Předplacené karty

Zatímco klasické debetní a kreditní karty se už v Česku vydávají hodně dlouhou dobu a staly se naprosto samozřejmou součástí nabídky jednotlivých bankovních ústavů, předplacené platební karty patří mezi nové produkty a zatím se do povědomí Čechů ještě tolik nedostaly.

Celkem jsme pro vás k dnešnímu dni srovnali 0 kreditních karet. Poslední aktualizace provedena dne 16.06.2024 v 13 hodin 26 minut.

Předplacené karty

            Předplacené karty

Během posledních dvou let se ale postupně začínají prosazovat a čím dál více lidí objevuje jejich přednosti.

Jak předplacené karty fungují?

Předplacená platební karty funguje na podobném principu, jako když si např. nabíjíte kredit na mobilním telefonu. Jednoduše si na kartu nabijete libovolnou částku (ať už převodem z účtu, na poště nebo u terminálu Sazky) a s kartou pak můžete platit např. v obchodech, restauracích nebo na internetu. Utratit ale můžete jen částku, kterou máte nabitou, jakmile ji utratíte, musíte si kartu znovu nabít. Oproti běžným bankovním kartám jsou nevýhodou poplatky – ať už za každé vložení peněz na kartu, za každý výběr z bankomatu atd., naopak zásadní výhodou je anonymita, která je pro mnoho lidí velmi důležitá.

Kde všude lze s těmito kartami platit?

Předplacenou kartu můžete využívat prakticky úplně stejně jako normální kartu od banky – můžete s ní tak platit v obchodech, restauracích a všude, kde lze platit kartou. Stejně tak ji můžete použít i pro placení na internetu a to nejen v Česku – s předplacenou kartou si můžete bez problémů objednávat zboží ze zahraničí, které z pochopitelných důvodů nelze poslat na dobírku.

Kdo nejlépe využije výhody předplacených karet?

Cílových skupin, pro něž jsou tyto platební karty určené, je hned několik. Jednak jsou to lidé, kteří mají exekuci na účet a předplacená karta je tak pro ně vlastně jedinou možností, jak bez problémů nakupovat přes internet, aniž by jim hrozilo, že jim exekutor peníze vezme (samozřejmě ale nesmějí provozovateli karty uvést osobní údaje). Další významnou cílovou skupinou jsou děti a mládež do 18 let, kteří se tak naučí lépe zacházet s penězi a rodiče jim mohou kapesné posílat přímo na kartu. V neposlední řadě je předplacená karta vhodná i pro ty, kteří mají strach ze zneužití osobních údajů, bojí se platit bankovní kartou na internetu a preferují toto alternativní řešení.

Články