Na rozdíl od OSVČ nejsou zaměstnanci povinni podávat daňové přiznání. Mohou však svého posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně z příjmů. Mnohým z nich se tento krok vyplatí a stát jim na daních vrátí i několik tisíc korun. O jaké případy se jedná?

Případy kdy mají zaměstnanci nárok na vrácení daní Kolik to dělá

Lhůta pro podání žádosti o roční zúčtování již letos uplynulo. Zaměstnanci tak musí učinit do 15. února nejpozději. Pokud jim vyjde daňový přeplatek, peníze většinou obdrží v rámci následující březnové výplaty.

Daňový přeplatek obvykle vychází v 5 případech, mezi které patří:

 1. Práce po část roku
 2. Nezdanitelné položky a daňová úspora
 3. Sleva na dani na manželku či manžela
 4. Školkovné
 5. Daňové zvýhodnění na každé dítě

Práce po část roku

Každý zaměstnanec má nárok na základní slevu na daňového poplatníka, který pro rok 2021 činí celkem 27 840 Kč za rok 2021. Za rok 2022 to bude už 30 840 Kč. Všichni zaměstnanci tuto slevu uplatňují každý měsíc ve výši 2 320 Kč. Pokud je zaměstnanec zaměstnán pouze část roku, má nárok na slevu na daních a vrátku. Jedná se například o osoby, které byly část roku vedeny v evidenci úřadu práce, nebo studovaly a podobně.

Nezdanitelné položky a daňová úspora

Seznam všech nezdanitelných položek (také odečitatelné položky) jsou uvedeny v paragrafu 15 zákona č. 586/1992 o dani z příjmu. Tyto slevy však nesnižují výslednou daň z příjmu, ale takzvaný daňový základ, z něhož se výsledná daň z příjmu počítá.

Nezdanitelné položky se uplatňují pouze za celý rok zpětně a patří mezi ně:

 • dary,
 • úroky zaplacené na hypotéce,
 • doplňkové penzijní připojištění,
 • penzijní připojištění,
 • životní pojištění,
 • příspěvky na vzdělání,
 • odborářské příspěvky.

Sleva na manželku či manžela

Nárok na slevu ve výši 24 840 Kč pro rok 2021 mohou uplatnit pouze ti zaměstnanci, jejichž manželky či manželé měli za rok 2021 příjmy v maximální výši 68 000 Kč. Tuto slevu lze uplatnit za celý rok, nikoliv měsíčně jako v případě základní daňové slevy na poplatníka. K ročnímu zúčtování je zaměstnanec povinen doložit čestné prohlášení manželky či manžela o tom, že jeho příjmy nepřesáhly částku 68 000 Kč za rok 2021.

Školkovné

Rodiče, jejichž děti navštěvují školku, mohou od roku 2014 uplatnit daňovou slevu, která se označuje jako “školkovné”. Uplatňuje se za celý rok a za loňský rok 2021 si rodiče mohou daň z příjmu snížit o 15 200 Kč za každé dítě. V  roce 2022 to bude 16 200 Kč.

Sleva na dítě

Pátým a posledním případem je sleva, kterou mohou uplatnit všichni rodiče. Daňový bonus označovaný jako sleva na dítě lze uplatnit v průběhu roku v rámci měsíční výplaty, ale i na konci roku, pokud mzdové účetní rodič dodá veškeré podklady nejpozději do 15. února následujícího roku.

Daňová sleva pro rok 2021 činí 15 204 Kč na první dítě, 22 320 Kč na druhé dítě a 27 840 Kč na třetí a každé další dítě. V případě dětí ZTP/P jsou tyto částky dvojnásobné.

Hodnocení kategorie 4.5
Případy, kdy mají zaměstnanci nárok na vrácení daní. Kolik to dělá? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 27 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 6. 4. 2022. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze