Víte jak na výpočet čisté mzdy v roce 2015?

Výpočet čisté mzdy

Výpočet čisté mzdy 2015

Čistá mzda je hrubá mzda od které jsou odečteny všechny povinné srážky a zároveň přičteny všechny daňové bonusy. Výpočet hrubé mzdy 2014 - Hrubá mzda je součástí superhrubé mzdy, což je hrubá mzda spolu s částkou odváděnou zaměstnavatelem na zdravotní a sociální pojištění a zálohou na daň z příjmu.

Složky hrubé mzdy jsou:

  • základní mzda
  • příplatky a náhrady mzdy
  • odměny
  • dávky nemocenského pojištění

Od 1. ledna 2015 se zvýší minimální mzda z částky 8500 kč na 9200 kč a z minimální hodinové mzdy 50,60 kč na 55 kč. Zvýšení těchto minimum se netýká zaměstnaných osob pobírajících invalidní důchod. K poslednímu zvýšení minimální mzdy došlo naposledy v srpnu 2013. Reálný růst čisté mzdy však bude nižší než uváděných 700 kč díky vyšším odvodům na sociální a zdravotní pojištění, které se počítají ze superhrubé mzdy. K výpočtu čisté mzdy 2015 vám pomohou kalkulačky na internetu nebo si ji můžete vypočítat sami. Pro výpočet jsou potřeba tyto údaje: Základem k výpočtu čisté mzdy je hrubá mzda. Hrubá mzda nesmí být nižší než minimální mzdá, která je pro rok 2015 stanovena ve výši 9200 kč. Hrubá mzda by měla zahrnovat veškeré příplatky za práci přes čas, o víkendech a v noci. Počet nezaopatřených dětí – pokud máte podepsáno daňové prohlášení, můžete při výpočtu měsíční mzdy uplatnit slevu na manželku či dítě nebo držitele ztp průkazu. Další informace jsou slevy a úlevy na daních – invalidní důchodci, studenti, či držitelé průkazu ztp mají nárok na slevu na dani

Výpočet mzdy provedeme tímto způsobem:

Hrubá mzda – měsíční záloha na daň z příjmů + sleva na dani + daňová zvýhodnění – sociální a zdravotní pojištění – srážky ze mzdy = čistá mzda Super hrubá mzda – hrubá mzda navýšená o zdravotní a sociální pojištění, které za nás odvádí zaměstnavatel. Od hrubé mzdy odečteme výši měsíčních záloh na daň zpříjmů, která je 15% ze superhrubé mzdy. Sociální a zdravotní pojištění odvádí zaměstnanec ze své hrubé mzdy ve výši 6,5 a 4,5 %. Zaměstnavatel pak za zaměstnance zaplatí dalších 25% z hrubé mzdy. Celkově zaplacené pojištění je 31% z hrubé mzdy.

Daňové zvýhodnění a slevy na dani jsou například sleva na vyživovanou manželku či manžela, na invalidní důchod, držitele průkazu ztp, daňové zvýhodnění na děti. Pokud je součet všech daňových slev vyšší než spočítaná daň, zvyšuje se výsledná čistá mzda o tzv. daňový bonus. Díky tomu je možné, aby u některých zaměstnanců byla výsledná čistá mzda vyšší, než hrubá mzda (jedná se především o ty, kdo mají velmi nízký plat a současně mají nárok na více daňových slev). Srážky ze mzdy jsou např. Exekuce, výživné, platba životního pojištění, apod. Existuje však rozdíl mezi skutečně vyplacenou mzdou – tedy částkou, která nám je vyplacena a výpočtem mzdy. Ta totiž může být ponížena o srážky jako jsou záloha, stravenky... Výpočet čisté mzdy není nijak složitý. Pokud si s ním však nevíte rady, pomůžou vám již zmiňované online kalkulačky či mzdová účetní, případně internetové poradny. Pro výpočet mzdy 2015 si raději zkontrolujte nebo se informujte o novinkách (nejen) v daňovém balíčku platném od 1.1.2015.

Výpočet čisté mzdy kalkulačka

Hodnocení kategorie 4.5
Výpočet čisté mzdy hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 10 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

30000
Výše půjčky 1 000 Kč - 30 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 – 30 dní

Doporučujeme

Diskuze