Ještě před pár lety jsme u nás znali pouze klasické bankovní a nebankovní úvěry, případně speciální typy účelových úvěrů, jako jsou např. hypotéky, půjčky na auto apod. Nově se ale na českém finančním trhu začal rozšiřovat velmi specifický a zajímavý úvěrový produkt, který se označuje jako P2P půjčky – úvěry kde, si lidé půjčují vzájemně mezi sebou.

Půjčky lidem od lidí jak to vlastně funguje

Zkratka P2P pochází z angličtiny a je odvozena ze slov person to person (příp. peer to peer) lending. Nejde ale o obyčejné půjčování mezi cizími lidmi, kde byste zbytečně podstupovali riziko, ať už jako člověk, který půjčuje peníze nebo naopak jako věřitel. P2P půjčky se poskytují prostřednictvím speciální internetové platformy, na níž se jak zájemci o úvěr, tak i  investoři zaregistrují. Součástí registrace je i vyplnění spousty informací, takže ti, kteří tuto platformu využívají, vědí do čeho jdou a díky propracovanému systému je riziko naprosto minimální.

Pro koho jsou P2P půjčky výhodné?

Je celá řada příkladů, pro koho jsou P2P půjčky velmi výhodnou alternativou vůči běžným, standardním úvěrům. Ve srovnání s bankovními úvěry nabízejí P2P půjčky nižší úrokové sazby a klient tak může ušetřit velmi zajímavou sumu. Pro ty, co chtějí peníze investovat, jsou zase skvělou novou možností, jak zhodnotit své peníze a získat zajímavou zkušenost. Navíc jsou P2P půjčky vhodné i pro ty, kteří si mohou dovolit investovat jen minimum peněz – minimální částky jsou velmi nízké, pokud chcete, stačí třeba jen pár stovek

P2P půjčky jako možnost výhodně si půjčit peníze

P2P půjčky jsou skvělou možností, jak získat úvěr za lepších podmínek než u banky. Pokud splňujete náročné bankovní požadavky, ale zdá se vám, že banka si účtuje až moc vysoký úrok, zkuste se zaregistrovat u některé ze společností, provozujících P2P půjčky a možná budete příjemně překvapení. Můžete si půjčit i vyšší částky (až stovky tisíc), přitom za velmi příznivých podmínek.

P2P půjčky jako zajímavá investiční příležitost

P2P půjčky jsou zajímavé především pro drobné investory, kteří by rádi zhodnotili své peníze, navíc tak touto formou mohou mnoha lidem pomoci. Investor si  může sám vybrat, na kterou půjčku dá svoje peníze a může si sám zvolit úrok. Vše je navíc velmi snadné, intuitivní a půjčování probíhá přes internetové rozhraní bez nutnosti kamkoliv chodit. U některých platforem se dá investovat už od pouhých 200 Kč.

P2P půjčky, které lze použít k refinancování

Některé společnosti, zprostředkovávající P2P půjčky, nově nabízejí i možnost využít tuto platformu k refinancování stávajících úvěrů. Patří mezi ně např. Zonky, kde je možné jak převedení současné půjčky, tak i konsolidace, neboli sloučení více půjček do jedné jediné.

Kdo může takovou půjčku získat?

U P2P půjček obecně jsou podmínky přísnější než např. u rychlých nebankovních úvěrů. Většinou je třeba mít doložitelné příjmy, žadatel by také neměl být v exekuci a samozřejmě ani v insolvenci. Záznam v registru může, ale nemusí být překážkou, záleží na souvislostech a ostatních informacích. Každá společnost, která tyto půjčky zprostředkovává, má ale podmínky nastaveny trochu jinak. Co však mají všichni společné, je minimální věk, který je 18 let, stejně jako u klasických úvěrů. 

Přední poskytovatelé P2P půjček v Česku

Asi nejznámější internetovou stránkou s P2P půjčkami jsou Zonky, k dalším velkým platformám z této kategorie patří také Bankerat, Benefi nebo Loanis. Z nejnovějších projektů, které stojí za zmínku, můžeme jmenovat např. Žlutý meloun. Kromě nich ale působí na českém trhu i řada dalších, v poslední době je tento druh úvěrů čím dál populárnější.

Hodnocení kategorie 4.5
Půjčky lidem od lidí, jak to vlastně funguje? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 11 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 8. 11. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

1200000
Výše půjčky 5 000 Kč - 1 200 000 Kč
Úrok od 4,49 %
Splatnost 12 – 120 měs.

Doporučujeme

Diskuze