Koronavirus ohrožuje řádné splácení půjček. Poskytovatelé mění podmínky

Karanténa vyhlášená v důsledku šíření nákazy koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19 sebou přináší celou řadu omezení, které mají dopad nejen na firmy, ale i na domácnosti. Těm hrozí ztráta části příjmu, což může vyvolat problémy se splácením úvěrů. Máme pro vás přehled změn, které poskytovatelé půjček plánuji, aby svým klientům co nejvíce ulehčili.

Naděje pro podnikatele zasažené koronavirem: Bezúročná půjčka COVID

Nový typ koronaviru děsí svět. Ze dne na den se v Evropě uzavřely obchody, bary, restaurace a další podniky. Spousta zaměstnanců, podnikatelů i drobných živnostníků tak zůstala prakticky ze dne na den bez práce a příjmu. Nastalou situaci se snaží operativně řešit vláda i některé z bank. Třeba Českomoravská záruční a rozvojová banka (dále jen ČMZRB) přišla s COVID půjčkou, která má pomoci drobným podnikatelům překlenout nepříznivé období.

Minimální mzda v roce 2020

Také letos se minimální mzda výrazně zvyšuje. Jaký to bude mít vliv na zaručenou mzdu, jaký je předpoklad růstu na další roky a jaká jsou negativa minimální mzdy?

O bezúročné kotlíkové půjčky je obrovský zájem, zejména na severu Moravy

Tzv. kotlíkové dotace už probíhají několik let, nejnověji se ale vedle nich zavedly také bezúročné kotlíkové půjčky. Ty zavedlo Ministerstvo životního prostředí jako doplněk ve třech nejvíce znevýhodněných krajích. Zájem o ně je rekordní, vyplaceny už byly stovky milionů korun. Tento program se zaměřuje zejména na pomoc domácnostem, které mají velmi nízké příjmy a klasickou kotlíkovou dotaci by si tak nemohly dovolit. Projekt kromě ministerstva spolufinancuje také Státní fond životního prostředí ČR.

Maximální hranice doplatků na léky se letos týká více lidí

Dobrá zpráva pro některé důchodce – od letošního roku zaplatí méně za léky a kromě valorizace důchodů tak získají další peníze. Naposledy se ochranné limity na doplatky snižovaly před dvěma lety (tehdy se to týkalo dětí a seniorů), letos se dočkaly i osoby v invalidním důchodu.

Jak porostou důchody v dalších letech? Čeká nás v dohledné době důchodová reforma?

Problematika důchodů patří mezi otázky, které trápí čím dál větší množství lidí – podíl seniorů v naší populaci stále roste a předpokládá se, že průměrný věk se bude i nadále zvyšovat. Otázka důchodů je tak velmi žhavým tématem, které se probírá napříč celým politickým spektrem a v posledních měsících se objevilo hned několik návrhů. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že ke skutečné reformě je ještě daleko a v nejbližších letech k žádným zásadním změnám nedojde.

Nejvýhodnější mikropůjčky - leden 2020, u koho si sjednat půjčku?

Dostali jste se po vánočních svátcích do menší finanční krize a potřebujete malou půjčku, která by vám vypomohla? Nebo se vám doma něco porouchalo, potřebujete nutně uhradit nějaký nedoplatek, splátku nebo jiný dluh? Ať už je důvod vaší potřeby půjčit si peníze jakýkoliv, na malé úvěry s krátkodobou splatností jsou skvělým řešením nebankovní mikropůjčky. Ty jsou jednak zajímavé v tom, že jsou snadno dostupné a dosáhnou na ně i lidé, kteří by třeba v bance žádný úvěr nezískali, obrovskou výhodou jsou ale zejména nabídky první půjčky zdarma pro nové klienty.

Další banka umožňuje okamžité převody peněz, brzy se přidají další

To, co bylo ještě před pár lety jen sci-fi, už je realitou – převody peněz z jedné banky do druhé už je možné realizovat i okamžitě. Příjemce tak už nemusí čekat do druhého dne, ale peníze má na účtě připsány ihned, což je něco, za co musíme české banky rozhodně pochválit. Řada z nich tuto službu  zavedla už v průběhu loňského roku, v letošním roce se k nim pak postupně přidávají i další.

Půjčka na cokoliv – lákavá nabídka nebo past na důvěřivce?

Asi to každý znáte. Jednou za čas se objeví neočekávaný výdaj, který dokáže udělat pěknou díru do rodinného rozpočtu. Když připočteme fakt, že velká část českých rodin žije od výplaty k výplatě, může nadělat i taková porouchaná lednice pořádnou paseku. Kde hledat východisko z na první pohled bezvýchodné situace?

Revoluce v bankovních půjčkách. Moneta nabízí úrok od 3,9 %

Moneta Money Bank nově představila rekordně nízkou úrokovou sazbu u své rychlé půjčky: 3,99 %. Zjistěte s námi, proč se vyplatí ji sjednat, a na které detaily byste si naopak měli dát pozor. Půjčit si můžete až 800 000 Kč.

Lekce finanční gramotnosti aneb jak zjistíte, kolik jste si v práci skutečně vydělali

Umět si vypočítat svoji čistou mzdu by mělo patřit k základním dovednostem každého ekonomicky aktivního člověka. Ne vždy tomu tak ale skutečně je. Kdo nechodil na školu, jejímž zaměřením byla ekonomie, zřejmě se s touto problematikou během svých studií téměř vůbec nesetkal, a tak nyní tápe. Zjistit, kolik peněz vám zaměstnavatel pošle na váš bankovní účet, není přitom tak obtížné, jak by se snad mohlo na první pohled zdát.

Zvýšení rodičovského příspěvku od roku 2020

Velká a příjemná změna by měla nastat od příštího roku u jedné ze sociálních dávek, které se týkají rodičů dětí – u rodičovského příspěvku. Jeho výše se má od 1.ledna roku 2020 zásadním způsobem změnit, o konkrétní podobě se ale v poslední době hodně diskutuje, jak mezi politiky, tak i mezi veřejností. O kolik by se tento příspěvek měl zvýšit, koho se má změna týkat a jaká je vůbec základní charakteristika této sociální dávky? Na všechny tyto otázky se vám v našem článku pokusíme stručně a srozumitelně odpovědět.

Je zvyšování minimální mzdy skutečně přínosem?

Jednou z ekonomických otázek, o nichž se velmi často diskutuje, je institut minimální mzdy a její výše, resp. zda vůbec má minimální mzda existovat. Faktem je, že lidé, pobírající pouze minimální mzdu mají opravdu hodně nízký plat, na druhou stranu tuto částku pobírá jen nepatrné množství lidí.

Úvěr nebo půjčka? Co nabízí trh

V dnešní době je život na dluh úplně běžný. Vyřídit si půjčku je skoro jako jít koupit rohlíky do supermarketu. Na pár kliknutí vám přistanou peníze na účtu. Když se však rozhodnete podepsat smlouvu o úvěru, zjistěte si, co všechno se ve smlouvě nachází.

Zapomeňte na nepříjemné úředníky. Do banky už nemusíte.

Přemýšlíte o půjčce, ale nechce se vám do banky? Rozhodně v tom nejste sami. Existuje však řešení, které vám nezabere skoro žádný čas, a navíc se u něj vyhnete nepříjemným pohledům bankovních úředníků. Půjčku vyřídíte online a někde i výhodněji než v bance.

Air Bank umožňuje založení účtu přes mobilní aplikaci

Založit si účet, požádat si o půjčku nebo sjednat kontokorent už je dlouho možné jednoduše přes internetové stránky. V posledních letech ale lidé čím dál více přistupují na internet ze svých mobilních telefonů a důležitou roli tak hrají i aplikace. Jedna z nejoblíbenějších českých bank – Air Bank – nově umožňuje založit si běžný účet snadno a rychle prostřednictvím její mobilní aplikace.

Myslete na budoucnost, vybudujte si finanční rezervu

Myslíte si, že finanční rezerva je luxus jen pro bohaté? Ve skutečnosti by ji měl mít úplně každý bez ohledu na to, kolik peněz má co měsíc na výplatní pásce. Nikdy nevíte, kdy vás zaskočí nečekaný výdaj a rezerva vám vytrhne trn z paty.

Peníze a vztahy. Od štěstí k dluhům.

Zamilovaní nepřemýšlí nad tím, co bude, když vztah nevydrží. Věří, že láska bude trvalá. Téměř polovina všech manželství však končí rozvodem. V tu chvíli vyplouvají na povrch věci, které měly zůstat navždy skryté. Třeba partnerova finanční situace, o kterou se většina Čechů nezajímá.

Jak se dají těžit kryptoměny? Vyplatí se dnes ještě těžba bitcoinu?

Kryptoměny, jako alternativní digitální platidlo, jsou v poslední době čím dál diskutovanějším tématem a to nejen mezi mladší generací, ale obecně ve světě finančnictví. Pojďme si ve stručnosti shrnout základní informace o těžbě kryptoměn, o tom, co je k tomu potřeba mít a zda se ještě vůbec jejich těžba v dnešní době vyplatí.

Které půjčky před výplatou mají nejvíce férové podmínky?

Mezi úvěrovými produkty patří k nejčastěji žádaným zejména krátkodobé malé úvěry, který se říká mikropůjčky nebo půjčky před výplatou. Nabízí je obrovské množství nebankovních společností, u nichž jsou populární zejména první půjčky zdarma, ale malý a krátkodobý úvěr se dá získat i u bank. Protože mikropůjčky bohužel bývají často jednou z příčin, kvůli nimž se mnoho lidí zbytečně zadluží, podívala se na jejich podmínky obecně prospěšná společnost Člověk v tísni, která provedla zajímavou analýzu a srovnání hned 49 krátkodobých půjček a zveřejnila ji pod názvem Index odpovědného úvěrování.