U většiny půjček – ať už z bankovního nebo nebankovního sektoru – není potřeba mít žádného ručitele ani zástavu, nicméně jsou i případy, kdy se bez ručení neobejdete. Jak to je u půjček s ručitelem – kdo vám za takový úvěr může ručit, jak to funguje u půjček s ručením nemovitostí a které společnosti půjčku s ručitelem nabízejí? Na tyto otázky se vám pokusíme stručně odpovědět v tomto článku.

Půjčky s ručitelem  kdo vám může ručit

Ručení od příbuzných

Ručení od rodiny a příbuzných je poměrně častým jevem. Pokud potřebuje zájemce o půjčku někoho, kdo by mu mohl za její poskytnutí ručit, většinou se obrátí na někoho ze svých nejbližších, jako je např. manželka, rodiče, sourozenci, děti apod. Specifickým příkladem jsou ale půjčky, kde je přímo vyžadováno ručení od partnera – jedná se o např. o některé bankovní úvěry na vyšší částky. Abychom byli konkrétní, můžeme si uvést jako příklad půjčku od Moneta Money Bank. Ta nabízí svoji Expres půjčku od 20 000 do 800 000 Kč, pokud si ale zažádáte o částku nad 300 000 Kč a jste v manželském svazku, musí být součástí žádosti i souhlas manželky či manžela. U půjčky nad 500 000 Kč už pak musí být manželka či manžel přímo spolužadatelem, může jím být ale i jiná osoba. Podobným způsobem to funguje i u jiných bank, např. u Air Bank musíte mít u půjčky nad 300 000 Kč doklad o společném jmění manželů s podpisem vašeho partnera.

Ručení od známých a přátel

Ručit za úvěr vám samozřejmě mohou i vaši kamarádi a známí kteří nepatří do vaší rodiny. Samozřejmostí ale je, že každý ručitel musí být plnoletý, stejně tak jako žadatel o půjčku. Je také třeba říct, že banka nemusí každého ručitele automaticky akceptovat – i u něho se posuzuje to, zde je dostatečně bonitní, takže např. člověk s vysokými dluhy, exekucí a bez zaměstnání vám pravděpodobně jako ručitel schválen nebude.

Půjčky se zajištěním nemovitostí

Jiným případem jsou pak půjčky s ručením nemovitostí. U nich panují trochu jiná pravidla a obvykle stačí, pokud máte vlastní nemovitost, kterou poskytnete jako zástavu. Pak už většinou žádného ručitele nepotřebujete, nemusíte pak obvykle ani dokládat příjmy (záleží ale na konkrétním poskytovateli). Určité rozdíly jsou mezi bankovními a nebankovními společnostmi, ty nebankovní mají podmínky mírnější a máte u nich vyšší šanci na schválení.

Nemovitostí vám může ručit i třetí osoba

Možná jste o tom nevěděli, ale půjčku s ručením nemovitostí můžete získat i tehdy, pokud žádnou nemovitost nemáte. U některých poskytovatelů vám můžete svým majetkem ručit třetí osoba. Tyto půjčky se zajištěním nemovitostí jsou určené zejména těm, jenž potřebují půjčit hodně vysokou sumu a nemají dostatečné příjmy. Samotné ručení není vždy automaticky zárukou, že úvěr dostanete, ale u nebankovních společností je většinou takové zajištění dostačující.

Pokud chcete někomu ručit vy, buďte velmi opatrní

Jestliže se ale naopak dostanete vy do situace, že po vás někdo bude chtít, abyste mu ručili, buďte velice opatrní a dobře zvažte, zda je daná osoba skutečně spolehlivá a bude úvěr řádné splácet. Nakonec by pak mohla celá tíže úvěru spadnout na vás a to rozhodně není nic příjemného. Pokud tedy budete někomu ručit, důkladně si to rozmyslete a ručte pouze těm, kterým můžete stoprocentně důvěřovat.

Tipy na prověřené půjčky s ručitelem:

Smart půjčka – nebankovní půjčka od 5000 do 70 000 Kč, pokud byste měli nízkou bonitu, může vám pomoci spoludlužník

MONETA půjčka – bankovní půjčka, nad 300 000 Kč musíte mít souhlas manžela/manželky, nad 500 000 Kč už musí být přímo spolužadatelem

Air bank půjčka – bankovní půjčka, i zde musejí mít manželé souhlas toho druhého, v případě, že chtějí více než 300 000 Kč

Hodnocení kategorie 4.5
Půjčky s ručitelem – kdo vám může ručit? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 188 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 6. 12. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

1500000
Výše půjčky 5 000 Kč - 1 500 000 Kč
Úrok od 4,87 %
Splatnost 3 – 120 měs.

Doporučujeme

Diskuze