Každá banka poskytující hypotéku nabízí možnost fixaci úrokové sazby, klient si zvolí období, po které má garantován stejný úrok.

Co je fixace hypotéky

Ke konci fixačního období se pak domlouvá nová výše úroků nebo lze úvěr splatit. Dá se také provést refinancování hypotéky, kdy se hypotéka převede k jiné bance s výhodnějšími podmínkami a taktéž můžete ušetřit nemalé finance. Obecně platí, že čím kratší fixační doba, tím nižší úrok, protože při delším období je těžké pro banku odhadnout, jak úroky budou v daném období stoupat. Pokud tedy očekáváte růst úrokových sazeb, je určitě výhodnější uvažovat o delší době fixace, jestliže myslíte, že úroky klesnou, fixujte raději na kratší období. Klienti většinou hypotéky fixují na 5 let. Úroková sazba se odvíjí od aktuální situace na trhu, ovlivňuje ji i platná úroková sazba ČNB. Volba fixace je opravdu důležitá vzhledem k možnosti refinancování a předčasného splacení, pokud očekáváte do 5 let zisk většího finančního obnosu a budete moci splatit část nebo celou hypotéku, nezavazujte se k fixaci na 10 let, i pokud uvažujete o refinancování až po skončení této doby, protože mimo konec fixace za převedení hypotéky si banky účtují nemalé peněžní sankce. Obvykle se provádí fixace u hypotečních úvěrů na 1 rok, 3 roky, 5, 10 a 15 let. Pokud nevezmete věc do svých rukou a nebudete konec fixace řešit sami, nejlépe však alespoň s tříměsíčním předstihem, vaše současná banka, u které máte sjednanou hypotéku, vám zašle dopis, ve kterém vás přibližně 4 týdny předem upozorní na konec fixace. Není dobré toto ignorovat, protože tím akceptujete podmínky banky. Důležité je předem si ujasnit, zda chcete hypotéku snížit, doplatit, nebo navýšit, a také zda chce u své nynější banky zůstat či ji změnit. Pokud vaší bance sdělit podmínky u konkurence, vaše banka vám může nabídnout individuální podmínky. Hodnocení kategorie 4.5

Co je fixace hypotéky? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 6 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

200 000
Minimální výše úvěru 200 000 Kč
Úrok od 5,09 %
Zřízení 4 900 Kč

Doporučujeme

Diskuze