Když na přelomu zimy a jara propukla epidemie nového viru Covid-19, téměř nikdo neočekával, že bude trvat tak dlouho. Bohužel krize stále trvá a její konec je aktuálně v nedohlednu. Myslet bychom proto měli na budoucnost a v oblasti osobních financí být důslednější než obvykle. Platí to zejména pro půjčky.

Brát si půjčku v době pandemie představuje velké riziko

Kvůli koronaviru lidé přichází o peníze a ztrácí zaměstnání

Tento způsob roku zdá se býti poněkud nešťastným, mohli bychom průběh letošního roku popsat za pomoci poupraveného citátu ze slavného filmu. Koronavirus obrátil život vzhůru nohama téměř všem. Na vině je spousta omezení, jejichž účelem je maximálně omezit šíření neznámého viru a dostat je pod kontrolu.

Bohužel tato omezení sice chrání naše zdraví, daleko méně už prospívají lidem po finanční stránce. Kvůli zavírání podniků na jaře i nyní na podzim velké množství lidí bere výrazně nižší příjmy a mnozí dokonce přišli o práci úplně. Zlepšení situace je v nedohlednu, peníze na domácnost rychle dochází.

Stále více domácností tak řeší, kde vzít peníze. Jedním z možných řešení je půjčka. S ní je ale spojena celá řada rizik. Z krátkodobého hlediska totiž půjčka může pomoci, dlouhodobě však může osobní finanční problémy ještě více prohloubit.

Poskytovatelé důsledně prověřují schopnost splácet půjčky

Už teď je jasně, že negativní dopady koronaviru na ekonomiku budou obrovské. Lidé dostávají výpovědi a drobní podnikatelé raději ukončují živnosti dříve, než zkrachují. Všichni se potýkají s obtížnou otázkou, jak chybějící příjmy nahradit. Podle odborníků na finance je půjčka tím nejhorším možným řešením, zvlášť chybí-li vidina nové práce a stabilního příjmu.

Apelují tedy na zájemce o půjčky i jejich poskytovatele. Zájemcům o půjčku radí, aby půjčku důkladně zvážili, a propočítali, jak dlouho a kolik si mohou dovolit splácet, aniž by splácení půjčky nějak významně ovlivnilo životní standard rodiny. Poskytovatelům půjčkám zase doporučují, aby bonitu žadatelů ověřovali důsledněji než kdykoliv předtím.

Tipy, jak řešit nedostatek financí ideálně bez půjčky

Ač si to mnozí lidé neuvědomují, zpřísněné poskytování půjček je chrání před riskantním zadlužováním. Vhodnější je se uskrovnit po všech stránkách a snížit výdaje na minimum.

Účty plaťte řádně a včas

Důležité je dál řádně hradit nezbytné výdaje (nájem, hypotéka, služby) a jídlo, a omezit, co se týče utrácení za zábavu, koníčky, oblečení, restaurace a vše, co není opravdu potřeba.

Snižte výdaje za energie a služby

Vyplatí se tak popřemýšlet, zde by výdaje za služby jako energie či mobilní telefon nešlo ještě trochu snížit. Lidé mají možnost dodavatele vybraných služeb změnit a ušetřit tak nemalé peníze.

Ušetřete na splátkách

U již existujících a splácených půjček se zase nabízí zajímavé možnosti úspory v podobě refinancování či konsolidace půjček. Refinancovat lze běžný úvěr i hypotéku. Konsolidovat lze zase různé typy úvěrů (nejen půjčky, ale také kontokorenty a kreditní karty).

Odložte závazky na lepší časy

Další možnost, jak rodinnému rozpočtu ulehčit, nabízí odklad splátek úvěrů, které banky i nebankovní poskytovatelé v této umožňují. Uvědomte si však, že je to pouze dočasné řešení. Odložení splátek není totéž jako odpuštění a půjčku budete muset tak jako tak splatit. V náročném období však odložení splátek může hodně pomoci.

S novou půjčkou opatrně

Pokud se přece jen rozhodnete pro půjčku, důkladně si promyslete každý krok. Půjčte si pouze tolik, kolik jste schopni splácet, a to opravdu dlouho. Pečlivě si vyberte úvěr a seznamte se se všemi podmínkami včetně sankcí.

Velký pozor si dávejte na samotného poskytovatele půjčky. Nejprve si jeho důvěryhodnost prověřte u ČNB a ujistěte se, že splňuje všechny zákonné podmínky. Poslední, co chcete, je splácet předraženou lichvářskou půjčku, k níž vás dohnala nouze a stres.

Hodnocení kategorie 4.5
Brát si půjčku v době pandemie představuje velké riziko hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 22 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 19. 10. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Doporučujeme

Diskuze