V dnešní době, kdy je skoro moderní si půjčovat na cokoliv se mnoho lidí ocitne v dluhové pasti, kdy jednu půjčku splácí druhou. Cesta z tohoto bludného kruhu je velmi špatná. Mnohdy zoufalý člověk nevidí jiné východisko než je půjčka od lichváře. Co to znamená?

Půjčka od lichváře

Český zákon lichvu definuje jako trestný čin. Obecně jde především o půjčky poskytované s obrovskými úroky třeba ve výši sta procent za den. V dnešní moderní době nemusí být lichvou tyto vysoké úroky, ale naopak třeba půjčení dlužníkovi, který poté nesplácí a příjde o majetek v podobě zastavené nemovitosti.

Co je nebo není lichva

V zákonech ČR chybí přesné stanovení výše úrokové sazby, která může být považována za lichvu. Lze za ni považovat dvojnásobek i trojnásobek bankovní úrokové sazby. Lichvu je těžké oddělit od půjčky s vysokým úrokem. Půjčka od lichváře může být taková, kterou dlužník přijal v tísni a byl třeba rozrušený nebo se v půjčkách nevyzná. Věřitel využije situace dlužníka a zneužije ji ve svůj prospěch.

Čtěte co podepisujete

Předejít problémům se dá hned několika způsoby. Stačí si vždy řádně přečíst podmínky smlouvy, pokud se v ní nevyznáte, požádejte o radu právníka nebo odborníky v bezplatné finanční poradně. Společnost či jednotlivce si řádně prověřte a zjistěte si dostatek informací. Porovnejte si jednotlivé nabídky úvěrů, ne každá nabídka je půjčka od lichváře. A nejdůležitější je se nezadlužovat. Vršit na sebe úvěry není v žádném případě dobrá volba. Když už nevíte kudy kam, můžete si požádat o odlužení. Žádost se podává na okresní soud a má specifická pravidla, podle kterých musí být návrh vypracován tak, aby vám ho soud schválil. Poté musíte po dobu pěti let vyjít s minimální částkou na živobytí tak, aby jste uhradili alespoň 30% stávajících pohledávek. Půjčka od lichváře je dalším nebezpečím jak se dostat do ještě větší dluhové pasti. Půjčovat si na všechno možné třeba jen kvůli výhodné nabídce půjčky není vůbec rozumné, zejména ve chvíli kdy příjdete o práci nebo se narodí dítě a rodina ztratí dočasně druhý příjem. Půjčka je dobrým sluhou pouze v situaci, kdy si chcete půjčit na pořízení nového bydlení nebo na rekonstrukci stávajícího. Stejně tak můžou být špatným nástrojem kreditní karty, pokud je nepoužíváte pouze jako finanční rezervu. Odborníci také doporučují si splátky pojistit proti nemoci, ztrátě zaměstnání a dalším neschopnostem splácet. Ve chvíli kdy nastane situace, že nezvládnete hradit splátky, je dobré věřitele kontaktovat a domluvit si individuální splátky, což v případě půjčky od lichváře nejde nebo s vysokými poplatky. Pokud ručíte nemovitostí, rádi vám úvěr ihned zesplatní, aby se dostali k vašemu majetku, protože o ten šlo především.

Hodnocení kategorie 4.5
Půjčka od lichváře hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 7 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

80000
Výše půjčky 2 500 Kč - 80 000 Kč
Úrok od 12,25 %
Splatnost flexibilní
30000
Výše půjčky 1 000 Kč - 30 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 – 30 dní

Doporučujeme

Diskuze