Na konci minulého roku úrokové sazby u hypoték výrazně poskočily směrem vzhůru a s růstem se počítá i letos. O to důležitější je promyslet zafixování úrokové sazby, které může zdražení hypotéky posunout až o několik let. Nebo také ne. Jaké vyhlídky jsou u hypoték v blízké budoucna?

Fixace úrokových sazeb u hypoték Na jak dlouho je to aktuálně nejvýhodnější

Úroky u hypoték v letošním roce možná překročí hranici 6 %

Rok 2021 začal příznivě. Průměrné úrokové sazby se u hypotečních úvěrů pohybovaly okolo příjemných 2,2 %. V prosinci byla po letech prolomena hranice 4 % a na konci roku už činily téměř dvojnásobek 4,3 %.

Příchodem nového roku se růst nezastavil a v lednu 2022 úroky vzrostly o dalších 0,5 až 0,7 %. Na konci února se úrokové sazby nebezpečně přiblížily k 5 %. Finanční analytici čekají, že sazby letos překročí 5 %. Je rovněž pravděpodobné, že se objeví i nabídky atakující 6 %. Časy levných hypoték definitivně skončily. Prozatím.

„Pokud se průměrná hypoteční sazba v letošním roce dostane k hranici 5 %, bude to pro průměrnou velikost hypotéky znamenat oproti současnosti nárůst měsíční splátky o 3 500 až 4 000 Kč. Ve srovnání s 2% úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v letech 2016 a 2017, by hypoteční sazby 5 % znamenaly růst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 5 000 až 6 000 Kč,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) a dodal, že: „Pokud se tržní sazby letos nezmění, měly by hypoteční sazby letos postupně směřovat k této hranici, ačkoli konkrétní sazba se bude odvíjet od zvolené délky fixace.“

Roste zájem o hypotéky s delší dobou fixace

Ještě nedávno se za jistotu platilo. Kdo chtěl mít zajištěnou úrokovou sazbu na delší dobu, třeba na 5 nebo 10 let, si musel připlatit a hypotéky s kratší dobou fixaci vycházely levněji. Situace se letos obrátila.

Aktuální stav nahrává hypotečním úvěrům s dobou fixace delší než 5 let. U hypoték s fixací na 5 let se úroky drží ještě pod 5 % a u hypoték s fixací uzavřenou na 10 let jsou dokonce výhodnější. U jednoletých fixací naopak úroky šplhají až k hranici 6 %. Obliba roste zejména u hypoték s fixací na 5 až 7 let.

Oproti minulým období razantně klesla poptávka po hypotéka s tříletou fixací a podíl hypoték s fixací nad 5 let vzrostl na dvojnásobek. V roce 2021 podíl hypoték s fixací na 3 roky činil cca 10 % a na 5 let necelých 50 %. Také se zvýšil zájem o hypotéky s desetiletou fixací. V roce 2014 byla situace opačná.

Má smysl úrok u hypotéky zafixovat na více let

Růst sazeb u hypoték zdaleka nekončí a je velmi těžké odhadnout, kdy se zastaví a dojde k poklesu. Pokud se tak stane, pravděpodobně půjde pouze o mírný pokles. V současné době je proto výhodnější uzavřít hypotéku s fixací na delší dobu ideálně na 5 let, možná 7 až 10 let. Zvlášť, když jsou aktuálně sazby u těchto hypoték výrazně nižší.

Někteří finanční analytici se však domnívají, že desetiletá fixace je už příliš dlouhá a nemusí být v konečném důsledku až tak výhodná. Domnívají se totiž, že růst nebude trvat dlouho a v dohledné době dojde ke zlevnění hypoték. Někteří hovoří o poklesu úroků již v polovině letošního roku. Jisté to ale není. Podle nich by byla škoda, pokud by se zákazník uvázal k takto zbytečně v dlouhé fixaci.

Refinancování je aktuálně nejméně výhodné

Nejlépe jsou na tom lidé, kteří si hypotéku sjednali v uplynulých letech, kdy byly úroky nízké s fixaci na 5 let. Ti období drahých hypoték pravděpodobně přečkají bez velkého zásahu do finančního rozpočtu.

Významně hůře jsou na tom ti zákazníci, kterým fixace končí zrovna letos. Při refinancování se nevyhnou navýšení úrokové sazby a to dvojnásobně až trojnásobně. Řešením může být sjednání nové hypotéky na delší dobu a snížení měsíční splátky. Při dalším refinancování  už lze očekávat nižší úrokové sazby.

Hodnocení kategorie 4.5
Fixace úrokových sazeb u hypoték: Na jak dlouho je to aktuálně nejvýhodnější? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 27 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 29. 4. 2022. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

Doporučujeme

Diskuze