Refinancování hypotéky
Refinancování hypotéky v podstatě znamená splacení stávající půjčky novou hypotékou s jinými, ale výhodnějšími podmínkami.
Refinancujte se Srovnejto.cz
Zajistíme vám nejlepší sazbu a podmínky. Díky hypotečním poradcům z Gepard Finance bude celý proces rychlý a jednoduchý. Papírování i komunikaci s bankou vyřídí za vás. Vyzkoušejte naše služby a neplaťte více, než musíte.
Více informací o refinancování
Nejčastěji nabízejí možnost refinancování banky, ale nabídku najdete i v nebankovním sektoru. Dlužník si může požádat o refinancování hypotéky před koncem fixačního období. Refinancování hypotéky vám umožní získat mnohem výhodnější podmínky než má původní hypotéka. Zpravidla získáte lepší úrokové sazby, nižší splátky nebo delší dobu splatnosti. Často lze o tyto výhodnější podmínky požádat v jiné bance, než máte hypotéku sjednanou. Refinancováním lze také získat prostředky navíc, pokud hodnota nemovitosti vzrostla a vy jste nevyužili 100% hypotéku.
Jak na refinancování?
Hypotéka je zajištěna fixací podle vašeho výběru, nejčastěji na tři nebo pět let. Minimálně tři měsíce před koncem fixačního období je vhodné najít si výhodnější hypotéku. S refinancováním se nám sníží náklady na sjednání půjčky. Při refinancování se obejdete bez jednorázového poplatku a vy tak ušetříte až 30 000 korun, není potřeba si nechávat zpracovávat nový odhad nemovitosti, čímž lze ušetřit dalších 5 až 6 000 korun. Pokud refinancujete hypotéku až na konci fixace, nemůže vám banka naúčtovat poplatek za předčasné splacení. Aby jste refinancování hypotéky dotáhli do zdárného konce, je potřeba začít vyřizovat včas formality. Nebojte se také požádat o pomoc odborníka, který za vás případně vyřídí to nejnutnější. Hypotéční specialista nabízí své služby zdarma a to i v případě, že od záměru refinancovat upustíte. Zjistěte si, ke kterému dni vám končí fixace. Přesné datum naleznete v úvěrové smlouvě. Zjistěte si, která banka vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jaké budete potřebovat doklady.
Krok za krokem
Minimálně 1,5-2 měsíce před koncem je potřeba oznámit své bance, že jste se rozhodli přejít s hypotékou jinam. Ale pozor, není jisté, že vám jiná banka hypotéku schválí, proto staré bance tuto informaci sdělte až ve chvíli, kdy máte novou hypotéku jistou. Od banky je potřeba si vyžádat souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě nemovitosti. Dále budete potřebovat příslib o vymazání zástavního práva, zrušení vinkulace pojistného plnění a nejdůležitější dokument a tím je vyčíslení zůstatku hypotéčního úvěru o které je dobré požádat s poslední splátkou před koncem fixace. Vyčíslení vám banka zašle poštou. 1 měsíc před koncem fixace oznamte bance, že budete hradit mimořádnou splátku, kterou bude uhrazen zbytek hypotéky. Současně požádejte o platební údaje a datum, ke kterému je mimořádnou splátku potřeba uhradit. Nové bance dejte vědět, že budete u nich refinancovat hypotéku a vyplňte žádost, kterou dodáte se všemi požadovanými dokumenty. Poté podejte zástavní smlouvu do katastru nemovitostí a potvrďte vinkulaci pojištění nemovitosti od pojišťovny. Pokud potřebujete potvrzení o příjmu, je potřeba zajít za zaměstnavatelem.
Nejpozději tři týdny před koncem fixace je potřeba podepsat a doručit nové bance smlouvy k hypotéce a rovnou požádat o čerpání úvěru tak, aby jste mohli uhradit včas mimořádnou splátku. Do třiceti dnů od zaplacení zbylé hypotéky musí původní banka podat návrh na vymazání zástavního práva z katastru nemovitostí. Tyto termíny jsou pouze orinentační, každá banka má jiné termíny při refinacování. Hypotéka lze také refinancovat bez papírování, to znamená, že si půjčku převedete do jiné banky a nedokládáte odhad ceny, vaše příjmy nebo další dokumenty. Vše podstatné vám řeknou v konkrétní bance, kde v případě zájmu dojde i k předschválení hypotéky, aby jste mohli postupovat ve výše popsaných krocích a zdárně celý proces dokončili.