Kreditní karta – dobrý sluha, ale zlý pán
Kreditní karty se staly běžnou součástí nabídek většiny tuzemských bankovních institucí. Jejich získání je relativně snadné a samotné banky často klienty lákají na největší výhody těchto karet – ať už jde o dlouhé bezúročné období, různé slevové programy nebo jiné benefity. Mnoho lidí si ale neuvědomuje rizika, jež jsou s používáním kreditní karty spojena. V tomto článku si hlavní výhody a zejména nevýhody kreditních karet rozebereme trochu podrobněji.
Překlenovací úvěr a jeho specifika
Jedním z méně známých úvěrových produktů, které se u nás dají sjednat, je překlenovací úvěr. Ten je spojený se stavebním spořením a je vhodným řešením pro ty, kteří potřebují čerpat peníze dříve, než by splnili podmínky pro klasický úvěr.
Kreditní kartu už si můžete sjednat i u Fio banky
Poslední významnou bankou na našem území, která stále neměla ve své nabídce kreditní karty, byla česká Fio banka. To už ale nyní neplatí, od února tohoto roku začala i Fio banka poskytovat vedle klasických debetních platebních karet i kreditní karty. Jedná se o karty od společnosti MasterCard a jejich vydání i vedení je zcela zdarma.
Jaká je vlastně půjčka od Zaplo?
Rychlá nebankovní půjčka Zaplo už delší dobu patří k lídrům na českém trhu s nebankovními úvěry. Není se čemu divit – tato půjčka měla poměrně silnou reklamní kampaň, navíc přišla s velmi zajímavými a výhodnými podmínkami, díky nimž se pro spoustu lidí stala velmi lákavou alternativou vůči konkurenčním nebankovním produktům. V tomto článku si shrneme základní parametry této půjčky, její největší přednosti, ale i negativa a vysvětlíme si také, jakým způsobem si peníze můžete vyzvednout v trafikách společnosti GECO, které se společností Zaplo spolupracují.
Základní informace o smluvních pokutách
Jedním z důležitých pojmů, s nimiž se můžeme setkat v souvislosti s bankovními i nebankovními půjčkami, je smluvní pokuta. V tomto textu si její význam rozebereme trochu podrobněji.
Vysvětlení zkratky IBAN a výpočet z čísla účtu
U bankovních operací se občas můžeme setkat se zkratkou IBAN. Pokud nevíte, co přesně IBAN znamená, nebo vás zajímá, z čeho se skládá a jak se dá vypočítat, odpovědi najdete v našem článku.
BRKI – bankovní registr klientských informací
V České republice funguje hned několik úvěrových registrů. Asi nejznámějším z nich je registr dlužníků SOLUS, v tomto článku se ale zaměříme na méně známý, přesto ale velmi důležitý registr BRKI, neboli bankovní registr klientských informací. K čemu je určený, kdo jej provozuje, které banky jej využívají a jaké informace jsou v něm obsaženy? Na všechny tyto dotazy najdete odpověď v našem článku.
Úroková kalkulačka u spotřebitelských půjček
Když si člověk sjednává půjčku, tak jednou z nejdůležitějších kritérií, podle nichž se orientuje, je výše úrokové sazby a poplatků, neboli jak moc je půjčka drahá. Při vyřizování půjček přes internet se tak u velké většiny úvěrů, ať už jsou z bankovního či nebankovního sektoru, můžeme setkat s úvěrovou kalkulačkou.
Základní informace o lichvě a rady, jak se jí bránit
Když se mluví o různých půjčkách, často se v souvislosti s nimi skloňuje slovo lichva. Co ale přesně termín lichva znamená, jak je vymezena v zákonech a jak se vyhnout lichvářům, kteří nabízejí extrémně předražené úvěry? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět na následujících řádcích.
Základní fakta o existenčním minimu
Mnoho lidí, kteří jsou např. v evidenci pracovního úřadu nebo se dostali do větších finančních problémů, zajímá situace ohledně sociálních dávek. K základním pojmům, které se v souvislosti s nejchudší skupinou obyvatel často skloňují, patří tzv. existenční minimum. V tomto textu jsme pro vás v kostce shrnuli základní informace o existenčním minimu a o tom, koho se ze zákona týká.
Insolvenční kalkulačka
Při rozhodování o výběru vhodného finančního produktu, jako je např. spotřebitelská půjčka, hypoteční úvěr apod., najdeme na mnoha webových stránkách speciální aplikace, s jejichž pomocí si můžeme snadno zjistit orientační výši případných splátek, úrokových sazeb apod. Nejčastěji se jedná o tzv. úvěrové kalkulačky, trochu složitější jsou pak např. hypoteční kalkulačky. V tomto článku se podíváme podrobněji na to, jak vypadá insolvenční kalkulačka a odpovíme na nejčastější dotazy, které se jí týkají.
Úvěr ze stavebního spoření a jeho výhody
K čemu slouží úvěr ze stavebního spoření, jaké podmínky pro jeho získání je nutné splňovat, jaké jsou jeho výhody, kdo jej poskytuje a jaké jsou alternativy – na všechny tyto otázky jsme se pokusili odpovědět v tomto článku, který stručně shrnuje základní fakta o úvěrech ze stavebního spoření.
Embosovaná karta
Platební karty se staly naprosto samozřejmou součástí našich životů a velká většina dospělých lidí má alespoň jednu takovou kartu ve svojí peněžence. Platební karty se ale od sebe liší nejen vzhledem, ale i způsobem jejich provedení. V tomto směru rozlišujeme jednotlivé karty na elektronické a embosované. V tomto článku si pojem embosovaná karta vysvětlíme a řekneme si v čem se liší od elektronické nebo jak musí taková karta vypadat.
Hypotéka na dům – jak si najít tu nejvýhodnější?
K nejvyhledávanějším úvěrovým produktům u nás i ve světě patří hypoteční úvěry, které lidem umožňují vzít si půjčku na základě ručení nemovitostí. Hypoték ale existuje více druhů, vybrat si pak zájemci mohou z široké nabídky bankovních i nebankovních poskytovatelů. V tomto textu si můžete přečíst základní informace o hypotékách a rady, jak vybrat tu nejvýhodnější.
Co je to zápůjčka a jak se liší od výpůjčky?
Při hledání úvěru nebo při čtení informací ze světa financí se často můžeme setkat s termínem zápůjčka. Jaký je přesný význam tohoto slova a v čem přesně se zápůjčka liší od půjčky nebo od výpůjčky? Na základní otázky ohledně těchto pojmů se vám pokusíme odpovědět na následujících řádcích.
Půjčka na auto – jak získat ten nejlepší úvěr?
Dosloužilo vám vaše staré auto a potřebujete si místo něj koupit nové? Nebo ještě žádný automobil nemáte a plánujete koupi úplně nového vozu? Ať už plánujete pořízení auta z jakéhokoli důvodu, jednou ze zásadních otázek je financování jeho nákupu. Jen málo lidí si může dovolit koupit nové auto ze svých úspor a na řadu tak přichází výběr vhodného úvěrového produktu. V případě půjčky na auto lze v zásadě vybírat ze dvou základních variant – buď klasický úvěr na auto nebo nákup auta prostřednictvím leasingu. Obě možnosti mají svá pro i proti, v tomto článku se na obojí podíváme podrobněji.
Jak získat peníze, když je potřebujete co nejrychleji
Jak co nejrychleji získat peníze? To je otázka, kterou často řeší spousta lidí. K penězům se dá legálně dostat mnoha způsoby, nicméně pokud je potřebujete co nejrychleji, může to být mnohdy docela problém. Shrnuli jsme pro vás několik příkladů, jakým způsobem se dají rychle získat peníze, od běžného zaměstnání až po nejrychlejší nouzové řešení v podobě nebankovních půjček.
Základní informace o úrocích u půjček
Se spotřebitelskými i hypotečními půjčkami jsou neodmyslitelně spjaté i úroky. Při rozhodování o tom, kterou půjčku si lidé sjednají, je výše úrokové sazby obvykle jedním z nejdůležitějších kritérií. Vyznat se v úrocích ale není zas tak jednoduché – je totiž rozdíl mezi samotnou úrokovou sazbou a RPSN (roční procentní sazbou nákladů), je také třeba se podívat, zda je úroková sazba uvedena jako roční nebo např. měsíční.
Máte zájem o vánoční půjčku? Pomůžeme vám ji vybrat
Prosinec je obdobím, kdy stoupá zájem o úvěrové produkty a větší množství lidí si sjednává půjčku. Zpravidla si lidé půjčují především na nákup vánočních dárků a díky nepřebernému množství různých úvěrových společností mají široký výběr. Vánoční půjčka může na jednu stranu pomoci, druhou stranou mince je ale následné splácení – mnoho lidí s ním má potíže a často se pak dostanou do ještě větší krize.
Cetelem končí, místo něj přichází nová banka Hello bank
K zajímavé změně došlo nedávno na českém finančním trhu. Známého poskytovatele půjček a nákupů na splátky Cetelem totiž nahradila nová banka, která již působí v několika zemích Evropy. Jedná se o Hello bank, která na činnost Cetelemu navazuje, nabízí ale i celou řadu dalších služeb a jedná se o standardní banku, u níž tedy nejde pouze o půjčky, ale i o základní produkty, jako je běžný účet nebo debetní karta.