Hypotéka je dlouhodobým úvěrem, a pro většinu z nás jediným možným řešením, jak získat vlastní bydlení. Splácení je však jištěno zástavním právem samotnou nemovitostí.

Co je hypotéka a na co myslet

Hypotéka se dá využít účelově, tedy investicí do nemovitosti, nebo neúčelově americkou hypotékou. Dlouhodobý úvěr poskytují ty banky, které získávají prostředky nutné k financování hypoték díky emisi hypotečních zástavních listů. Většinou poskytují hypotéky ve výši do 80% tržní hodnoty zastavené nemovitosti. Získat úvěr do 100% hodnoty nemovitosti lze pouze dalším jištěním, například přizváním dalšího ručitele nebo sjednáním životního pojištění. Doba splatnosti se pohybuje mezi 5-30 lety, dá se splatit dokonce i jednorázově, častěji však probíhají v měsíčních intervalech. Splátky se mohou hradit anuitně, kdy se mění výše splátek pouze v závislosti na úrokové sazbě, progresivně s časovým nárůstem splátek a nebo naopak degresivně.

O hypotéku může požádat každý firma, občan i cizinec, který dovršil 18 let a má trvalý pobyt na území našeho státu. Před podpisem je důležité se rozhodnout pro konkrétní banku, u které budete úvěr čerpat, dále pak na jakou dobu chcete hypotéku fixovat a v neposlední řadě je lepší nechat se pojistit před případnou pracovní neschopností, pokud jste tak ještě neučinili. Každá banka má svého hypotečního specialistu, který se vším rád poradí všem klientům. Výhodou americké hypotéky je, že nemusíte bance sdělovat, na jaký účel ji chcete čerpat. Často se poskytuje s výhodnější úrokovou sazbou v porovnání s běžným spotřebitelským úvěrem.

Splátky se dají rozložit na delší dobu až 30 let a můžete kombinovat účelovou a neúčelovou část úvěru. Nevýhodou však je, že pokud využijete americkou hypotéku na jiné účely než je koupě nemovitosti, nemáte možnost čerpat daňové odpočty a případnou státní úrokovou dotaci.

Při sjednání hypotéky si vždy rozmyslete, na jak dlouho si nastavíte fixační období, jaké jsou vaše finanční možnosti, zda chcete hypotéku kombinovanou, kdy část peněz použijete na vybavení bytu nebo vám stačí pouze účelová. Také vybírejte půjčku s nejnižšími poplatky. Pokud už půjčku máte a je nevýhodná, využijte možnosti refinancování. Ušetříte tak tisíce korun na poplatcích.

Hodnocení kategorie 4.5
Co je hypotéka a na co myslet? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 6 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

300 000
Minimální výše úvěru 300 000 Kč
Úrok od 5,19 %
Zřízení 0 Kč

Doporučujeme

Diskuze