Tzv. kotlíkové dotace už probíhají několik let, nejnověji se ale vedle nich zavedly také bezúročné kotlíkové půjčky. Ty zavedlo Ministerstvo životního prostředí jako doplněk ve třech nejvíce znevýhodněných krajích. Zájem o ně je rekordní, vyplaceny už byly stovky milionů korun. Tento program se zaměřuje zejména na pomoc domácnostem, které mají velmi nízké příjmy a klasickou kotlíkovou dotaci by si tak nemohly dovolit. Projekt kromě ministerstva spolufinancuje také Státní fond životního prostředí ČR.

O bezúročné kotlíkové půjčky je obrovský zájem zejména na severu Moravy

Půjčka se nově týká tří krajů

Nový program je zaměřený na tři kraje, které jsou strukturálně znevýhodněné – jedná se o Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj. V nich tak ministerstvo výrazně zvýšilo prostředky na dotace – zájem byl tak vysoký, že ministerstvo navýšilo prostředky z původních 740 milionů až na 1,2 miliardy korun. 

Nejvyšší zájem evidují úředníci v Moravskoslezském kraji

V současné době zaznamenávají úředníci mimořádný zájem o bezúročnou kotlíkovou půjčku zejména v Moravskoslezském kraji – vysoké částky už byly vyplaceny např. v Ostravě, Karviné, Havířově nebo Bohumíně. Pro samotná města je dokonce výhodné, že o půjčku žádá hodně lidí – pokud totiž města peníze následně použijí na ekologické projekty, nebudou je pak muset státnímu fondu vracet.

Hlavní výhody kotlíkové půjčky

Bezúročná kotlíková půjčka má spoustu předností – patří k nim nejen samotný fakt, že člověk u ní nezaplatí ani korunu na úrocích a poplatcích, ale i další výhody. Těmi jsou např. velmi nízké měsíční splátky (půjčka se dá splácet až po dobu 10 let, maximální měsíční splátka je 2 000 Kč), samozřejmostí je možnost předčasného splacení bez jakýchkoli sankcí. Důležitou výhodou je také to, že půjčka pokrývá kompletní náklady na nový kotel nebo tepelné čerpadlo (u kotle jde až o 150 000 Kč, u čerpadla až o 200 000 Kč).

Hodnocení kategorie 4.5
O bezúročné kotlíkové půjčky je obrovský zájem, zejména na severu Moravy hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 23 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 11. 3. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Doporučujeme

Diskuze