Jedním z důležitých pojmů v oblasti sociálních dávek a financí je životní minimum, které je u nás stanoveno zákonem a od jeho výše se odvíjejí různé dávky, příspěvky, alimenty nebo nezabavitelné částky. V tomto článku si vysvětlíme, co přesně životní minimum znamená, jak se liší od existenčního, jak se jeho výše postupně vyvíjela a na jaké životní minimum mají lidé nárok.

Životní minimum  k čemu slouží a jak se dá zjistit jeho výše

Definice životního minima

Životní minimum je v České republice definováno na základě zákona o životním a existenčním minimu č. 110/2006 Sb. Jedná se o minimální společensky uznávanou hranici, sloužící k tomu, aby si člověk mohl zajistit svoje základní potřeby včetně jídla. Nejsou v něm ale zahrnuty např. náklady na bydlení, ty se u nejchudších lidí řeší např. příspěvkem nebo doplatkem na bydlení. V současné době činí výše životního minima pro jednotlivce 3 410 Kč, tato částka se nezměnila od 1.1.2012.

Rozdíl mezi životním a existenčním minimem

Existenční minimum je oproti tomu životnímu nižší a zjednodušeně se dá označit jako minimální částka, kterou člověk potřebuje k zajištění svých základních osobních potřeb a přežití. Nelze jej ale uplatnit u všech – existenční minimum se nevztahuje na starobní a plně invalidní důchodce, nezaopatřené děti a všechny osoby starší 68 let. V praxi se existenční minimum vyplácí např. lidem, kteří jsou vedení v evidenci Úřadu práce, ale odmítají jakékoli zaměstnání a nemají snahu si žádné sehnat – těm pak může být místo životního minima vyplaceno pouze to existenční. V současné době činí výše existenčního minima pro jednotlivce 2 200 Kč.

Kalkulačka životního minima

Na některých specializovaných webových stránkách najdete i jednoduchou kalkulačku, na níž si lze životní minimum spočítat. Vyzkoušet si to můžete např. na odkazu http://www.kurzy.cz/kalkulacka/zivotni-minimum/, kde stačí pouze zadat příslušný počet osob v domácnosti a dozvíte se přesnou výši životního minima, která je aktuálně platná.

Životní minimum pro jednotlivce a jeho vývoj

Poprvé bylo životní minimum do našeho právního řádu zavedeno v roce 1991. Tehdy se ale skládalo ze dvou samostatných složek – z částky určené na základní potřeby a výživu a z částky na nezbytné náklady na domácnost. U první částky se výše minima lišila v závislosti na věku, u druhé pak na počtu lidí žijících v dané domácnosti. Tato praxe trvala až do roku 2006 a jen tak pro zajímavost – částka určená pro osoby nad 26 let určená na základní potřeby se postupně navýšila z 900 Kč na 2 400 Kč. V roce 2006 pak došlo k přijetí nového zákona, který už do životního mimina nezahrnuje náklady na bydlení. K žádným významným změnám ale za posledních 10 let nedošlo – od 1.1.2007 byla částka životního minima pro jednotlivce stanovena na 3 126 Kč, od 1.1.2012 pak byla navýšena na 3 410 Kč, což platí dodnes.

Životní minimum pro další osoby v domácnosti a nezaopatřené děti

U společných domácností se životní minimum u dalších osob snižuje – u první dospělé osoby na 3 140 Kč, u dalších pak na 2 830 Kč. Samostatně se určuje životní minimum i pro nezaopatřené děti a to až do věku 26 let. U dětí do 6 let činí 1 740 Kč, u dětí od 6 do 15 let 2 140 Kč a konečně u dětí ve věku od 15 do 26 let 2 450 Kč.

K čemu dále slouží výpočet životního minima?

Životní minimum není pouze částkou, kterou dostávají někteří lidé vyplacenou ve formě sociální dávky – výpočet životního minima slouží i k dalším účelům – jeho částka ovlivňuje i přiznání jiných dávek, přídavků na děti, pěstounského příspěvku nebo i soudní stanovení výše alimentů. Používá se také při určení nezabavitelného minima u exekučních srážek z výplaty.

Hodnocení kategorie 4.5
Životní minimum – k čemu slouží a jak se dá zjistit jeho výše? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 532 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 29. 10. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

800000
Výše konsolidace 800 000 Kč
Úrok od 1 %
Splatnost až 10 let
800000
Výše konsolidace 800 000 Kč
Úrok od 6,7 %
Splatnost 3 – 120 měsíců

Doporučujeme

Diskuze