To, co bylo ještě před pár lety jen sci-fi, už je realitou – převody peněz z jedné banky do druhé už je možné realizovat i okamžitě. Příjemce tak už nemusí čekat do druhého dne, ale peníze má na účtě připsány ihned, což je něco, za co musíme české banky rozhodně pochválit. Řada z nich tuto službu  zavedla už v průběhu loňského roku, v letošním roce se k nim pak postupně přidávají i další.

Další banka umožuje okamžité převody peněz brzy se přidají další

Nejnověji umožňuje okamžitý převod peněz také Fio banka 

Horkou novinkou je, že okamžité odesílání plateb nyní umožňuje také Fio banka. Ta na konci loňského roku sice umožňovala okamžitý příjem plateb, nicméně možnost odesílání zavedla až začátkem tohoto kalendářního roku. Tím se tak přidala k dalším finančním ústavům a komfort pro klienty se tak ještě zvýšil (Fio navíc zavedla i nové mobilní bankovnictví, platby přes Google Pay nebo Apple Pay a další novinky, takže tato ryze česká banka se v poslední době opravdu snaží a dělá svým klientům radost).

Aktuálně tuto službu nabízí již devět českých bankovních ústavů

Jaká je aktuální situace na českém trhu? V tuto chvíli již okamžité převody peněz nabízí hned 9 bank na území České republiky. Konkrétně se jedná o tyto banky: 

 • Česká spořitelna (od února 2019)
 • ČSOB (od prosince 2019)
 • Komerční banka (od podzimu 2019)
 • MONETA Money Bank (od prosince 2019)
 • Raiffeisenbank (od podzimu 2019)
 • Air bank (od února 2019)
 • Fio banka (od ledna 2020) 
 • Banka CREDITAS (od dubna 2019) 
 • PPF banka (od října 2019)

V dohledné době se mají přidat i další tuzemské banky

Tento výčet ale zdaleka není konečný, už nyní je jasné, že v nejbližší době se k nim přidají i další finanční instituce, které tuto službu doposud svým zákazníkům nenabídly. V brzké době by se tak na okamžité převody do jiných bank měli těšit také klienti Equa bank, mBank, Expobank, Hello bank nebo UniCredit Bank. Postupem času by tak tato bleskové převody měly být již naprostým standardem a objevit se prakticky u všech bank, které na našem území působí.

Některé banky si tuto službu zpoplatňují, nejde ale o vysoké částky

Možná se teď ptáte, zda je okamžitá platba zdarma, nebo si za ni banky účtují nějaký poplatek navíc. Situace je taková, že každá banka má podmínky nastaveny jinak – někde je okamžitý převod automaticky zdarma, jinde si za něj účtují drobný poplatek. Pojďme si uvést konkrétní příklady: 

 • Air Bank – u malého tarifu je poplatek 1 Kč, u velkého je zdarma
 • Česká spořitelna – poplatek činí u některých účtů 7 Kč, u jiných je služba bezplatná 
 • Komerční banka – poplatek zde dělá 6 Kč 
 • MONETA Money Bank – okamžité převody jsou zdarma 
 • Banka CREDITAS – i zde jsou okamžité převody zdarma  
 • Fio banka – ani tato banka si za službu nic neúčtuje

Co se týká maximálních limitů u těchto plateb, tak maximální částka okamžité platby je v současné době jednotná a činí 400 000 Kč, s výjimkou jediné banky – Česká spořitelna má limit nastaven jen na 100 000 Kč. Pokud jde o nutnost označení, zda chcete, aby platba proběhla okamžitě, i zde se situace různí – někde je třeba tuto volbu vyznačit (např. u Air Bank), jinde proběhne automaticky (např. v České spořitelně nebo v Bance CREDITAS).

Klienti bank si rychlé platby oblíbili, využívají je čím dál častěji

Obrovskou výhodou okamžitých převodů z banky do banky není pouze samotná rychlost, ale ještě jeden zásadní fakt – tato služba funguje nejen ve všední dny, ale i o víkendech a státních svátcích, peníze se tak dají posílat a přijímat nonstop. To klienti velmi oceňují a tak některé banky hlásí, že tuto službu využívají už více než čtyři pětiny jejich klientů. Do budoucna se dá jistě očekávat podobný nárůst i u ostatních bank a okamžité převody se tak stanou naprostou samozřejmostí.

Hodnocení kategorie 4.5
Další banka umožňuje okamžité převody peněz, brzy se přidají další hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 21 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 1. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze