Ekonomická krize, kterou způsobila celosvětová pandemie koronaviru, přinesla i ztrátu velkého množství pracovních míst a tím pádem i zvýšení nezaměstnanosti. U nás v ČR jsme naštěstí ještě před krizí měli nezaměstnanost rekordně nízkou, takže v tomto ohledu není současný stav tak tragický, nicméně lidí bez práce přibylo a na úřady práce se tak registruje mnoho nových zájemců. Kdo má ale s úřadem práce nějakou zkušenost, jistě nám dá za pravdu, že tato instituce je tím posledním místem, kde byste sehnali práci.

Jak se vyrovnat se ztrátou příjmů následkem koronaviru

Pokud patříte mezi ty, kteří v důsledku krize přišli o práci a řešíte finanční problémy, máme pro vás několik rad a tipů, jak se s nastalou situací vyrovnat, co udělat a naopak čemu se určitě vyhnout: 

Hledejte možnosti, kde byste mohli ušetřit 

Jste-li zrovna bez práce a žijete jen z podpory, resp. sociálních dávek, je důležité snažit se co nejvíce šetřit s penězi. Klíčové je vždy myslet především na to, abyste měli zaplacený nájem, energie a další nezbytné věci a teprve pak věci, které tak důležité nejsou. Podrobněji jsme se tomu, jak v domácnosti ušetřit peníze, věnovali v tomto článku.

Snažte se najít si práci co nejdříve

Je fajn si na chvíli odpočinout, ale čím déle budete bez zaměstnání, tím hůře pro vás – nejen z finančního hlediska, ale i pokud jde o pracovní návyky, vstávání, denní režim apod. Navíc s dlouhodobou nezaměstnaností stoupá deprese, pocit beznaděje a hledání je čím dál náročnější. Udělejte proto maximum, abyste si novou práci sehnali pokud možno co nejdříve to bude možné. Krátkodobým řešením může být i brigáda – ty se dají sehnat snadno zejména u pracovních agentur, zvláště ve velkých městech – např. v Praze dnes získá brigádu každý, kdo o ni má zájem. 

Buďte aktivní, odpovídejte na co nejvíce nabídek

Důležitá je aktivita – denně sledujte nové nabídky práce na webových portálech, odpovídejte na každou nabídku, která vás zaujme, napište si vlastní inzerát atd. Potenciální zaměstnavatele můžete i sami kontaktovat nebo navštívit osobně, taková iniciativa rozhodně ničemu neuškodí. Hlavní je neztrácet čas a nenechat si proklouznout zajímavou příležitost mezi prsty. Nové nabídky práce se objevují na internetu neustále a proto je nesmírně důležitá rychlost odpovědi.

Využívejte různých možností přivýdělku

Samozřejmě že je lepší je práce na plný úvazek, ale pokud ji nemáte, je dobré mít alespoň nějaký přivýdělek. Tím ale nemyslíme např. uklízení nebo roznášení letáků – chápeme, že tyto práce pro většinu lidí asi moc atraktivní nebudou. Přivydělat peníze si můžete aniž byste vytáhli paty z domova, přímo ze svého PC či notebooku. Možností internetových (nejen) přivýdělků je už dnes spousta a konkrétní tipy na ty spolehlivé naleznete v následujícím článku.

Nenechte se nalákat na předražené půjčky 

Být bez práce a žít jen z dávek od státu není žádná legrace, ale i taková situace se dá přežít, aniž byste se museli zbytečně zadlužovat. Samozřejmě jsou situace, kdy je úvěr namístě a pomůže, nicméně velmi často si lidé berou zcela nesmyslné a předražené půjčky, které je ve finále dostanou do ještě větších potíží. Ideální je tedy nepůjčovat si vůbec a pokud už musíte, vybírejte výhradně od spolehlivých a prověřených společností – pomůže vám s tím srovnání půjček, které je součástí našeho webu. Pokud si potřebujete vypůjčit jen malou částku maximálně na měsíc, určitě zvolte některou ze společností, které nabízejí první půjčky zdarma. 

V případě potíží se nebojte obrátit na odborníky

Spousta lidí se v situaci, kdy má problém (a tím nemyslíme jen ty finanční, ale třeba i osobní, rodinné nebo zdravotní) bojí nebo stydí vyhledat odbornou pomoc. Pokud vás koronavirová krize zasáhla natolik, že už ji nezvládáte, určitě se nebojte navštívit profesionály. Pokud jde o spíše obecné nebo psychické problémy, může vám pomoci psycholog (doporučujeme vybírat z těch, kteří pracují na pojišťovnu – je zbytečné utrácet 500 až 1000 Kč za hodinu, zvláště pokud jste ve finanční tísni). Co se týká financí, tak po celé republice se rozšířily občanské poradny, kde se zaměřují zejména na finanční poradenství a radí lidem v těžké situaci – zejména těm, kteří mají exekuce, jsou ve dluhové pasti apod. Tyto poradny bývají bezplatné a jsou určitě jedním z míst, na které se můžete obrátit, pokud budete potřebovat poradit např. se sestavením rozpočtu, s tím, jak vyjít s penězi, ale třeba i pokud jde o hledání nové práce.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak se vyrovnat se ztrátou příjmů následkem koronaviru? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 24 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 1. 6. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze