Vysoké dluhy, které často lidem přerůstají přes hlavu, jsou v posledních letech velkým problémem a zadlužených stále přibývá. V krajních případech pak zadlužení lidé končí až v exekučním řízení, ať už jde o exekuci na účet, na plat nebo na majetek dlužníka. Jednou z nejvíce rizikových skupin jsou v tomto směru mladé matky – samoživitelky, které patří k nejčastějším žadatelům o nebankovní půjčky.

Do dluhové pasti padá čím dál více lidí rizikovou skupinou jsou samoživitelky

Podle nejnovějších statistik se nejvíce zadlužují právě mladé ženy ve věku od 25 do 34 let, jejich průměrný dluh pak činí 25 000 Kč. Půjčky na mateřské dovolené se totiž dají získat velmi snadno a ani není potřeba vycházet z domu – vše se dá vyřídit přes počítač za pár minut.

Do dluhové pasti se dá dostat relativně snadno

Dostat se do dluhové pasti nemusí být dlouhý, několik let trvající proces – někteří lidé se do těchto problémů dostanou velmi rychle, i na základě jediné nesplacené půjčky. Mnoho úvěrových společností si totiž účtuje velmi vysoké sankce a pokuty a z malého úvěru tak může vzniknout obří dluh, s nímž už si dlužník neví rady. Nejhorším řešením je pak tzv. vytloukání klínu klínem, kdy si lidé znovu berou další a další půjčky na splacení těch předchozích. Jejich dluh ale stále narůstá a cesta z této pasti je velmi komplikovaná.

Předražené půjčky jsou velkým rizikem

Velkým nebezpečím jsou zejména nebankovní úvěry s extrémními úroky a RPSN. Často se jedná o půjčky, které na první pohled působí důvěryhodně a seriózně, ve skutečnosti jsou ale jednak předražené a navíc s obrovskými sankcemi, které si jejich provozovatelé účtují i za jediný den zpoždění. Proto je třeba poskytovatele půjčky vybírat pečlivě a vyhnout se těm, u nichž jsou poplatky a úroky nesmyslně vysoké. V tomto ohledu jsou skvělým pomocníkem různé srovnávače půjček, kde si snadno a rychle můžete najít ten nejvýhodnější úvěr na trhu.

Samostatnou kapitolou jsou podvodné půjčky

Ještě horší než drahé půjčky jsou pak různé nabídky od podvodníků, kteří sice inzerují nebankovní úvěr, ve skutečnosti ale žádné půjčky neposkytují – pouze vyberou poplatky od nic netušících zájemců. Podvodné půjčky ale není zas tak těžké rozeznat – seriózní společnost se dá poznat celkem snadno a pokud si danou firmu důkladně proklepnete na internetu, můžete rychle zjistit, jestli je daná nabídka opravdu bezpečná. Důležité je neplatit nikdy poplatek předem, nevolat kvůli půjčce na placené linky a prostudovat si recenze na danou firmu – pak se vám nemůže stát, že byste si vybrali špatně.

Pomoc s dluhy nabízejí i bezplatné poradny

Pokud jste se již dostali do situace, kdy vám dluhy přerostly přes hlavu a nevíte si s nimi rady, měli byste se obrátit na odborníky, kteří vám s problémem pomohou. Ideálním řešením jsou různé bezplatné poradny, kde vám profesionální pracovníci pomohou zdarma a společně s nimi najdete tu nejlepší cestu, jak se z dluhů dostat – ať už přes návrh na osobní bankrot, resp. oddlužení, nebo jiným způsobem. Naopak určitě se vyhněte společnostem, jež nabízejí oddlužení za poplatek – může se vám snadno stát, že jen zaplatíte spoustu peněz a nijak si nepomůžete.

Bankovní a zejména nebankovní půjčky jsou dnes velmi snadno dostupné a vyřídit si je může téměř každý plnoletý člověk ze svého domova přes internet. Sjednání půjčky je otázkou několika minut a vidina rychlého zisku peněz je pro mnoho lidí hodně lákavá – bohužel často nedomýšlejí, jak jej budou splácet. Vždy si sjednání půjčky důkladně rozmyslete a berte si ji pouze tehdy, když už není žádné jiné řešení. U malých částek se vyplatí např. první půjčky zdarma, kde nemusíte platit žádné poplatky ani úroky, jen je třeba vrátit peníze včas.

Hodnocení kategorie 4.5
Do dluhové pasti padá čím dál více lidí, rizikovou skupinou jsou samoživitelky hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 84 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 6. 3. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

15000
Výše půjčky 1 000 Kč - 15 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 1 – 30 dní

Doporučujeme

Diskuze