Když se mluví o různých půjčkách, často se v souvislosti s nimi skloňuje slovo lichva. Co ale přesně termín lichva znamená, jak je vymezena v zákonech a jak se vyhnout lichvářům, kteří nabízejí extrémně předražené úvěry? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět na následujících řádcích.

Základní informace o lichvě a rady jak se jí bránit

Stručná definice slova lichva

Lichva je slovo spojené zejména s půjčkami a označují se tak především úvěry s nepřiměřeně vysokými úroky. Nemusí ale ale jednat pouze o půjčování peněz – pod pojem lichva mohou spadat i různé smlouvy, kde jedna ze stran zneužije např. tísně, nezkušenosti, rozrušení apod., aby získala plnění, jehož hodnota je vzhledem ke vzájemnému plnění v silném nepoměru.

Lichva se v dějinách vyskytovala už ve starověku

Pokud si myslíte, že lichva se začala objevovat až v poslední době, nemáte pravdu. První zmínky o ní pocházejí už ze starověku a zmínky o ní se vyskytují i v Bibli. Postupem času se ale obecné postoje k lichvě měnily – v minulosti se např. chápalo jakékoli půjčování peněz s úrokem jako lichva, později pak společnost začala úvěrové vztahy brát jinak a dnes se jako lichva vnímají pouze nepřiměřeně předražené půjčky.

V jednotlivých státech platí ohledně lichvy různé zákony – někde se její hranice stanovuje podle procentuální odchylky od průměrných úroků na finančním trhu, jinde jsou zase hranice stanoveny pevně – např. takové Švýcarsko má ze zákona maximální úrok u spotřebitelských úroků na 15 %. V České republice žádná taková hranice striktně vymezená není, lichvě se ale věnuje jak občanský, tak i trestní zákoník.

Lichva v občanském a trestním zákoníku

I přes fakt, že v ČR není dána žádná maximální úroková sazba, se lichva definuje v novém občanském zákoníku, který tak uvádí alespoň obecnou definici. Konkrétně se jedná o paragraf 1796, v němž jsou uvedeny příklady, u kterých může být smlouva prohlášena jako neplatná z titulu lichvy. Finální verdikt už ale závisí na soudech, které rozhodují o tom, zda v případě konkrétní smlouvy došlo k naplnění skutkové podstaty lichvy, nebo nikoliv.

V trestním zákoníku se pak lichva definuje v zákoně č. 40/2009 Sb. v paragrafu 218, kde se hovoří o zneužití něčí tísně, rozumové slabosti, lehkomyslnosti, nezkušenosti nebo rozrušení a jsou v něm určeny i tresty za lichvu (přesnou definici si můžete přečíst pod odkazem https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40).

Jak se vyhnout lichvářům s předraženými půjčkami?

Tzv. lichvářské půjčky nebo půjčky s lichvářskými úroky bohužel číhají na každém kroku a pro ty, jenž nemají v této oblasti dostatek zkušeností, může být snadné naletět a podepsat nevýhodnou smlouvu. Abyste si i vy nestali obětí lichvářů a nesjednali si předražený úvěr, stačí dodržovat pár zásad pro zodpovědné půjčování.

Především je důležité nepůjčovat si tehdy, kdy to opravdu nutně nepotřebujete – ať už se jedná o zbytečné půjčování na vánoční dárky, drahou zahraniční dovolenou nebo luxusní elektroniku, opravdu nemá smysl se kvůli tomu zadlužovat. Dále je nutné vybírat pouze z prověřených a spolehlivých poskytovatelů, u nichž vám nehrozí žádné nebezpečí. Ideálním pomocníkem jsou např. nezávislé srovnávače půjček, kde rychle a snadno najdete úvěr, který pro vás bude nejvýhodnější.

Pokud si zrovna neberete malou půjčku do výplaty, která je pro nové klienty zdarma, tak se vždy vyplatí požádat si nejdříve u banky – bankovní půjčky jsou levnější než ty nebankovní a nejsou u nich tak vysoké sankce v případě nesplácení apod. Samozřejmě i v nebankovním sektoru je řada seriózních společností s výhodnými podmínkami, je ale nutné vybírat pečlivě a daného poskytovatele si nejdříve ověřit na internetu. Rozhodně si nepůjčujte od cizích soukromých osob, přes inzeráty v novinách bez uvedení webové stránky firmy, nebo přes jiné pochybné nabídky, kde si nelze ověřit, kdo za půjčkou stojí.

Hodnocení kategorie 4.5
Základní informace o lichvě a rady, jak se jí bránit hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 21 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 9. 1. 2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Doporučujeme

Diskuze