Hypoteční úvěry jsou stále jednou z nejoblíbenějších možností, jak financovat vlastní bydlení. Získat se dají od bankovních i nebankovních společností.

Jak velkou hypotéku je letos možné od banky získat

Podobně jako u běžných spotřebitelských půjček, i zde platí, že bankovní úvěry jsou výhodnější, zato s přísnějšími požadavky. Jak vysokou částku si lze v současné době prostřednictvím hypotéky od banky půjčit?

Regulace hypoték od České národní banky

Výše hypoték u jednotlivých bankovních ústavů nezávisí pouze na samotných bankách. Do určité míry je ovlivňuje i Česká národní banka, která vykonává dohled nad celým finančním trhem v České republice. V minulosti vydala ČNB doporučení, podle nichž by měly jednotlivé banky omezit poskytování hypoték na 95 – 100 % zástavní hodnoty nemovitosti a hypotéky v rozmezí 85 – 95 % zástavní hodnoty nemovitosti (používá se také zkratka LTV – loan to value) by měly poskytovat pouze do 10 % podílu celkového objemu nových hypoték.

Jednalo se sice pouze o doporučení, nicméně většina bank se podle něj zařídila a hypotéky na 100 % LTV skončily. Zároveň došlo i k výraznému omezení hypoték na 95 % LTV, které nabízí už pouze pět bank a navíc s poměrně vysokou úrokovou sazbou.

V tomto roce – přesněji v dubnu – by pak mělo dojít k dalšímu omezení. Banky by podle nového doporučení ČNB neměly vůbec nabízet hypotéky nad 90 % LTV a hypotéky v rozmezí od 80 do 90 % LTV mají nově tvořit maximálně 15 % ze všech poskytnutých úvěrů zajištěných nemovitostí.

I v loňském roce úrokové sazby klesaly

V posledních dvou měsících roku 2016 byla průměrná úroková sazba 1,77 %, průměrná výše jedné hypotéky pak činila něco málo přes 2 miliony Kč. Při srovnání s cenami hypotečních úvěrů v předchozím období tak zjistíme, že jejich úroky nadále klesaly a dostaly se na historické minimum. V dalším období je ale možné, že u některých hypoték úroky porostou -  týkat by se to mělo zejména úvěrů s vyšší LTV, které jednotlivé bankovní ústavy postupně omezují. I nadále ale samozřejmě platí, že bankovní hypotéky jsou výrazně levnější a výhodnější, než ty nebankovní, takže pokud splňujete jejich podmínky, rozhodně se vám vyplatí uzavřít smlouvu u banky.

Aktuální nejnižší sazby se pohybují okolo 1,6 %

Podíváme-li se na současnou situaci, tak nejnižší úroky u bankovních hypoték začínají na sazbě 1,59 %, kterou nabízí UniCredit Bank (Pružná hypotéka do 75 % s dobou fixace na 3 nebo 5 let a s výši úvěru nad 1 000 000 Kč). Nízké úrokové sazby má také Fio banka, u níž je sazba 1,68 % (Fio hypotéka, fixace na pět let, výše úvěru nad 1 000 000 Kč). Při výběru hypotéky ale hraje roli celá řada faktorů – je potřeba zvážit do jaké hodnoty nemovitosti si půjčku vezmete, jakou budete chtít fixaci úvěru, jak vysoké jsou u dané banky poplatky a samozřejmě také na vašich platebních možnostech.

Pomoci vám mohou i některé srovnávače půjček (např. na naší stránce) nebo různé hypoteční kalkulačky, kde zadáte požadované parametry hypotéky a aplikace vám nabídne vhodné varianty.

Jak se změní podmínky hypoték v dalším období?

Jak už bylo uvedeno výše, na základě doporučení České národní banky by se měly postupně omezovat hypoteční úvěry s vyšším LTV. Ty budou jednotlivé banky pravděpodobně přestávat nabízet, případně je zatíží vyšší úrokovou sazbou. Získání vhodné hypotéky tak bude pro některé zájemce trochu obtížnější a méně výhodné – zejména pro ty, kteří nemají finance na to, aby uhradili alespoň část hodnoty nemovitosti předem. Zatím jsou ale hypotéky stále velmi levné a výhodné a tak pokud o půjčce na koupi nemovitosti uvažujete, určitě s jejím sjednáním dlouho neváhejte.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak velkou hypotéku je letos možné od banky získat? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 23 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 23. 2. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

300 000
Minimální výše úvěru 300 000 Kč
Úrok od 1,39 %
Zřízení 0 Kč
200 000
Minimální výše úvěru 200 000 Kč
Úrok od 1,59 %
Zřízení 0 Kč

Doporučujeme

Diskuze