Při rozhodování o výběru vhodného finančního produktu, jako je např. spotřebitelská půjčka, hypoteční úvěr apod., najdeme na mnoha webových stránkách speciální aplikace, s jejichž pomocí si můžeme snadno zjistit orientační výši případných splátek, úrokových sazeb apod. Nejčastěji se jedná o tzv. úvěrové kalkulačky, trochu složitější jsou pak např. hypoteční kalkulačky. V tomto článku se podíváme podrobněji na to, jak vypadá insolvenční kalkulačka a odpovíme na nejčastější dotazy, které se jí týkají.

Insolvenční kalkulačka

K čemu slouží insolvenční kalkulačka?

V tomto případě se jedná o jednoduchou aplikaci, umožňující orientační výpočet případných splátek pro ty, kteří zvažují podat si návrh na oddlužení, neboli osobní bankrot. Díky kalkulačce si tak zájemci mohou jednoduše a rychle zjistit, zda mají šanci na oddlužení dosáhnout a pokud ano, tak jak vysoká částka by se jim každý měsíc z platu strhávala.

Jaké údaje je potřeba uvést?

Do insolvenční kalkulačky se musí vždy uvést několik základních informací, bez nichž by výpočet nebylo možné provést. Jedná se především o výši měsíčního příjmu, počet dětí (případně jiných vyživovaných osob), celkovou výši všech závazků a dále pak odpovědi na pár otázek, např. zda máte manžela či manželku, zda si budete žádat o společné oddlužení nebo jestli máte více než jednoho věřitele.

Co se díky insolvenční kalkulačce dozvím?

Prostřednictvím insolvenčního kalkulátoru se můžete dozvědět hned několik údajů o tom, kolik by vás případný osobní bankrot v praxi stál, resp. jaká částka by se vám měsíčně srážela z výplaty. Obvykle tyto kalkulačky ukazují měsíční výši odměny pro insolvenčního správce, částku, která půjde každý měsíc věřitelům, celkovou sumu, kterou stihnete za pět let uhradit a počet procent z dluhu, které takto umoříte. Zároveň by vám insolvenční kalkulačka měla zobrazit také nezabavitelnou částku – tedy částku, která vám každý měsíc zůstane.

Je insolvenční kalkulačka na webu vždy přesná?

Ne, zatímco u řady úvěrových kalkulaček (např. na webových stránkách některých nebankovních poskytovatelů půjček) získáte přesná čísla o výši splátky, úrokové sazbě nebo roční procentní sazbě nákladů, v případě insolvenční kalkulačky je třeba si uvědomit, že výsledná čísla jsou pouze orientační. Pokud vám tedy vyjde, že na oddlužení nemáte nárok, nemusí to ještě automaticky znamenat, že jste bez šance – lepší je případ ještě zkonzultovat s odborníkem. Stejně tak to ale platí i opačně – to, že vám insolvenční kalkulačka ukázala, že podmínky pro osobní bankrot splňujete, automaticky neznamená, že vám jej soud nemůže zamítnout.

S rezervou je pak třeba brát i konkrétní čísla, která vyjdou – ať už jde o odměnu pro insolvenčního správce, nezabavitelnou částku apod. U insolvence je totiž postup takový, že po jejím vyhlášení se mohou věřitelé postupně přihlašovat se svými pohledávkami. Dopředu tak nevíte úplně přesně, o jakou částku se ve finále bude jednat – můžete být příjemně, ale i nepříjemně překvapeni.

Spočítal jsem si, že je pro mě oddlužení vhodné – jak postupovat dál?

Pokud nemáte potřebné právnické vzdělání, nemůžete si žádost podat sami – musíte se tak obrátit na některou z osob, které k tomu mají oprávnění. Může se jednat např. o některé neziskové organizace nebo občanské poradny (u nich je výhodou, že jejich služby bývají bezplatné) nebo požádat o pomoc právníka, notáře či insolvenčního správce. Dobrou zprávou je, že nově už vám nehrozí ,že byste za vypracování žádosti zaplatili horentní sumu – ze zákona může odměna za zpracování návrhu na oddlužení činit maximálně 4 000 Kč bez DPH u jednotlivce a 6 000 Kč bez DPH u společného oddlužení manželů. Ještě nedávno ale byla situace mnohem horší a některé společnosti si za tuto službu účtovaly až desítky tisíc.

Hodnocení kategorie 4.5
Insolvenční kalkulačka hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 23 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 1. 1. 2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Doporučujeme

Diskuze