Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny vnesly na českou politickou scénu poměrně významný zvrat. Platí to jak pro nečekané vítězství koalice SPOLU, tak i odchod ČSSD a KSČM z oficiálního politického dění. Nás však bude zajímat něco trochu jiného a to kolik na takových parlamentních volbách politické strany “vydělají”.

Volby 2021 jsou za námi Na jaké příspěvky mají politické strany a hnutí po volbách nárok

Ve dnech 8. a 9. října 2021 proběhly volby do Poslanecké odměny. Výsledky jsou známy již od sobotního odpoledne. O tom, jak dopadly, rozhodli za pomocí svých hlasů čeští voliči. O tom, že to tentokrát byl vyrovnaný boj téměř do posledního procenta, není pochyb.

Jednotlivé politické strany, hnutí a také koalice bojovaly o to, aby se dostaly do Poslanecké sněmovny, získaly co nejvíce mandátů neboli křese a zároveň  i finanční podporu pro další činnost a fungování.

Za účast ve volbách mohou strany získat finanční odměnu

V případě úspěšné účasti ve volbách do Poslanecké sněmovny totiž mohou získat finanční odměnu za každý obdržený voličský hlas, za každý vybojovaný poslanecký mandát a navíc výsledky voleb ovlivní výši takzvaného stálého příspěvku na volební kampaň a provoz.

Finanční příspěvky pro politické strany a hnutí podrobně rozebírá zákon č. 424/1991 Sb. o sdružování v politických stranách. Například takový příspěvek na činnost jde z pokladny Ministerstva financí ČR a je vypláceno po celé volební období ve čtyřech splátkách.

O jak vysoké částky se ve volbách “hraje” a jaké podmínky musí zúčastněné politické strany splnit, aby na příspěvky vůbec dosáhly?

Čím více voličů, tím více peněz

Nárok na finanční příspěvek za získané voličské hlasy má každá politická strana, koalice či hnutí, jež z celkového počtu hlasů obdrží minimálně 1,5 %. Za každý voličský hlas obdrží jednorázový příspěvek ve výši 100 Kč.

 

 

Stálý příspěvek na činnost strany nebo hnutí

Strany, které ve volbách překročí 3 % z celkového počtu hlasů, mají navíc nárok na takzvaný stálý příspěvek určený pro financování její činnosti ve výši 6 000 000 Kč a dalších 200 000 Kč získají za každých započatých 0,1 % voličských hlasů. Příspěvek obdrží každý rok.

V letošních volbách tento příspěvek obdrží celkem šest stran či hnutí. Konkrétně se jedná o SPOLU, ANO, Piráti a Starostové, SPD, PŘÍSAHA Roberta Šlachty, ČSSD a KSČM. Strany, které se dostaly nad hranici 5 % mají nárok na stálý příspěvek na činnost pro strany a hnutí ve výši 10 000 000 Kč.

Příspěvek za každý poslanecký mandát

Konečnou výši finanční odměny ovlivní také počet vybojovaných mandátů neboli křesel v poslanecké sněmovně. Tento příspěvek se tedy týká pouze úspěšných stran a hnutí, které překročily hranici 5 % a dostaly se tak do Poslanecké sněmovny.

Příspěvek aktuálně činí 900 000 Kč a vybrat politické straně náleží za každý rok po celé čtyřleté volební období bez ohledu na to, zda daný politik v jeho průběhu přejde k jiné straně či hnutí nebo si dokonce založí stranu novou.

Příspěvek na podporu činnosti politického institutu

Jako poslední úspěšné strany mohou požádat o speciální příspěvek na podporu činnosti politické strany či hnutí ve výši 10 % z výše stálého příspěvku na činnost.

Příspěvek strana obdrží na základě žádosti, kde je uvedena stran a název a sídlo politického institutu, pro kterého je příspěvek určen.

Hodnocení kategorie 4.5
Volby 2021 jsou za námi. Na jaké příspěvky mají politické strany a hnutí po volbách nárok? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 31 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 1. 12. 2021. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze