Exekuce jsou v dnešní společnosti jedním z největších problémů – podle některých statistik má alespoň jednu exekuci každý jedenáctý občan ČR a stoupá počet těch, kteří mají vícečetné exekuce, které absolutně nejsou schopni splácet.

Jak se v posledních letech měnily podmínky u exekucí a oddlužení

Důvody zadlužení bývají různé, velmi často to ale jsou nebankovní půjčky nebo dokonce půjčky od různých lichvářů apod. V posledních letech se nicméně pomalu ale jistě mění situace a podmínky pro oddlužení se výrazně zmírnily, stejně tak se zlepšila situace pro ty, jejichž příjem podléhá exekuci. Pojďme se podívat na souhrn nejzásadnějších změn, které v této oblasti proběhly.

Usnadnily se podmínky pro oddlužení

V minulosti byl osobní bankrot (neboli oddlužení) mnohem hůře dostupný a spousta lidí byla prakticky bez šance na něj dosáhnout. To se ale změnilo – poslanci a senátoři se rozhodli dát dlužníkům větší šanci se od dluhů očistit a podmínky pro vstup do osobního bankrotu podstatným způsobem zmírnili. Zásadní novinkou je zejména to, že už nemusíte prokazovat schopnost za pět let splatit 30 % - už ani není povinností skutečně celých 30 % splatit. Minimum, které musí dlužník splácet je 2 x 1 089 Kč (jedna částka jde insolvenčnímu správci, druhá věřitelům). Příjemnou novinkou je také to, že pokud za tři roky zvládnete splatit 60 % dluhu, máte to za sebou a jste oddlužení. 

Za zpracování žádosti o osobní bankrot se stanovil cenový strop

Když se v minulosti lidé rozhodli vstoupit do oddlužení, museli mít nejdříve vypracovaný návrh, který pak posoudil příslušný soud. Návrh ale musel (a nadále musí) splňovat řadu náležitostí a pro běžného občana by tak bylo příliš těžké ho dokázat správně sepsat. Lidé se tak dříve obraceli na různé firmy, které jim tyto žádosti zpracovávaly za finanční odměnu, případně jim slibovali, že jim bude oddlužení schváleno. Často si za to účtovaly silně přemrštěné částky (třeba kolem 30 000 Kč) a ve finále pak byl velmi často dlužníkovi osobní bankrot zamítnut, ale peníze zpět nedostal.

Tato praxe se ale od 1.června 2019 změnila – nově si můžete vybrat, zda vám žádost sepíše právník,  notář, insolvenční správce nebo třeba některé neziskové organizace. Co je podstatné – ze zákona si za tuto službu nikdo nesmí účtovat více než 4 000 Kč (u párů 6 000 Kč), neziskovky návrh dělají dokonce zdarma. Důležité také je, že odměna se platí teprve poté, co je oddlužení schváleno – pokud vám ho soud zamítne, nic neplatíte.

Důchodci se mohou zbavit dluhů už za tři roky

Další novinkou, která vešla v platnost v roce 2019, je kratší délka oddlužení pro důchodce. Do té doby pro ně platila (stejně jako pro ostatní) doba pěti let, nově jsou oddluženi už za tři roky. Platí to nejen pro starobní důchodce, ale i pro osoby v invalidním důchodu třetího nebo druhého stupně. 

Přesně se specifikovalo, co exekutor nesmí vzít

V roce 2015 se uzákonila velmi důležitá novela – zatímco předtím si mohl exekutor odnést skoro cokoliv, od 1.9.2015 už je jasně vymezený okruh věcí, které vám exekutor vzít nesmí. Kromě běžného oblečení a běžného vybavení domácnosti (postel, lednička, pračka, stůl, židle atd.) nesmí zabavit ani snubní prsteny, studijní a naučnou literaturu, dětské hračky nebo domácí mazlíčky. Pokud jde o hotovost, exekutor musí dlužníkovi nechat alespoň dvojnásobek aktuálního životního minima. 

Lidem s vyššími příjmy zůstává mnohem více peněz z výplaty

Dříve byla situace taková, že lidé s vyššími příjmy v exekuci neměli moc velkou motivaci si více vydělávat – částka, nad kterou se jim vše zabavilo, byla moc nízká a dlužníci tak celkem pochopitelně neměli takovou snahu vydělat si víc peněz. To se ale změnilo a to dost zásadním způsobem – od 1.6.2019 se bez omezení sráží až výdělek nad 19 286 Kč (do té doby to byla pouze polovina, tedy pouhých 9 643 Kč). Konkrétně to funguje tak, že z celé čisté mzdy se oddělí nezabavitelná částka a zbytek se pak rozdělí na tři třetiny – první vždy zůstane dlužníkovi, třetí vždy připadne na exekuci a u druhé záleží na tom, zda jde o tzv. přednostní pohledávku – pokud ne, i tato třetina zůstane dlužníkovi. V praxi tato změna pomohla zejména dlužníkům s vyššími příjmy, naopak pro ty nejchudší se toho ještě tolik nezměnilo. Pro ně se začala situace obracet k lepšímu až o rok později.

Začala se výrazně zvyšovat nezabavitelná částka

Rok 2020 se stal rokem, kdy se po mnoha letech začala výrazně navyšovat nezabavitelná částka, tedy minimum, které dlužníkovi exekutor nesmí strhnout (ať už jde o výplatu nebo třeba důchod). Částka se v tomto roce zvedá dokonce hned třikrát – k Novému roku na 6 608 Kč, k 1.dubnu na 6 908 Kč a k 1.7. pak na 7 771, 50 Kč. Toto zvýšení hodně pomůže jak zaměstnancům a důchodcům, zejména pak těm, kteří mají nízké platy, resp. penze. 

Další změny přinesla krize spojená s pandemií 

Rok 2020 byl ale především ve znamení koronavirové krize a ta přinesla určité zmírnění podmínek pro dlužníky. Některé změny byly pouze dočasné, ale trvalou změnou je to, že dražbu na nemovitost už je možné nařídit pouze u dluhů nad 100 000 Kč. Vzhledem k tomu, že do té doby šlo dražbu nařídit už při dluhu 30 000 Kč, jde jistě o vítanou změnu. Novinkou je i to, že exekuce už se nevztahují na daňové bonusy na děti.  

I když se situace postupně mění k lepšímu a podmínky pro dlužníky se zmírňují, pořád život v oddlužení nebo s exekucemi není žádná legrace. Proto – pokud se vás to netýká – dělejte vše pro to, abyste se do podobné situace nikdy nedostali. Neberte si zbytečné předražené hotovostní půjčky a hospodařte se svými penězi tak, abyste se neocitli v dluhové pasti, jako stovky tisíců jiných lidí.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak se v posledních letech měnily podmínky u exekucí a oddlužení? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 23 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 16. 6. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze