Novela zákona o DPH, která vešla v platnost 1. října 2021, přinesla několik zajímavých změn. Nejvíce je pocítí ti, kteří rádi a často nakupují na zahraničních e-shopech. Nově u většiny zásilek zaplatí navíc DPH a ještě je čeká další papírování. Co je třeba zajistit a kolik to bude stát?

Očekáváte zásilku ze zahraničí Počítejte s vyšší cenou i náročnější administrativou

Oblíbené nakupování na čínských, ale i jiných zahraničních e-shopech přestalo být zábavné a hlavně levné. Za balíky objednané ze třetích zemí, tedy mimo Evropskou unii, od začátku října zaplatíte o desítky i stovky korun více.

DPH už je nutné platit i u drobných zásilek do 22 EUR

Může za to novela zákona o DPH. Ta byla do české legislativy implementována na základě evropského nařízení o zrušení výjimky z placení DPH v případě drobných zásilek do 22 EUR ze třetích zemí. Mezi ty už patří i Velká Británie, která vystoupila z EU.

Správně celní legislativa, které je nezávislá na jeho implementaci do českého práva, platí od 1. července 2021. Již od tohoto dne je nutné podat celní prohlášení. Pouze u nás došlo k posunutí placení DPH na říjen, jelikož se Poslanecké sněmovně ČR nepodařilo schválit včas příslušnou předlohu novely zákona.

Konkrétně se jedná o všechny objednávky včetně drobných balíků s maximální hodnotou 22 EUR (cca 560 Kč). DPH už se tedy musí platit za jakoukoliv zásilky bez ohledu na její cenu. Jako další “bonus” pro nepodnikající zákazníky zahraničních e-shopů přibylo povinné podání elektronického celního prohlášení. Sami jej sice podávat nemusí, ale za jeho vyřízení si musí připlatit.

Z platby DPH lze vyjmout pouze dary mezi fyzickými osobami

Od 1. října 2021 se platí DPH u všech zásilek bez ohledu na její hodnotu, přičemž se DPH počítává z celkové ceny zásilky, která zahrnuje poplatek za dopravu.

U zásilek s hodnotou maximálně 150 EUR zůstalo alespoň zachováno osvobození od cla. U zásilek v hodnotě přesahující výše uvedených 150 EUR je požadováno jak standardní celní řízení, tak i platba DPH a cla.

U balíků obsahujících tabák, alkohol, tabákové a alkoholické výrobky, parfémy a toaletní vody se clo platí bez ohledu na cenu. Fyzické osoby mohou k vyřízení celního prohlášení zjednodušené podání prostřednictvím aplikace eCeP.

Jak na bezproblémové vyřízení celního prohlášení

Česká Celní správa občanům umožňuje vyřízení celního prohlášení u zásilek do 150 EUR, u nichž dopravuje zajišťuje poštovní operátor, elektronicky prostřednictvím aplikace eCeP. To se týká podstatné většiny tohoto typu zásilek (až 99 %).

Mnozí dopravci se toho chytly a okamžitě začaly nabízet jak další službu vyřízení a podání celního prohlášení za poplatek místo zákazníka.

Osobní podání celního prohlášení krok za krokem

Jako první je nutné stáhnout aplikaci celní správy eCeP určenou pouze pro drobné zásilky přepravované Českou poštou a jejichž maximální hodnota nepřesahuje 150 EUR. Přihlásit se lze snadno prostřednictvím přihlašovacích údajů do datové schránky nebo e-identity.

Předem si připravte následující údaje o zásilce:

  • číslo zásilky, které přiděluje poštovní doprace,
  • údaje o zasílateli (jméno, název firmy, adresu, zemi odeslání),
  • cenu za zboží včetně dopravy a hmotnost zboží,
  • číslo IOSS neboli daňové identifikační číslo prodejce (e-shop), pokud pořizovací cena už zahrnovala DPH.

Dalším krokem je volba typu zásilky:

  • poštovní zásilka do 150 EUR,
  • dar od fyzické osoby do 45 EUR,
  • poštovní zásilka nad 150 EUR.

U třetího typu zásilky není možné celní prohlášení podat za pomoci uvedené aplikace eCeP, ale je nutné projít plnohodnotným celním řízením stejně jako u standardních podnikatelských zásilek.

Po výběru typu zásilky následuje ověření existence zásilky, které vyžaduje vyplnit název dopravní společnosti a podacího čísla zásilky. V případě úspěšného ověření zásilky se na stránce objeví zelený pruh. Poté se můžete pustit do vyplňování údajů o zásilce, které jste si nachystali předem, a jejím obsahu požaduje vyplnění všech zadaných položek.

Posledním krokem podání prohlášení je závěrečné shrnutí. Všechny údaje je doporučeno důkladně zkontrolovat a případné chyby či nedostatky opravit. Na konec stačí kliknout na odeslání a online podat celní prohlášení. Hotové prohlášení vám rovněž přijde na váš e-mail. Je-li vše v pořádku, brzy obdržíte údaje k platbě DPH, které zaplatíte a máte hotovo.

Podání celního prohlášení v zastoupení

Pokud zákazníky podání celního prohlášení děsí, mohou se jednoduše nechat zastoupit dopravcem. Ten jej podá v zastoupení a zákazník kromě DPH zaplatí navíc poplatek za další administrativní služby.

Česká pošta si za tento úkon účtuje poplatek ve výši 97 Kč, pokud ji zákazník dodá potřebné údaje, nebo poplatek 150 Kč, pokud si veškeré údaje vyhledá bez součinnosti zákazníka.

Hodnocení kategorie 4.5
Očekáváte zásilku ze zahraničí? Počítejte s vyšší cenou i náročnější administrativou hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 22 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 1. 12. 2021. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze