V dnešní době je život na dluh úplně běžný. Vyřídit si půjčku je skoro jako jít koupit rohlíky do supermarketu. Na pár kliknutí vám přistanou peníze na účtu. Když se však rozhodnete podepsat smlouvu o úvěru, zjistěte si, co všechno se ve smlouvě nachází.

Úvěr nebo půjčka Co nabízí trh

Půjčky a úvěry jsou dva různé živočišné druhy. „Půjčkou“ se často označuje úvěr, i když to není jedno a to samé. V případě, že míříte do banky, pak se hodí hovořit obvykle spíš o úvěru, který je vždy peněžní, je úročen a může vám ho poskytnout jen ten, který k tomu má oprávnění. Půjčka může být na cokoliv, třeba na slona, kterého vám půjčí soused, a nebudete mu muset vracet ani nic navíc.

Přeplněný trh

Každý druh úvěru je specifický a určený pro konkrétní situaci či potřebu. Podívejte se s Kateřinou Karochovou, šéfkou zákaznického oddělení na nejčastější produkty:

  • Spotřebitelský úvěr: jeden z nejběžnějších druhů. Může být účelový (musíte uvést konkrétní věc, na kterou budou získané prostředky použity) i neúčelový (je jen na vás, zda si koupíte auto, nebo je prohrajete v kasinu). Zpravidla není potřeba za něj jakkoliv ručit. Úrokové sazby se pohybují mezi 8–9 %. U nebankovních úvěrů a mikropůjček je ale sazba o mnoho vyšší.
  • Kontokorent: je služba spojená s běžným účtem. Díky ní můžete čerpat peníze do minusu a hodí se v případě, kdy vám dojdou finance před výplatou a čekají vás pravidelné výdaje, které musíte uhradit včas. Setkat se můžete se sazbou okolo 18–20 %.
  • Kreditní karta: je typ úvěru, kdy platíte penězi banky. Výhodou je bezúročné období – když do této doby částku uhradíte, neplatíte nic navíc. Pokud to nestihnete, očekávejte úrok okolo 20 %. Hodí se pro placení zboží a služeb, nehodí se ale k výběru z bankomatu, který naopak je úročen hned anebo za velký poplatek.

Půjčit, či nepůjčit – toť otázka

Obecná poučka zní, že věc, na kterou si půjčujete, by vám měla vydržet aspoň tak dlouho, jak dlouho ji budete splácet. Ideálně i déle – například půjčka na bydlení, podnikání nebo vzdělání.

Existují však i situace, kdy potřebujete auto nebo koupelnu, určitě ale rozhodnutí neberte na lehkou váhu, úvěr budete nějakou dobu splácet a splátka zasáhne do rodinného rozpočtu. Na zboží a služby, které mají životnost kratší, než je doba splácení úvěru, si raději šetřete: třeba na dovolenou nebo dárky. Radost rychle skončí, ale vy pak budete ještě několik let platit.

Také byste neměli podceňovat rezervy, které by měly být ve výši 3–6 měsíčních platů. Když se stane nenadálá událost (ztráta zaměstnání, nemoc atd.), budete mít kam sáhnout.

Hodnocení kategorie 4.5
Úvěr nebo půjčka? Co nabízí trh hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 22 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 18. 4. 2019. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Doporučujeme

Diskuze