Jedním z důležitých pojmů v oblasti sociálních dávek a financí je životní minimum, které je u nás stanoveno zákonem a od jeho výše se odvíjejí různé dávky, příspěvky, alimenty nebo nezabavitelné částky. V tomto článku si vysvětlíme, co přesně životní minimum znamená, jak se liší od existenčního, jak se jeho výše postupně vyvíjela a na jaké životní minimum mají lidé nárok.

Životní minimum  k čemu slouží a jak se dá zjistit jeho výše

Definice životního minima

Životní minimum je v České republice definováno na základě zákona o životním a existenčním minimu č. 110/2006 Sb. Jedná se o minimální společensky uznávanou hranici, sloužící k tomu, aby si člověk mohl zajistit svoje základní potřeby včetně jídla. Nejsou v něm ale zahrnuty např. náklady na bydlení, ty se u nejchudších lidí řeší např. příspěvkem nebo doplatkem na bydlení. V současné době činí výše životního minima pro jednotlivce 3 410 Kč, tato částka se nezměnila od 1.1.2012.

Rozdíl mezi životním a existenčním minimem

Existenční minimum je oproti tomu životnímu nižší a zjednodušeně se dá označit jako minimální částka, kterou člověk potřebuje k zajištění svých základních osobních potřeb a přežití. Nelze jej ale uplatnit u všech – existenční minimum se nevztahuje na starobní a plně invalidní důchodce, nezaopatřené děti a všechny osoby starší 68 let. V praxi se existenční minimum vyplácí např. lidem, kteří jsou vedení v evidenci Úřadu práce, ale odmítají jakékoli zaměstnání a nemají snahu si žádné sehnat – těm pak může být místo životního minima vyplaceno pouze to existenční. V současné době činí výše existenčního minima pro jednotlivce 2 200 Kč.

Kalkulačka životního minima

Na některých specializovaných webových stránkách najdete i jednoduchou kalkulačku, na níž si lze životní minimum spočítat. Vyzkoušet si to můžete např. na odkazu http://www.kurzy.cz/kalkulacka/zivotni-minimum/, kde stačí pouze zadat příslušný počet osob v domácnosti a dozvíte se přesnou výši životního minima, která je aktuálně platná.

Životní minimum pro jednotlivce a jeho vývoj

Poprvé bylo životní minimum do našeho právního řádu zavedeno v roce 1991. Tehdy se ale skládalo ze dvou samostatných složek – z částky určené na základní potřeby a výživu a z částky na nezbytné náklady na domácnost. U první částky se výše minima lišila v závislosti na věku, u druhé pak na počtu lidí žijících v dané domácnosti. Tato praxe trvala až do roku 2006 a jen tak pro zajímavost – částka určená pro osoby nad 26 let určená na základní potřeby se postupně navýšila z 900 Kč na 2 400 Kč. V roce 2006 pak došlo k přijetí nového zákona, který už do životního mimina nezahrnuje náklady na bydlení. K žádným významným změnám ale za posledních 10 let nedošlo – od 1.1.2007 byla částka životního minima pro jednotlivce stanovena na 3 126 Kč, od 1.1.2012 pak byla navýšena na 3 410 Kč, což platí dodnes.

Životní minimum pro další osoby v domácnosti a nezaopatřené děti

U společných domácností se životní minimum u dalších osob snižuje – u první dospělé osoby na 3 140 Kč, u dalších pak na 2 830 Kč. Samostatně se určuje životní minimum i pro nezaopatřené děti a to až do věku 26 let. U dětí do 6 let činí 1 740 Kč, u dětí od 6 do 15 let 2 140 Kč a konečně u dětí ve věku od 15 do 26 let 2 450 Kč.

K čemu dále slouží výpočet životního minima?

Životní minimum není pouze částkou, kterou dostávají někteří lidé vyplacenou ve formě sociální dávky – výpočet životního minima slouží i k dalším účelům – jeho částka ovlivňuje i přiznání jiných dávek, přídavků na děti, pěstounského příspěvku nebo i soudní stanovení výše alimentů. Používá se také při určení nezabavitelného minima u exekučních srážek z výplaty.

Hodnocení kategorie 4.5
Životní minimum – k čemu slouží a jak se dá zjistit jeho výše? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 532 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 29. 10. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

Doporučujeme

Diskuze