Které banky nabízí okamžité převody a jaké plánují novinky?

Před dvěma lety začaly první banky poskytovat okamžité převody peněz. Dnes už tuto službu až na několik výjimek nabízí většina bank. Jak tento krok hodnotí a jaké změny chystají do budoucna?

Nová kompenzace pro podnikatele: Za každý den obdrží 1000 Kč

Stále více živnostníků a drobných podnikatelů řeší pokles příjmů v důsledku omezení vyhlášených za účelem dostat Covid-19 pod kontrolu. Nově by OSVČ a malá eseróčka splňující podmínky měli získat 1000 Kč za každý den.

Končí platební terminály? Mobilní aplikace nově umožňuje přijímat karty mobilem

Novinka v podobě mobilní aplikace GP tom posunula bezhotovostní platby o úroveň výše. K bezkontaktním platbám kartami nejsou nezbytné platební terminály. Postačí mobilní telefon. Aplikaci umožňující platby kartami uvítali zejména drobní obchodníci a živnostníci.

Do penze o několik let dříve. Kdo bude mít nárok na předčasný odchod do důchodu?

Už druhým připomínkovým řízením vlády prošel návrh novely zákona o důchodovém pojištění. Jedna ze změn se týká nároku na dřívější odchod do penze, který by se měl týkat pracujících občanů vykonávajících fyzicky náročné povolání. Za každých 10 let by mohli nastoupit do penze o rok dříve.

Stavební spořitelny nabízí úvěry s úrokem už pod 2 %

Ceny hypoték stále klesají a podobně zlevňují ceny úvěrů ze stavebního spoření, které lze sehnat s úrokovou sazbou těsně pod 2 %. Ceny úvěrů na bydlení by měly údajně mírně klesat i v následujících letech, alespoň to tvrdí odborníci.

Penzijní reforma: Žádná revoluce, ale jen drobné změny

Vláda na konci loňského roku představila návrh penzijní reformy. Žádná revoluce se však konat nebude. Český penzijní systém čekají pouze parametrické změny. Ale ani ty nebudou hned, první opatření by měla začít platit až v roce 2022. Jaké změny nás čekají?

Koronavirus negativně ovlivňuje mzdy: Dojde i na rušení benefitů?

Koronavirus narušil slibný vývoj ekonomiky. Negativní vliv epidemie pocítili na svých platech zaměstnanci a to včetně benefitů. Ty zaměstnavatelé sice neplánují zrušit, ale ani nebudou tak štědré jako v předešlých letech, kdy se firmám dařilo.

Má zaměstnavatel právo po zaměstnanci žádat test na koronavirus?

V sousedním Slovensku někteří zaměstnavatelé začali po zaměstnancích požadovat negativní test na koronavirus s tím, že je bez testu nepustí do práce. Hrozí podobná situace i u nás? A pokud takový požadavek zaměstnavatel vznese, má zaměstnanec právo jej odmítnout? Je takové jednání ze strany zaměstnavatele zákonné?

Jak koronavirus proměnil bankovnictví k lepšímu

Změny, kterou sebou přinesla letošní pandemie koronaviru, nejsou většinou vnímané příliš pozitivně. Najdou se však i takové změny, které je možné hodnotit jako přínosné. Díky koronaviru došlo k urychlení procesu digitalizace v bankovnictví. Jinak se začaly chovat nejen banky, ale také bankovní klienti.

Brát si půjčku v době pandemie představuje velké riziko

Když na přelomu zimy a jara propukla epidemie nového viru Covid-19, téměř nikdo neočekával, že bude trvat tak dlouho. Bohužel krize stále trvá a její konec je aktuálně v nedohlednu. Myslet bychom proto měli na budoucnost a v oblasti osobních financí být důslednější než obvykle. Platí to zejména pro půjčky.

4 věci, na které si dát pozor, když si chcete vzít hypotéku

Hypotéka není jen tak ledajaká půjčka. Jedna se o dlouhodobý závazek až na několik desítek let. A ne zrovna malý. Předtím, než se bance či nebankovnímu poskytovateli upíšete, zjistěte si, co vše taková hypotéka obnáší. Pokud byste totiž, byť neúmyslně porušili některou z podmínek, může vám hrozit i vysoká pokuta.

O odklad splátek kvůli koronaviru požádalo 396 tisíc osob a firem

Třetina Čechů pociťuje negativní důsledky koronavirové krize na svých příjmech. Česká vláda proto už v dubnu schválila tzv. bankovní moratorium neboli odložení splátek u vybraných úvěrových produktů. V polovině srpna banky evidovaly téměř 400 tisíc žádosti, z nichž odmítly necelých 10 procent.

Kvůli koronaviru třetině Čechů klesly příjmy a prohloubila se mzdová nerovnost mezi muži a ženami

Češi krizi způsobenou koronavirem zvládají více než dobře. Různé průzkumy ukazují, že více než 60 procent Čechů krizi nepocítilo ani na příjmech, ani na výdajích. Existují však více ohrožené skupiny, které z krize nevychází vůbec dobře. Jedná se zejména o ženy všeobecně.

Hypotéka na chatu nebo chalupu

Češi jsou známí jako vášniví chataři a chalupáři. Nejeden Čech na víkendy doslova utíká ze svého rušného městského bytu na chatu ležící v ústraní české přírody, kde “lišky dávají dobrou noc”. Je vcelku logické, že české banky za určitých podmínek poskytují i hypotéky na rekreační objekty. Stačí vědět, jak na to.

Novinky u Creditas – banka mění svoje internetové i mobilní bankovnictví

Jedna z menších finančních institucí v Česku – banka Creditas – se rozhodla pro kompletní proměnu svého přímého bankovnictví. Změna se tak bude týkat nejen internetové verze, ale i mobilní aplikace a klienti banky se na nové rozhraní mohou těšit už začátkem srpna.

Daň z nabytí nemovitosti byla konečně zrušena, sněmovna návrh schválila

Skvělá zpráva pro všechny, kteří mají v plánu koupi nemovitosti – po mnoha letech se konečně podařilo tuto daň zrušit a kupující tak ušetří nemalou částku. Poslanecká sněmovna její zrušení schválila téměř jednomyslně a udělala tak radost spoustě lidí, kteří se chystají kupovat dům nebo byt. Vedle toho nakonec nečekaně zůstaly zachovány i daňové odpočty, takže podmínky pro kupující se celkově zásadně zlepšily.

Jak se v posledních letech měnily podmínky u exekucí a oddlužení?

Exekuce jsou v dnešní společnosti jedním z největších problémů – podle některých statistik má alespoň jednu exekuci každý jedenáctý občan ČR a stoupá počet těch, kteří mají vícečetné exekuce, které absolutně nejsou schopni splácet.

Co je to chráněný účet a kde už jej mají zavedený?

V roce 2020 (který je jinak poznamenaný zejména koronavirovou krizí) se projednává celá řada změn, týkající se exekucí. Jednou z těch nejzásadnějších, které by měly dlužníkům skutečně výrazně pomoci, je zavedení chráněného účtu. O co přesně se jedná, jak může tento účet dlužníkům pomoci a jak tento institut funguje u našich sousedů?

Jak se vyrovnat se ztrátou příjmů následkem koronaviru?

Ekonomická krize, kterou způsobila celosvětová pandemie koronaviru, přinesla i ztrátu velkého množství pracovních míst a tím pádem i zvýšení nezaměstnanosti. U nás v ČR jsme naštěstí ještě před krizí měli nezaměstnanost rekordně nízkou, takže v tomto ohledu není současný stav tak tragický, nicméně lidí bez práce přibylo a na úřady práce se tak registruje mnoho nových zájemců. Kdo má ale s úřadem práce nějakou zkušenost, jistě nám dá za pravdu, že tato instituce je tím posledním místem, kde byste sehnali práci.

Výhody a nevýhody práce na home office

Jedním z nejčastěji skloňovaných slovních spojení v době koronavirové krize se stalo home office. Co vlastně tahle dvě anglická slova znamenají a jaké jsou výhody a nevýhody práce na home office? Na to se vám pokusíme odpovědět v našem novém článku.