Mezi úvěrovými produkty patří k nejčastěji žádaným zejména krátkodobé malé úvěry, který se říká mikropůjčky nebo půjčky před výplatou. Nabízí je obrovské množství nebankovních společností, u nichž jsou populární zejména první půjčky zdarma, ale malý a krátkodobý úvěr se dá získat i u bank. Protože mikropůjčky bohužel bývají často jednou z příčin, kvůli nimž se mnoho lidí zbytečně zadluží, podívala se na jejich podmínky obecně prospěšná společnost Člověk v tísni, která provedla zajímavou analýzu a srovnání hned 49 krátkodobých půjček a zveřejnila ji pod názvem Index odpovědného úvěrování.

Které půjčky před výplatou mají nejvíce férové podmínky

Člověk v tísni porovnal bankovní i nebankovní mikropůjčky

Srovnání organizace Člověk v tísni zaujme mimo jiné i tím, že v něm najdeme nebankovní i bankovní produkty v jednom společném grafu. Díky tomu si tak můžeme udělat lepší obrázek o tom, jak velké rozdíly jsou mezi jednotlivými produkty a jak moc se krátkodobé bankovní půjčky liší od těch nebankovních. V některých ohledech výsledky nepřekvapily, některá čísla jsou ale docela nečekaná.

Některé nebankovní společnosti příjemně překvapily

Ukázalo se, že i nebankovní společnost může nabídnout výhodnou půjčku, která nejen že se může plnohodnotně srovnávat s bankovními úvěry, ale v některých ohledech je i předčí. Celkově výsledky potvrdily, že bankovní půjčky jsou obecně levnější, ale zároveň se ukázalo, že i v nebankovním sektoru se dají najít skutečně férové a seriózní společnosti, u nichž se nikdo nemusí bát vysokých úroků nebo přehnaných sankcí při pozdní úhradě splátky.

U půjček do výplaty jsou důležitým parametrem sankce za nesplácení

Právě sankce za pozdní splacení nebo poplatky za prodloužení půjčky jsou u půjček před výplatou velmi důležitým parametrem – je totiž mnoho lidí, jenž si půjčí, nestihnou nebo nezvládnou vrátit peníze včas a začnou jim naskakovat úroky nebo musejí platit za odložení splátky. V tomto ohledu zvítězila nebankovní půjčka Kamali s jednoznačně nejnižšími náklady při nesplácení, na dalších místech se umístila společnost OPR Finance (poskytuje např. nebankovní úvěr Everyday Plus) a u nás méně známá rakouská banka Waldviertler Sparkasse. Naopak suverénně nejhůře dopadla půjčka CreditPortal, vysoké náklady mají také půjčky CreditKasa nebo Credit 123. 

Vysoké rozdíly jsou zejména v v celkových nákladech na úvěr

Značné rozdíly jsou mezi jednotlivými půjčkami především v celkových nákladech na úvěr, což je koneckonců asi nejdůležitější parametr. V tomto srovnání se jednotlivé produkty víceméně rozdělily do dvou skupin, s tím, že výrazně levnější byly bankovní půjčky + nebankovní Cofidis a Kamali, naopak zbytek nebankovních už vyšel jako výrazně dražší. Na prvním místě skončila Airbank, hned za ní Equa bank a jako třetí Volksbank Raiffeisenbank Nordoberpfalz EG. Nejhůře se umístila CreditKasa, dále pak Supermoney a CreditPortal.

Předmětem srovnání byly také právní postupy, informace a smluvní dokumenty

Index odpovědného úvěrování se zaměřil i na další aspekty mikropůjček – Člověk v tísni se tak podíval na informovanost klientů úvěrových společností a porovnal i množství stránek úvěrové dokumentace. Pokud jde o informovanost, dobře hodnoceny byly např. půjčky Home Credit, Cofidis nebo Kamali, co se týká počtu stran, tak v tomto ohledu jsou přívětivější spíše nebankovní společnosti, které mají dokumentaci kratší (např. CreditOn, CreditAir nebo Švýcarská půjčka).

Vítězem se stala nebankovní společnost

A jak dopadlo srovnání celkově? Vítězem indexu se stala nebankovní půjčka Kamali, která tak dokázala porazit i všechny bankovní konkurenty. Jako druhá se umístila půjčka od Airbank a bronzovou pozici získal opět nebankovní úvěr, tentokrát od společnosti Cofidis. Na dalších místech už pak – s výjimkou Home Creditu – byly samé banky, naopak na chvostu žebříčku skončily některé nebankovní úvěry – jako nejhorší v indexu vyšel Půjčkomat, těsně před ním pak úvěr Malý kredit a Viva Credit. Kompletní výsledky Indexu odpovědného úvěrování naleznete na webových stránkách Jak přežít dluhy, které provozuje společnost Člověk v tísni.

Hodnocení kategorie 4.5
Které půjčky před výplatou mají nejvíce férové podmínky? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 11 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 24. 9. 2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

30000
Výše půjčky 500 Kč - 30 000 Kč
Úrok od 40 %
Splatnost 5 – 30 dní

Doporučujeme

Diskuze