Problematika důchodů patří mezi otázky, které trápí čím dál větší množství lidí – podíl seniorů v naší populaci stále roste a předpokládá se, že průměrný věk se bude i nadále zvyšovat. Otázka důchodů je tak velmi žhavým tématem, které se probírá napříč celým politickým spektrem a v posledních měsících se objevilo hned několik návrhů. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že ke skutečné reformě je ještě daleko a v nejbližších letech k žádným zásadním změnám nedojde.

Jak porostou důchody v dalších letech Čeká nás v dohledné době důchodová reforma

I příští rok by měla být valorizace podobná jako letos

Bavit se o konkrétním navýšení důchodů pro následující rok je v tuto chvíli samozřejmě trochu předčasné, nicméně předseda vlády se jasně vyjádřil, že i pro další rok počítá s podobnou valorizací jako letos – měl by se tak splnit původní slib vlády, která už před minulými volbami deklarovala, že průměrný starobní důchod v roce 2021 překročí hranici 15 000 Kč.

Do budoucna se Česko nevyhne důchodové reformě

Tak či onak, je jasné, že do budoucna se nevyhneme důchodové reformě – o její podobě se diskutuje už řadu let a právě v posledních měsících začalo toto téma na politické scéně opět hojně rezonovat, ať už přímo v Poslanecké sněmovně, nebo mezi jinými odborníky. 

Se zajímavým návrhem přišla ministryně Maláčová

S poměrně radikální a na první pohled zajímavou změnou důchodového systému nedávno přišla ministryně Maláčová, která navrhla tři možné varianty, jak by mohl nový systém vypadat. Pracovně je nazvala jako úspornou, technickou a spravedlivou, všechny tři pak kalkulují se základním důchodem, který by měli všichni důchodci stejně vysoký. Jak by tyto návrhy v praxi vypadaly? 

  • úsporná varianta – základní důchod by činil 22 % průměrné mzdy (nyní 7 740 Kč), průměrný důchod by klesl, došlo by ke zvýšení nerovnosti
  • technická varianta – základní důchod by dělal 30 % z průměrné mzdy (nyní 10 500 Kč, později ale jen 25 % - 8 710 Kč), průměrný důchod by se ale zvedl jen o cca 2 – 5 %, nerovnost by se mírně snížila
  • spravedlivá varianta – i zde by šlo o 30 % z průměru, tedy 10 500 Kč při dnešní průměrné mzdě, navýšení průměrného důchodu by ale postupně výrazně stouplo (od roku 2040 až o 15 %), došlo by k výraznému snížení nerovnosti

Tyto návrhy by ale znamenaly obrovský zásah do státního rozpočtu (nebo v krajním případě dokonce i zvýšení daní), není tedy příliš pravděpodobné, že by mohlo dojít k jejich realizaci. 

Řada odborníků upozorňuje na neudržitelnost stávajícího systému 

Už dlouhodobě mnoho odborníků varuje před tím, že současný důchodový systém je neudržitelný a do budoucna se bez zásadní reformy prostě neobejde. Velkým rizikem je, že na důchody bude v rozpočtu málo peněz a senioři se tak dočkají jen velmi nízkých částek. Dalším aspektem je, že aktuálně je sice česká ekonomika v dobré kondici, ale dříve či později může přijít finanční krize a situace se ještě více zkomplikovat.

Reforma důchodů vyžaduje shodu napříč spektrem

Aby měla reforma důchodů šanci na úspěch, je důležité, aby se na ní shodli politici napříč politickým spektrem. Je jasné, že reformy bývají často dost nepopulární a že např. vládním stranám se nechce jít do něčeho, co by jim odlákalo voliče. Dříve či později se ale změně nevyhneme a dnešní mladí lidé by už možná nyní měli myslet na nějakou formu spoření – hrozba, že za pár desítek let budou důchody velmi nízké, je totiž vysoce reálná. Volby do PSP nás každopádně čekají nejpozději příští rok na podzim a je možné, že pokud dojde k výraznější obměně, třeba se ledy pohnou a skutečná a realistická reforma důchodového systému se konečně přiblíží.

 

Hodnocení kategorie 4.5
Jak porostou důchody v dalších letech? Čeká nás v dohledné době důchodová reforma? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 11 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 13. 2. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze