Při hledání úvěru nebo při čtení informací ze světa financí se často můžeme setkat s termínem zápůjčka. Jaký je přesný význam tohoto slova a v čem přesně se zápůjčka liší od půjčky nebo od výpůjčky? Na základní otázky ohledně těchto pojmů se vám pokusíme odpovědět na následujících řádcích.

Co je to zápůjčka a jak se liší od výpůjčky

Uvedení zápůjčky do občanského zákoníku

Zatímco ještě v roce 2013 se i v rámci zákoníků běžně používalo klasické označení půjčka, od 1.ledna roku 2014 došlo ke změně terminologie a v občanském zákoníku byl stanoven pojem zápůjčka. Význam tohoto slova se ale oproti předchozí situaci nezměnil – nadále se jedná o akt, kdy s někým uzavřete smlouvu o tom, že vám půjčí peníze – pod termín zápůjčka tak spadají všechny bankovní i nebankovní půjčky. V praxi se zápůjčka používá především v souvislosti s finančními úvěry, nicméně může se jednat i o jiné věci – podle přesné definice tohoto slova mohou být předmětem zápůjčky např. různé plodiny nebo suroviny – tedy věci, u kterých je rozhodující jejich počet, případně váha či míra. Smlouva o zápůjčce nemusí být vždy pouze v písemné formě, ale možná je i obyčejná ústní forma. Stejně tak platí, že smlouva může být jak úplatná, tak i neúplatná. Na aktuální znění příslušného předpisu o zápůjčce v rámci platného občanského zákoníku se můžete podívat např. na této stránce – http://www.podnikatel.cz/zakony/novy-obcansky-zakonik/f4586517/.

Rozdíl mezi zápůjčkou a výpůjčkou

Na první pohled se může zdát, že se jedná o to samé, ale není tomu tak. Výpůjčka je podle platného občanského zákoníku aktem, kdy se půjčuje konkrétní věc (movitá i nemovitá), kterou pak může druhá strana užívat bezplatně po domluvenou dobu k domluvenému účelu. Nejde tedy o peníze, ale např. o předměty nebo nemovitosti. Co je podstatné – věc je přenechána k užívání bezplatně a pouze dočasně, zároveň musí jít tzv. nezuživatelnou věc (podle zákona jde o věc, u níž její běžné použití nespočívá v jejím spotřebování, zpracování nebo zcizení).

Které společnosti poskytují zápůjčky?

Zápůjčky mohou poskytovat bankovní i nebankovní společnosti a na českém trhu si lze vybrat ze stovek různých poskytovatelů. Důležité je vybírat pečlivě, protože vedle prověřených a seriózních společností se běžně můžeme setkat i s podvodnými společnostmi nebo jednotlivci, kteří zápůjčku nabízejí. K největším poskytovatelům bankovních zápůjček patří např. Česká spořitelna, Komerční banka, MONETA Money Bank, ČSOB nebo Raiffeisenbank, z nebankovních společností patří k předním hráčům na českém trhu např. Home Credit, Provident Financial, Profi Credit, Ferratum, Cofidis nebo Zaplo Finance.

Zápůjčka od fyzických osob

Kromě úvěrových společností ale mohou poskytovat zápůjčky i fyzické osoby. I u nich jsou možné obě dvě varianty – tedy jak zápůjčka úplatná, kdy musíte zaplatit úroky, tak i zápůjčka neúplatná, např. když vám kamarád půjčí peníze. Smlouva se dá uzavřít nejen v písemné formě, ale i v ústní – pokud ale někomu chcete půjčit peníze, je rozhodně lepší mít písemnou smlouvu, nebo alespoň dlužní úpis. Pokud si nejste jistí, jak se taková smlouva sepisuje, raději se poraďte se zkušeným odborníkem, případně můžete využít některých webových služeb, kde se dá přesný vzor smlouvy najít.

Splatnost zápůjčky a její výpověď

V paragrafu 2393 občanského zákoníku je přesně stanoveno, jak je to s případnou výpovědí smlouvy. Pokud není ve smlouvě o zápůjčce  uveden ani termín, do kdy má být vrácena, ani nic o výpovědi, je stanovena výpovědní doba v délce šesti týdnů. Pokud se jedná o bezúročnou zápůjčku, má vydlužitel právo splatit ji i bez výpovědi.

Hodnocení kategorie 4.5
Co je to zápůjčka a jak se liší od výpůjčky? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 26 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 31. 12. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

1000000
Výše půjčky 100 000 Kč - 1 000 000 Kč
Úrok od 7,9 %
Splatnost 12 – 144 měs.
1200000
Výše půjčky 20 000 Kč - 1 200 000 Kč
Úrok od 5,31 %
Splatnost 1 – 10 let
1200000
Výše půjčky 5 000 Kč - 1 200 000 Kč
Úrok od 4,8 %
Splatnost 3 - 120 měs.
30000
Výše půjčky 1 000 Kč - 30 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 – 30 dní

Doporučujeme

Diskuze