Jedním z méně známých úvěrových produktů, které se u nás dají sjednat, je překlenovací úvěr. Ten je spojený se stavebním spořením a je vhodným řešením pro ty, kteří potřebují čerpat peníze dříve, než by splnili podmínky pro klasický úvěr.

Překlenovací úvěr a jeho specifika

Základní definice překlenovacího úvěru

Překlenovací úvěr (někdy se označuje také jako meziúvěr) je specifickým úvěrovým produktem, který svým klientům poskytují stavební spořitelny. Je vhodný pro ty, kteří zatím ještě nesplnili požadované podmínky pro přidělení cílové částky a získání úvěru ze stavebního spoření, ale už by potřebovali půjčku na financování svého bydlení. Tato překlenovací půjčka tak slouží jako překlenutí období, než dojde k poskytnutí standardního úvěru ze stavebního spoření.

Kdo u nás překlenovací úvěry poskytuje?

Jak už bylo řešeno, překlenovací úvěry v České republice poskytují pouze stavební spořitelny. Konkrétně se v našem případě jedná o Stavební spořitelnu České spořitelny, Českomoravskou stavební spořitelnu, Raiffeisen stavební spořitelnu, Modrou pyramidu nebo Wüstenrot. 

Hlavní výhody a nevýhody překlenovacího úvěru

Asi největší předností překlenovacího úvěru je skutečnost, že jej můžete získat ihned po uzavření smlouvy na stavební spoření. Cílovou částku tak můžete dostat hned bez dlouhého spoření, což je jedním z hlavních důvodů, proč je tento typ úvěru docela oblíbený.

Naopak nevýhodou překlenovací půjčky může být její úroková sazba. Ta totiž není zákonem nijak omezená, takže může být podstatně vyšší než u standardní půjčky ze stavebního spoření. U ní je oproti tomu sazba pevně daná a nesmí být o více než tři procenta vyšší než sazba, kterou jsou úročeny vklady na účtu stavebního spoření.

Jakou formou se překlenovací úvěr splácí?

U překlenovacích úvěrů je situace trochu jiná než u běžných půjček – obvykle se totiž splácí pouze dohodnutý úrok, vedle něho pak stále posíláte peníze na stavební spoření, dokud nenaspoříte finální částku pro poskytnutí řádného úvěru (většinou cca 40 procent cílové částky). V tom okamžiku vám stavební spořitelna poskytne klasický úvěr ze stavebního spoření a z něj už můžete splatit předchozí překlenovací úvěr. Ten tím pádem zanikne a vás čeká splácení dlužné částky a úroků – ty už ale budou nižší než byly u překlenovacího úvěru.

Lze překlenovací úvěr splatit předčasně?

Ano, je to možné. Podle nového zákona už mají klienti stavebních spořitelen možnost uhradit částečnou splátku nebo překlenovací úvěr splatit předčasně úplně celý. Nehrozí jim za to žádné pokuty a sankce, spořitelna si může naúčtovat pouze tzv. účelně vynaložené náklady, jež jí kvůli této splátce vznikly – tedy nic velkého.

Na co vše lze překlenovací úvěr použít?

Na rozdíl od řady jiných úvěrových produktů jsou překlenovací úvěry vždy účelové a lze je tak použít pouze na některé předem dané potřeby a sice na účely bydlení. Ty jsou vyjmenovány v zákoně o stavebním spoření v paragrafu 6 a jedná se např. o výstavbu domu či bytu, koupi domu či bytu, koupi pozemku, změnu a údržbu stavby, splacení půjčky na financování bytových potřeb atd. Kompletní znění tohoto paragrafu najdete pod následujícím odkazem – https://zakony.penize.cz/96-1993-sb-zakon-o-stavebnim-sporeni-a-statni-podpore-stavebniho-sporeni-a-o-doplneni-zakona-ceske-narodni-rady-c-586-1992-sb-o-danich-z-prijmu#par_6.                                                                                                                                       

Hodnocení kategorie 4.5
Překlenovací úvěr a jeho specifika hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 21 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 6. 5. 2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

2500000
Výše půjčky 2 000 Kč - 2 500 000 Kč
Úrok od 4,99 %
Splatnost 12 – 120 měs.

Doporučujeme

Diskuze