K nejvyhledávanějším úvěrovým produktům u nás i ve světě patří hypoteční úvěry, které lidem umožňují vzít si půjčku na základě ručení nemovitostí. Hypoték ale existuje více druhů, vybrat si pak zájemci mohou z široké nabídky bankovních i nebankovních poskytovatelů. V tomto textu si můžete přečíst základní informace o hypotékách a rady, jak vybrat tu nejvýhodnější.

Hypotéka na dům  jak si najít tu nejvýhodnější

K čemu jsou určeny hypoteční úvěry?

Hypotéky většinou slouží na účely financování bydlení – nejčastěji je tak žádaná hypotéka na dům nebo hypotéka na byt. Pomocí hypotečního úvěru lze financovat nejen stavbu nového bydlení, ale i jeho rekonstrukci nebo nákup již postavené nemovitosti. K dalším účelům hypoték patří např. koupě podílu nemovitostí, koupě družstevního podílu nebo refinancování stávající půjčky, která byla použita na investici do bydlení. U tzv. americké hypotéky lze peníze použit na jakýkoli účel.

Základní druhy hypotečních úvěrů

Hypotéky obecně rozlišujeme do dvou základních kategorií  - tou první je účelová hypotéka, kterou lze použít pouze na financování nemovitosti – do této kategorie tak patří hypotéka na dům, na byt, na rekonstrukci, modernizaci apod. Druhou kategorií hypotečních úvěrů jsou americké hypotéky – v tomto případě se jedná o neúčelové půjčky zajištěné nemovitostí, u nichž můžete peníze použít na cokoli budete chtít.

Pro koho je hypotéka na dům určená?

Hypotéka na dům je vhodná především pro ty, kteří si chtějí splnit sen o vlastním bydlení, ale nemají dostatek finančních prostředků, aby si mohli stavbu nebo koupi domu zaplatit ze svých úspor. Je alternativou vůči úvěru ze stavebního spoření, oproti němuž má obvykle nižší úrokové sazby a delší dobu splatnosti. Vybrat si navíc lze z velkého množství poskytovatelů – zatímco stavební spoření nabízí pouze pět stavebních spořitelen, hypotéky nabízí celá řada bankovních i nebankovních společností.

Získat hypotéku na dům ale není zas tak snadné – u bank se vždy prověřuje bonita žadatele a je tak nutné, aby měl dostatečně vysoké příjmy, neměl záznamy v registrech dlužníků, exekuce apod.

Poskytovatelé hypotečních úvěrů

Pokud zvažujete sjednání hypotéky, můžete vybírat z poměrně rozsáhlé nabídky bank, spořitelen nebo nebankovních společností. Některé banky mají ve svém portfoliu oba druhy hypoték (klasickou účelovou i americkou neúčelovou), naopak nebankovní firmy nabízejí hypotéku americkou, kterou lze použít na cokoli, ale obvykle s vyšším úrokem. K největším poskytovatelům hypoték u nás patří především velké bankovní ústavy (např. Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB nebo MONETA Money Bank), stavební spořitelny (např. ČMSS nebo Modrá pyramida) a nebankovní společnosti (např. ACEMA Credit nebo Aktivafin).

S výběrem nejvýhodnější hypotéky vám pomůže srovnávač

Najít nejvýhodnější hypotéku je pro člověka, který se  tomto oboru příliš neorientuje, velmi obtížné. Můžete se samozřejmě obrátit např. na finanční poradce nebo jiné specialisty, velmi dobrým a rychlým pomocníkem jsou ale také nezávislé internetové srovnávače. Na jednom z nich se právě nacházíte a pod položkou Hypotéky v horním menu si můžete bleskově srovnat všechny nejvýznamnější české poskytovatele hypoték.

V některých případech lze hypotéku na dům i refinancovat

Co když se ale časem stane, že původně nejvýhodnější hypotéka na dům už pro vás přestane být výhodná? Řešením může být její refinancování. Stejně jako klasické půjčky, tak i hypotéky lze refinancovat u jiné finanční instituce, oproti spotřebitelským půjčkám jsou ale podmínky trochu přísnější – záleží např. na tom, kdy vám končí fixace úrokové sazby apod.                                                         

Hodnocení kategorie 4.5
Hypotéka na dům – jak si najít tu nejvýhodnější? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 24 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 31. 12. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

Doporučujeme

Diskuze