Novinka v podobě mobilní aplikace GP tom posunula bezhotovostní platby o úroveň výše. K bezkontaktním platbám kartami nejsou nezbytné platební terminály. Postačí mobilní telefon. Aplikaci umožňující platby kartami uvítali zejména drobní obchodníci a živnostníci.

Končí platební terminály Mobilní aplikace nově umožuje přijímat karty mobilem

 

Menší podnikatelé nejčastěji odmítají přijímat platební karty z důvodu pořizování zbytečně drahého speciálního hardwaru. Jednoduše se jim taková investice nevyplatí. Změnu přináší mobilní aplikace GP tom vyvinutá společností Global Payment. Na trh byla uvedena letos v druhé polovině února po několikaměsíčním zkušebním provozu.

Aplikace je zdarma, platí se pouze za uskutečněné platby

Výhodou mobilní aplikace GP tom je fakt, že k provedení platby kartou není kromě mobilního telefonu třeba žádné další zařízení, v tomto případě platební terminál. Stačí si stáhnout aplikaci a vše potřebné získá uživatel do svého mobilu. Aplikace umožňuje platby nejčastěji používaným kartami Mastercard, Visa, Maestro, Google Pay a Apple Pay.

Za užívání aplikace není uživatelům účtován žádný měsíční paušál či poplatek. Zadarmo to ale také není. Za stažení aplikace se platí jednorázový poplatek 250 Kč a společnost Global Payment si z každé provedené platební transakce strhne provizi v maximální výší 1,99 % ze zaplacené částky. Čím vyšší obrat, tím nižší provizi uživatel zaplatí.

Provize dle výše obratu:

  • obrat do 10 000 Kč za měsíc - 1,99 %
  • obrat do 30 000 Kč za měsíc - 1,89 %
  • obrat do 100 000 Kč za měsíc - 1,79 %
  • obrat nad 100 000 Kč za měsíc - 1,59 %

Jak aplikace GP tom funguje?

Společnost Global Payment garantuje vysokou bezpečnost plateb stejně jako u platebních terminálů. Aplikace má důležité certifikace a nestahuje žádná citlivá data.

Ke stažení aplikace je nutné nejprve uzavřít smlouvu s provozovatelem aplikace společností Global Payment, což lze učinit také elektronicky. Po podpisu smlouvy jsou uživateli doručeny přihlašovací údaje včetně hesla. Teprve poté si uživatel může stáhnout aplikaci, přihlásit se a začít ji používat.

Kromě aplikace GP tom si uživatel musí stáhnout aplikaci GP tom PIN, která je nezbytná pro platby kartou vyžadující zadání PIN kódu. Celý proces od prvního emailu až po zprovoznění by měl dle slov zástupců společnosti zabrat několik hodin, nejvýše dva až tři dny.

Aplikaci mohou používat pouze mobily s OS Android

Aplikace GP tom je určená pouze pro telefony s operačním systémem Android 8 a vyšším, který je zároveň vybaven technologií NFC. Samozřejmostí je přístup k internetu. Technické podmínky společnosti Apple zatím neumožňují telefonům s operačním systémem iOS tuto aplikaci používat.

Placení probíhá stejně jako u platebního terminálu

Jak to funguje? Obchodník vloží částku, zákazník ji zkontroluje a poté přiloží platební kartu, mobilní telefon či hodinky k zadní straně obchodníkova telefonu za účelem provedení platby. Prostřednictvím mobilní aplikace dojde k její autorizaci. 

Účtenku může obchodník po dohodě se zákazníkem vystavit třemi různými způsoby, poslat ji e-mailem, SMS zprávou nebo načíst skrze stále oblíbenější QR kód. Peníze za zboží nebo službu obchodník obdrží hned následující den.

Stejné podmínky platí v případě zadávání PIN kódu. PIN není nutné zadávat u plateb do 500 Kč. U vyšších částek se kvůli bezpečnosti používá plovoucí klávesnice, která brání zkopírování bezpečnostního kódu. PIN se nezadává vůbec, pokud zákazník platí telefonem a hodinkami s Google Pay nebo Apple Pay.

Pošle mobilní aplikace platební terminály k ledu?

Aplikace zatím klasické terminály nenahradí plně. Za prvé aplikace nezvládá EET a nelze ji připojit k tiskárně kvůli tisku papírové účtenky. Dle vyjádření společnosti na tom intenzivně pracují vývojáři. Za druhé aplikace přijímá pouze bezkontatkní platby, protože platební kartu do telefonu nelze fyzicky vložit.

Souboj platebních aplikací: GP tom versus SumUP

Alternativní řešení nabízí konkurenční produkt SumUp, který umí přijímat i kontaktní platební karty. Také tento systém cílí na drobné obchodníky a živnostníky. Jejich aplikace funguje na stejném principu, její součástí je však i platební terminál za necelých 800 Kč.

V případě SumUp je nejdražší stažení samotné aplikace za 943 Kč. Provize z každé platby činí 1,95 % bez ohledu na obrat zákazníka. Platit lze kartami Visa, Mastercard, Maestro, ale také Union Pay, American Express, Diners Club a Discover.

Hodnocení kategorie 4.5
Končí platební terminály? Mobilní aplikace nově umožňuje přijímat karty mobilem hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 33 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 24. 3. 2021. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

Doporučujeme

Diskuze