Získat hypoteční úvěr není tak jednoduché jako u běžných spotřebitelských úvěrů, kde jsou požadavky (zvláště u nebankovních poskytovatelů) mírnější. Zatímco např. malou a rychlou půjčku do výplaty dnes může dostat téměř každý člověk starší 18 let, u hypoték už je třeba splňovat celou řadu požadavků. Které podmínky patří u hypotečních úvěrů k těm základním?

Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky

1) Věk nad 18 let

Stejně jako u kteréhokoli jiného úvěrového produktu, tak i u hypoték platí, že je mohou získat pouze osoby, které jsou plnoleté a je jim tedy minimálně 18 let. Kromě toho je samozřejmě nutné, aby se jednalo o člověka, který nebyl zbaven způsobilosti k právním úkonům  (je svéprávný) a má platné doklady totožnosti.

2) Dostatečná bonita klienta

U hypotečních úvěrů se posuzuje také bonita žadatele a velkou roli hraje zejména výše jeho příjmů – ať už se jedná o zaměstnání nebo podnikání. Příjmy se samozřejmě musejí řádně doložit, s výjimkou případů, když si člověk žádá o hypotéku v té samé bance, kam mu pravidelně chodí každý měsíc výplata. Konkrétní nutná výše příjmu závisí na více okolnostech, velkou roli hraje samozřejmě požadovaná výše hypotéky a její splatnost. Poskytovatel hypotéky potřebuje mít záruku, že žadatel bude schopný svůj závazek řádně splácet.

3) Doložení všech požadovaných dokladů a dokumentů

Stejně jako u jiných vysokých půjček, i u hypoték je nutné předložit všechny požadované osobní doklady a dokumenty. U dokladů jde především o občanský průkaz a obvykle ještě minimálně jeden doklad (např. cestovní pas, řidičský průkaz, rodný list nebo zbrojní průkaz), z dokumentů se jedná např. o již zmíněné potvrzení příjmů, výpisy z bankovního účtu, výplatní pásky, daňová přiznání apod. Důležité jsou také dokumenty k samotné nemovitosti, na kterou si hypoteční úvěr sjednáváte.

4) Žádné záznamy v registrech, exekuce ani insolvence

Abyste mohli hypotéku získat, nesmíte být v insolvenci (platební neschopnosti), nesmí být na vás vedena exekuce a nesmíte mít záznamy v registrech dlužníků, jako je např. SOLUS apod. Zvláště nyní, po novele zákona, si poskytovatelé půjček musejí tyto informace pečlivě prověřit.

5) Nutnost ručit nemovitostí

Společným jmenovatelem všech hypotečních úvěrů je to, že se za ně musí ručit vhodnou nemovitostí. Jako nemovitost může u většiny bank sloužit byt, dům, rekreační objekt i stavební pozemek, konkrétní podmínky najdete vždy na webu příslušné banky.

6) Alespoň 10 % vlastních prostředků

Dříve se poskytovaly i hypotéky na 100% hodnoty nemovitosti, nyní už je maximem 90 %. Musíte tak mít našetřeno alespoň 10 % z hodnoty nemovitosti, aby vám mohl být hypoteční úvěr poskytnut. Může se ale jednat např. i o peníze ze stavebního spoření, případně jiného úvěru.

Změny, které proběhly v roce 2017

Zatímco ještě v roce 2016 byly hypotéky dostupnější, o rok později už došlo k výrazným změnám a získat nyní hypotéku je podstatně těžší. Na druhou stranu pozitivní změnou pro klienty jsou mírnější podmínky u splácení. Konkrétně se jednalo o tyto změny:

  • úvěrové společnosti musejí mnohem přísněji a pečlivěji posuzovat bonitu žadatelů o úvěr (to se týká nejen hypoték, ale i běžných půjček)
  • banky mohou poskytovat hypotéky nad 80 % zástavní hodnoty nemovitosti pouze v omezené míře (max. 15 % hypoték s LTV od 80 do 90 %
  • 1x za rok lze splatit 25 % hypotečního úvěru i mimo termín konce fixace bez jakýchkoliv sankcí
  • v případě dlouhodobé nemoci, invalidity nebo smrti lze hypotéku zdarma ukončit

Pokud právě zvažujete sjednání hypotečního úvěru, ale nejste si jistí, na kterého z poskytovatelů se obrátit, můžete využít náš srovnávač půjček, který obsahuje i samostatnou kategorii hypoték. V ní vám nabízíme přehledné a nezávislé srovnání prověřených bankovních i nebankovních hypoték spolu s podrobnými informacemi o jednotlivých poskytovatelích.

Hodnocení kategorie 4.5
Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 572 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 7. 11. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

300 000
Minimální výše úvěru 300 000 Kč
Úrok od 5,19 %
Zřízení 0 Kč

Doporučujeme

Diskuze