Před dvěma lety začaly první banky poskytovat okamžité převody peněz. Dnes už tuto službu až na několik výjimek nabízí většina bank. Jak tento krok hodnotí a jaké změny chystají do budoucna?
První vlaštovkou rychlých převodů byla Air Bank
Jako první podporu okamžitých plateb oficiálně spustila Air Bank v únoru 2019. Zhruba o měcíc později ji následovala Česká spořitelna, která však vlastní testovací verzi spustila už na podzim 2018. Postupně se přidaly další banky.
V současné době (květen 2021) okamžité platby nabízí tyto banky:
- Air Bank,
- Banka Creditas,
- Česká spořitelna,
- Československá obchodní banka (ČSOB),
- Equa Bank,
- Fio banka,
- Komerční banka,
- mBank,
- MONETA Money Bank,
- Oberbank,
- PPF banka,
- Raiffeisenbank.
Banky, které okamžité platby zatím nepodporují:
- Expobank,
- Hello bank!,
- J&T Bank,
- Sberbank,
- UniCredit Bank.
Jak fungují okamžité platby
Okamžité platby umožňují převod peněz z účtu jedné banky na účet druhé banky a to v řádu několika sekund. Roli nehraje den, ani hodina. Tento typ rychlého převodu probíhá ve všední dny, o víkendech i o svátcích, ve dne i v noci. Okamžité platby fungují pouze u tuzemského platebního styku.
K tomu, aby bankovní převod finančních prostředků proběhl úspěšně, okamžité platby musí podporovat obě zúčastněné banky. Okamžité uskutečnění převodu však zatím negarantuje žádná banka. V případě problémů (např. výpadek nebo technické potíže) mohou platby na účet dorazit až následující pracovní den.
Některé banky vyžadují klientem potvrdit, že převod má být proveden jako okamžitá platba (Air Bank, ČSOB, Equa bank, Komerční banky, Oberbank či mBank), ostatní za okamžitou považují každou nově zadanou platbu (Česká spořitelna, Banka Creditas a Raiffeisenbank).
Kvůli podvodníkům banky snižují limity
Okamžité platby představují pro zákazníky výhodnou službu. Podporující banky si neúčtují žádné poplatky a až na výjimky umožňují převod až do výše 400 tisíc korun. Nižší limity platí u Fio banky (100 tisíc korun) a Air Bank (50 tisíc korun).
Důvodem sníženého limitu je dle Air bank preventivní bezpečnostní opatření jako reakce na opakovaný výskyt podvodných telefonických hovorů (tzv. vishingu), kdy se podvodníci vydávají za pracovníky bank a snaží se z jejich klientů vylákat osobní údaje a přimět je i k převedení peněz na jiný účet.
Snížit limit u odchozích plateb na 100 tisíc korun se v brzké době chystá Raiffeisenbank a Equa bank (ta dokonce na 50 tisíc korun), obě rovněž za účelem lepší ochrany klientů před podvody. Termín změny banky klientům oznámí s předstihem nejméně dvou měsíců.
Vyšší limity pro příchozí platby
Opačný trend probíhá u příchozích plateb, jejichž výše se má od června zvyšovat na 2,5 milionů korun. Důvodem je sladění s normami EU i požadavek na navýšení limitu ze strany několika bank.
To neznamená současné navýšení limitů pro odchozí platby. “Nastavení limitu pro odchozí okamžitou platbu je ponecháno na rozhodnutí finanční instituce. Účastníci okamžitých plateb mají za povinnost pouze přijímat okamžité platby do výše maximálního limitu stanoveného pravidly pro okamžité platby”, potvrdila tuto informaci mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová. Navýšení limitu u odchozích plateb zvažuje například Oberbank.
Kdy využít placenou expresní platbu
Před zavedením okamžitých plateb banky běžně nabízely platby expresní. Ty však byly, a pokud je banka dál nabízí, zpoplatněny a ne zrovna málo. Pozor si dávejte, na co “klikáte”, abyste za drahý poplatek nepotvrdily expresní platbu. Pokud ji neplánuje opravdu využít.
Banky v nabídce expresní platby neponechaly proto, aby z klientů tahaly peníze. Někdy prostě není možno okamžité platby využít.
Může jít například o převod na účet banky, která okamžité platby nepodporuje. Placenou expresní platbu využije rovněž klient, který chce převést větší sumu, než činí stanovený limit, a nechce platbu „kouskovat“ na více částí či dokonce dní.
Expresní platby na rozdíl od okamžitých plateb garantují doručení platby na účet příjemce v den odeslání, což opět může být u některých plateb zcela zásadní.