pro vás 10 tipů, jak v době finanční krize ušetřit peníze.

Jak ušetřit v domácnosti Tipy a triky jak ušetřit peníze

Některé možná znáte, jiné pro vás třeba budou novinkou.

1) Při nákupu potravin upřednostňujte akční produkty 

Tato rada asi příliš nepřekvapí a dělá to řada z nás bez ohledu na krizi. Ve stavu finanční tísně je ale ještě o to důležitější zbytečně neutrácet za drahé potraviny a pečlivě vybírat i podle akčních nabídek jednotlivých řetězců. Super pomocníkem je např. web Kupi.cz, na němž najdete pěkně pohromadě všechny akční letáky a můžete si tak snadno zjistit, kde je zrovna vaše oblíbené zboží v akci.

S tím mimochodem souvisí i jedna věc – řada produktů je (pokaždé jinde) v akci téměř permanentně – typicky jde o nejznámější značky typu Coca-Cola, Milka, Ritter Sport, Dr.Oetker a další. Proto je nesmysl kupovat je za plnou cenu, když jsou skoro pořád někde k dostání třeba výrazněji levněji.

2) Dejte šanci privátním značkám – jsou kvalitnější, než si myslíte

Privátní značky jednotlivých obchodních řetězců mají u řady lidí pověst něčeho méně kvalitního a spousta lidí se jim vyhýbá. V minulosti měli do značné míry pravdu, nicméně v posledních letech už je situace jiná a nabídka těchto produktů se výrazně rozšířila a hlavně zkvalitnila. Nebojte se proto upřednostňovat právě tyto produkty – samozřejmě ne vždy, ale v mnoha případech nabízejí identickou kvalitu jako značkový produkt za méně než poloviční cenu.

3) Omezte nákupy zbytečných věcí, které nutně nepotřebujete

V období finanční krize je jedním z rozumných opatření také omezení nákupu zcela zbytných věcí, bez kterých se v pohodě obejdete. Typickým příkladem je třeba tištěný televizní program – proč kupovat časopis s programem, když jej má každý jednak v EPG přímo v televizi, na mobilu v aplikaci a především v daleko podrobnější podobě na internetu? Stejně tak je i řada dalších produktů, na nichž se dá ušetřit – co třeba (pokud jste kuřáci) omezit kouření? Tím můžete ušetřit spoustu peněz, navíc tím ještě pomůžete svému zdraví a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

4) Nebojte se říct si o slevu a využijte tzv. retence – ušetříte tak dlouhodobě

Máte doma kabelovou televizi, pevný internet nebo používáte mobilní paušál? Až už máte všechno, nebo jen něco z toho, vždy platíte nějaký pevný měsíční poplatek vašemu operátorovi. Pokud ale platíte cenu dle ceníku na webu, můžete snadno ušetřit – stačí operátorovi zavolat a říct mu, že máte lepší nabídku a odcházíte k jiné společnosti. Ideálně si připravte i konkrétní čísla, kolik stojí obdobné služby u konkurence. Operátor vás nebude chtít jen tak nechat odejít a tak vás přepojí na retenční oddělení, kde udělají maximum pro to, aby vás udrželi a nabídnou vám slevu. Pro velké operátory je totiž pořád mnohem výhodnější mít klienta, který platí daleko nižší cenu než je v ceníku, než o něj přijít. Musíte ale být důslední a trvat si na svém.

5) Nakupujte velká XXL balení – i tím dost peněz ušetříte

Vrátíme se zpátky k potravinám. U nich vám může finančně pomoci i nakupování ve velkých baleních – čím větší balení, tím vyjde produkt výhodněji. Mnoho lidí takto nakupuje pravidelně bez ohledu na nějakou krizi a je to způsob, který se určitě vyplácí. Není ale úplně pro každého – např. u sladkostí mají někteří lidé tendenci při velkém nákupu vše sníst během pár dní a tak je pro ně výhodnější dělat si raději nákupy každý den.

6) Na čas se vzdejte objednávek jídla přes rozvozové služby

Jasně – pizza z restaurace je vždycky mnohem lepší než mražená pizza ze supermarketu a objednat si kvalitní a poctivé jídlo z restaurace je příjemný a komfortní způsob. Nicméně pokud zrovna potřebujete nutně šetřit, měli byste si dát na čas od těchto objednávek pauzu a dávat alespoň dočasně přednost potravinám z obchodů a – což je asi ideální – si doma sami vařit. Až krize odezní a budete zase v dobré finanční kondici, můžete si znovu pochutnávat na dobrotách z různých restaurací, fast-foodů, kaváren nebo cukráren.

7) Udělejte si rodinný rozpočet a dodržujte ho

Také toto je jedno z pravidel, které by se ideálně mělo dodržovat nejen v době krize, ale i v běžných časech. Nyní je ale ideální příležitost pro sestavení rodinného rozpočtu, kde budou jasně definovány veškeré příjmy a výdaje. To je ten jednodušší krok, ten těžší je pak daný rozpočet dodržovat. Rozhodně ale doporučujeme to alespoň zkusit – může vám to ušetřit nemalé peníze.

8) Udělejte si pauzu ve spoření – vrátit se k němu lze kdykoliv

Spořit si např. na důchod je rozhodně rozumné a také jednání lze jedině pochválit, stejně tak pokud někdo spoří na bydlení, vzdělání svých dětí apod. Nicméně pokud se ocitnete v akutní finanční krizi, je lepší na čas některá spoření přerušit, aby vám zbylo více peněz na nezbytné výdaje. Ke spoření se pak můžete kdykoliv znovu vrátit, nejdůležitější ale je, abyste měli na nájem, na jídlo a další základní a nezbytné věci.

9) Splácíte nějakou půjčku? Požádejte si o odklad

Splácíte -li nějaký úvěr – ať už bankovní či nebankovní, spotřebitelský či hypoteční, můžete nyní požádat o odklad splátek na dobu 3 až 6 měsíců. Novelu zákona již schválila sněmovna a umožňuje tak lidem v těžké krizi alespoň trochu ulehčit. Nezapomeňte ale na to, že o odklad splátek si musíte požádat sami – jinak na něj nebudete mít nárok.

10) Neberte si zbytečné nebo nevýhodné půjčky

I když je doba zlá, skoro vždy se dá situace vyřešit i bez zbytečného půjčování. Pokud ale nakonec dospějete k rozhodnutí, že si půjčku nutně potřebujete vzít, dejte si velký pozor na to, na koho se obrátíte. Nejlepší cestou, jak si půjčku sjednat, je použít některý z nezávislých srovnávačů – patří mezi ně zejména PůjčkyHned.cz nebo právě naše CoolPůjčky.cz. Na nich najdete pouze prověřené a spolehlivé úvěrové společnosti, u nichž se nemusíte ničeho bát. Navíc si jednotlivé úvěry můžete snadno porovnat podle různých kritérií, přečíst si podrobné recenze apod. Sjednání úvěru přes tyto srovnávače vám ušetří nejen peníze, ale přinese vám i úsporu času – nebudete zbytečně muset vyhledávat jednotlivé weby, ale najdete vše přehledně na jediném místě. Vždy dávejte přednost výběru bankovní půjčky před nebankovní.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak ušetřit v domácnosti? Tipy a triky, jak ušetřit peníze hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 24 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 19. 4. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze