Jedním z mnoha úvěrových produktů, které je možné si sjednat, je kontokorentní úvěr, zkráceně kontokorent. Nejde ale o klasickou půjčku, ale o specifickou službu, kterou svým klientům poskytují banky jako doplněk k běžnému účtu.

Jak funguje kontokorent a jaké jsou jeho výhody a nevýhody

Co je to kontokorentní úvěr?

Kontokorent je doplňkovou službou, kterou si mohou lidé sjednat ke svému účtu u banky. Zjednodušeně řečeno, jedná se o možnost jít na svém účtu do mínusu – můžete tak platit svoje výdaje i v okamžiku, kdy už svoje peníze na účtě nemáte. Každá banka má ale trochu jiné podmínky a limity, je tak třeba si předem vše důkladně prostudovat – ne vždy se zřízení kontokorentu vyplatí.

Kde lze tento úvěrový produkt získat?

Jak už bylo výše uvedeno, kontokorenty nabízejí pouze bankovní ústavy. Jedná se ale o zcela běžnou doplňkovou službu, s kontokorentním úvěrem se můžete setkat až na výjimky u všech velkých českých bank – nabízí jej Česká spořitelna, Komerční banka, MONETA Money Bank, Fio banka, mBank, ČSOB, Era, Equa bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank i Sberbank. Výjimkou je ale Air Bank – v jejím portfoliu produktů zatím kontokorent nenajdete, nicméně místo něj si můžete sjednat klasickou půjčku – Air Bank navíc patří v tomto směru k těm levnějším bankám.

Podmínky pro získání kontokorentu

Jednotlivé banky mají různé požadavky, které je nutno pro získání kontokorentu splnit. Obvykle je potřeba doložit výši příjmů a osobní doklady, některé banky ale umožňují čerpat menší limit i bez potvrzení příjmů. Co ale mají všechny banky společné, je minimální požadovaný věk – kontokorent mohou získat pouze osoby starší 18 let. Žádost se dá obvykle podat jednoduše přes webové stránky, např. prostřednictvím internetového bankovnictví.

Jaké má kontokorentní úvěr limity?

Výše limitu závisí na více faktorech – některé banky nabízejí např. studentům a lidem do 26 let nižší limit, u jiných zase hraje roli výše příchozích plateb. Hodně vysoký limit má např. Fio banka (až 3 000 000 Kč), až 250 000 Kč nabízí ČSOB nebo Era. Naopak Komerční banka má horní hranici kontokorentního úvěru stanovenou pouze na 60 000 Kč.

Úrokové sazby se u jednotlivých bank liší

Podobně jako se liší úroky u spotřebitelských půjček, liší se i úrokové sazby u kontokorentních úvěrů. Některé banky mají kontokorent v několika tarifech (např. Fio banka) a mají tak více sazeb, jiné zase mají slevu pro studenty (Komerční banka). Obecně se tak úroková sazba v současné době pohybuje od 8,3 % (jeden z tarifů Fio banky)  až po 24 % (u MONETA Money Bank).

Největší výhody kontokorentního úvěru

K hlavním přednostem tohoto produktu patří (kromě samotné možnosti jít do mínusu a mít tak finanční rezervu) také jeho jednoduché a rychlé zřízení, placení úroků pouze za tu dobu, kdy jste kontokorent čerpali, nebo fakt, že nemáte pevně dané splátky. Kontokorentní úvěr vám může pomoci v období, kdy např. čekáte na výplatu a došly vám finance, nebo když máte nečekané výdaje – jít na účtě do mínusu je pohodlnější a splacení jednodušší, než kdybyste si brali klasickou spotřebitelskou půjčku.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak funguje kontokorent a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 437 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 22. 10. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

2500000
Výše půjčky 2 000 Kč - 2 500 000 Kč
Úrok od 4,69 %
Splatnost 12 – 120 měs.
2500000
Výše půjčky 10 000 Kč - 2 500 000 Kč
Úrok od 4,9 %
Splatnost 6 – 96 měs.
1200000
Výše půjčky 5 000 Kč - 1 200 000 Kč
Úrok od 4,8 %
Splatnost 3 - 120 měs.

Doporučujeme

Diskuze