Jednou z důležitých otázek při hledání vhodné půjčky je dokládání příjmů. Existuje sice celá řada úvěrových produktů, u nichž se příjmy nijak dokládat nemusejí, jedná se ale většinou pouze o menší půjčky, převážně z nebankovního sektoru. U bankovních úvěrů, ale i u mnoha nebankovních půjček, je podmínkou, aby klient doložil výši svých aktuálních příjmů. O jaké příjmy se může jednat?

Co se dá považovat za pravidelný příjem při posuzování úvěruschopnosti zájemce o úvěr

Mzda ze zaměstnání

Nejčastějším typem příjmu, který se týká velkého procenta potenciálních žadatelů o úvěr, je klasická mzda ze zaměstnání. Doklad o výši příjmů vám v takovém případě vystaví přímo váš zaměstnavatel, tento dokument vyžadují zejména banky, ale i někteří nebankovní poskytovatelé. V případě výplaty od zaměstnavatele ale rozlišujeme několik typů pracovních úvazků – kromě smlouvy na dobu neurčitou se může jednat také o smlouvu na dobu určitou, případě o jiné formy spolupráce, jako jsou dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ).

Tady už ale může nastat problém – zatímco klasickou smlouvu na dobu neurčitou poskytovatelé půjček běžně uznávají, u smlouvy na dobu určitou nebo dohody už je pozice žadatele mnohem horší. Konkrétní posouzení závisí vždy na dané úvěrové společnosti, přísnější jsou v tomto ohledu hlavně banky. Kromě samotného typu smlouvy pak pochopitelně hraje roli také výše příjmu.

Příjem z podnikání

O půjčky si samozřejmě žádají také podnikatelé a OSVČ, v jejich případě je třeba doložit daňové přiznání. To vystavují příslušné finanční úřady a kromě něj jsou obvykle vyžadovány také výpisy z bankovního účtu. Opět platí, že náročnější jsou v tomto směru banky, které si svoje klienty prověřují více, na druhou stranu se u nich dají získat i výhodné úvěry určené přímo na účely podnikání.

Důchod

Lidé, pobírající některý z důchodů, jsou obecně považování za rizikovější klientelu a platí to zejména pro starší důchodce ve věku nad 70 let. I důchodci ale mohou získat půjčku, pokud je u ní vyžadováno doložení příjmu, musejí tak mít potvrzení o pobírání důchodu, případně ústřižek složenky s měsíčním důchodem. Týká se to nejen starobních důchodů, ale i invalidních, vdovských apod. - velmi důležitá je pochopitelně také samotná výše důchodu. Obvykle ale mají důchodci šanci jen na nižší půjčky, někdy také bývá podmínkou, aby měli spolužadatele nebo ručitele.

Mateřský příspěvek

Velmi často si o půjčku žádají také maminky na mateřské dovolené. Ty mohou u některých společností potřebovat doklad o pobírání a výši jejich mateřského příspěvku, někdy je vyžadován i výpis z bankovního účtu. Půjčky na mateřské obvykle nabízejí zejména nebankovní společnosti, které se více zaměřují na menší a rychlejší krátkodobé úvěry.

Ostatní sociální dávky

I některé jiné příspěvky od státu lze považovat jako pravidelný příjem, který slouží jako doklad pro poskytovatele půjček. Může jít například o podporu v nezaměstnanosti, přídavky na děti a jiné sociální dávky – důležité je, aby se jednalo o takové dávky, na něž se alespoň částečně vztahuje exekuční právo.

Problém samozřejmě nastává u lidí, kteří svoje příjmy nijak doložit nemohou – např. ti, kteří žádný pravidelný příjem nemají nebo lidé, kteří pracují beze smlouvy a peníze dostávají na ruku v hotovosti. V jejich případě pak přicházejí v úvahu půjčky bez doložení příjmů, jež se dají získat u některých nebankovních společností – jde ale většinou spíše o menší částky. Vysokou půjčku bez doložení příjmů pak lze získat jedině na základě ručení nemovitostí – výše takového úvěru pak může být prakticky neomezená a závisí na hodnotě daného objektu.

Hodnocení kategorie 4.5
Co se dá považovat za pravidelný příjem při posuzování úvěruschopnosti zájemce o úvěr? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 512 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 9. 2. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

8000000
Výše půjčky 100 000 Kč - 8 000 000 Kč
Úrok od 9,69 %
Splatnost 1 – 20 let
15000
Výše půjčky 1 000 Kč - 15 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 1 – 30 dní
30000
Výše půjčky 1 000 Kč - 30 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 – 30 dní

Doporučujeme

Diskuze