Odesílání plateb online prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví je pro většinu lidí rutinní záležitost. Od roku 2023 přibudou platby na mobilní číslo, které už nebudou vyžadovat znalost čísla bankovního účtu.

Od roku 2023 bude k odeslání platby stačit telefonní číslo

 

K provedení platby přes internet je dnes nutné znát bankovní účet příjemce. Od nového roku by mělo stačit mobilní číslo. Alespoň to slibuje projekt nazvaný platby na kontakt, na němž spolupracuje Česká bankovní asociace (ČBA) s Českou národní bankou (ČNB).

 

Na jakém principu budou platby na kontakt fungovat? Které banky se na něm podílí a jaké možnosti přinesou?

Platby na kontakt už fungují v USA i na Slovensku

Platby na kontakt nepředstavují žádnou novinku. Běžně fungují v USA a v Evropě například v Lotyšsku a na sousedním Slovensku. K úspěšnému spuštění je nutný registr bankovních účtů spárovaných s mobilními čísly jejich majitelů. Ten bude spravovat ČNB.

Projekt ze strany ČNB řídí Oldřich Dědek, podle něhož se do budoucna počítá s rozšířením o e-mailové adresy. Také potvrdil, že systém bude ke spuštění připraven na začátku příštího roku, pokud nedojde k nečekaným komplikacím. Připraveny by měly být i banky, které jsou do projektu zapojeny. Systém bude důkladně testován celé letošní léto.

Projektu se zatím účastní devět bank

Aby platba na kontakt úspěšně proběhla, musí být odesílatel klientem banky, která je do projektu zapojená. Aktuálně se jedná o devět bank včetně těch největších. ČNB oficiálně nepotvrdila, o které banky se jedná.

Některé banky už to ale udělaly samy. Svou účast potvrdily Česká spořitelna, ČSOB včetně Poštovní spořitelny, MONETA Money Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank včetně Equa bank, Air Bank a Fio banka.

  • Raiffeisenbank plánuje službu integrovat nejprve do mobilního bankovnictví a podle zájmu ji zpřístupní nebo nikoliv i pro internetové bankovnictví. Služba bude fungovat pro korunové platby a v rámci jedné transakce bude možné poslat nejvýše 5 000 Kč.
  • MONETA Money Bank ji zase zpočátku umožní tak jen v mobilním bankovnictví. Maximální výše platby zatím nepadla.
  • ČSOB rovněž umožní platby pouze přes mobilní aplikaci a omezí i maximální výši převedené částky.
  • Česká spořitelna plánuje možnost spárovat telefonní číslo s číslem účtu v aplikaci George. Musí přitom jít o bezpečnostní telefonní číslo vedené u bankovní identity.
  • Fio banka umožní zadávání plateb na mobil v internetovém i mobilním bankovnictví. Výše platby omezena, limit ale zatím neuvedla.

Banka CREDITAS se připojí během roku 2023 a Trinity Bank to má v plánu, ale zatím netuší, kdy. Expobank a UniCredit bank o zapojení uvažují. Oberbank, mBank a Hello Bank! projekt zatím jen sledují z dálky.

mBank už platby na kontakt svým zákazníkům nabízí od února 2014. Od roku 2019 to lze pouze v rámci mobilního bankovnictví. Příjemce musí převzetí platby potvrdit. Pokud učiní do 14 hodin, peníze obdrží ve stejný den. Služba je bez poplatku. To je také důvod, proč o připojení k projektu ČNB a ČBA zatím neuvažuje.

Jak budou platby na kontatk fungovat?

Prvním krokem bude propojení bankovního účtu s mobilním telefonem. Lidé využívající služby u několika bank, budou moci s jedním mobilním účtem propojit pouze jeden bankovní účet.

Průběh samotné platby na kontatk bude jednoduchý. Po zadání platby a telefonního čísla se banka spojí s novým registrem a peníze budou okamžitě převedeny na spárovaný bankovní účet.

Pokud zadané mobilní číslo nebude provázáno s žádným bankovním účtem evidovaným v registru ČNB, platba vůbec neproběhne.

Služba by neměla být zpoplatněna, v podstatě půjde pouze o jednodušší možnost odeslání platby, aniž by uživatel musel od příjemce požadovat číslo jeho bankovního účtu, když zná jeho telefonní číslo. U bank podporujících systém okamžitých plateb, dojde k převodu hned stejně jako dosud.

Česká národní banka a Česká bankovní asociace věří, že nová služba platba na kontakt zákazníkům přinese větší komfort, urychlení plateb online a současně povede ke snížení počtu neuskutečněných plateb z důvodu špatně vyplněného bankovního účtu.

Hodnocení kategorie 4.5
Od roku 2023 bude k odeslání platby stačit telefonní číslo hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 27 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 6. 8. 2022. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze