Karanténa vyhlášená v důsledku šíření nákazy koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19 sebou přináší celou řadu omezení, které mají dopad nejen na firmy, ale i na domácnosti. Těm hrozí ztráta části příjmu, což může vyvolat problémy se splácením úvěrů. Máme pro vás přehled změn, které poskytovatelé půjček plánuji, aby svým klientům co nejvíce ulehčili.

Koronavirus ohrožuje řádné splácení půjček Poskytovatelé mění podmínky

Banky i nebankovní společnosti si uvědomují vážnost celé situace a snaží se klientům, kteří mohou mít v důsledku nouzového stavu potíže se splácení půjček, vyjít vstřc. Situaci denně sledujeme a budeme vám přinášet veškeré novinky o aktuálním dění.

Možnost odkladu splátek je samozřejmostí, hlásí poskytovatelé půjček

Poskytovatelé půjček bez ohledu na to, zda se jedná o banky či nebankovní společnosti, navrhují možnost odložení splátek až o tři měsíce. Mnozí z nich tento odklad nebudou ani připisovat na vrub klientům. To znamená, že odložení nijak nezasáhne jejich platební historie a nebudou uvedeni v registru dlužníků.

Samozřejmě je nutné nejprve připravit systém a nastavit procesy, aby všech fungovalo správně a nedošlo k porušení pravidel. Vyjádřit se k tomu musí také Česká národní banka. Česká bankovní asociace proto klienty mající zájem o odklad splátek žádá o trpělivost.

„Banky budou muset individuálně pracovat s jednotlivými klienty a zjišťovat důvody jejich platebních obtíží, aby přiměřeně tomu upravily jejich splátkové kalendáře. Důležitý bude i průběžný monitoring bonity klientů, kterým odloží splátky, kvůli včasnému zachycení případného dalšího zhoršování jejich situace. Není však možné nadefinovat jednotné 'pracovní postupy', jak by banky měly postupovat, z důvodu různorodosti systémů a přístupů jednotlivých bank,“ řekla Právu Denisa Všetíčková, mluvčí ČNB.

Podmínky v důsledku pandemie mění i nebankovní společnosti

Konkrétně se jedná o společnosti Creditportal a Provident, které nabízí odložení splátek, ruší úroky z prodlení či nabízí pojištění platebních neschopnosti zdarma.

Úvěrová společnost Provident

Nebankovní společnost Provident mění podmínky a umožňuje odložení splatnosti půjček. Novým klientům, kteří si vezmou půjčku v období 25.3. až 21.4. 2020, k půjčce automaticky a zdarma přidají pojištění KOMPLEX s dvojnásobným plněním, pokud by k pojistné události došlo do 6 měsíců od uzavření smlouvy.

Pojištění KOMPLEX kryje:

  • pracovní neschopnost v důsledku vzniklého úrazu či nemoci po dobu 60 dní s pojistným plněním až 30 000 Kč,
  • zlomeniny způsobené v důsledku úrazu s pojistným plněním až 80 000 Kč,
  • hospitalizaci a rekonvalescenci nezbytnou pro léčbu úrazu či nemoci až po dobu 40 dní s pojistným plněním až 40 000 Kč, pojištění kryje i hospitalizaci dítěte.

Pojištění platební neschopnosti nelze sjednat společně s půjčkou START a nebo při nesplnění podmínek nutných pro pojištění.

Úvěrová společnost Creditportal

Pro období 20.3. až 20.4. 2020 upravil nebankovní poskytovatel půjček Creditportal smluvní podmínky u již sjednaných rychlých půjček.

U půjčky Credit 365 je možné:

  • uhradit splátku až 90 dní po splatnosti,
  • zrušit účtované úroky, úroky z prodlení a další.

U bezhotovostní půjčky Credit 30 je nabízena možnost:

  • zrušit úroky z prodlení,
  • zrušit poplatky za upomínky (účelně vynaložené náklady na vymáhání dluhu).

Pokud by však dlužník půjčku neuhradil ani po 90 dnech po splatnosti, budou mu účtovány všechny úroky včetně úroků z prodlení.

Při problémech se splácením jednejte ihned

Pokud na vás následky omezení kvůli koronavirou dopadnou tak, že vám budou chybět finance na zaplacení splátek, domluvte se s bankou či nebankovní společností. Tá vám za současné situace vyjde vstříc a najde nejlepší možné řešení pro obě strany.

Při sjednávání nové půjčky myslete na vážnosti stávající situace, a pokud půjčku nemůžete odložit na lepší časy, dbejte zásad zodpovědného půjčování.

Hodnocení kategorie 4.5
Koronavirus ohrožuje řádné splácení půjček. Poskytovatelé mění podmínky hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 5 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 25. 3. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

30000
Výše půjčky 500 Kč - 30 000 Kč
Úrok od 40 %
Splatnost 5 – 30 dní
130000
Výše půjčky 3 000 Kč - 130 000 Kč
Úrok od 13,59 %
Splatnost 6 – 36 měsíců

Doporučujeme

Diskuze