Hypoteční úvěr si splácíte ve valné většině v anuitních splátkách. Málokdo ví, jak si má spočítat výši splátek a také to, jak délka splácení jejich výši ovlivní.

Jak spočítat hypotéku

Anuitní splátky mají po celou dobu splácení úvěru konstantní hodnotu. Po celou dobu splácení se jejich výše nemění. Po ukončení fixace dochází ke změně úrokové sazby a také se změní výše splátek. Splátky zůstávají nezměněné pouze po dobu fixačního období. Splácet lze však také progresivním a degresivním způsobem. Anuitní splátka hypotéky má v sobě zahrnutou splátku jistiny i výši úroků. Součet těchto dvou složek splátky se nemění. Mění se však jejich podíl s tím, jak je umořován dluh. Snižuje se podíl úroků v jednotlivých splátkách.

Zajímá vás, kolik vás bude stát hypotéka? Použít můžete hypotéční kalkulačku, kterých najdete na internetu hned několik. Všechny jsou zdarma a každá umí něco jiného. Další možností je využít excelovou tabulku se vzorcem, díky kterému lze vytvořit i splátkový kalendář. Při prodeji hypoték používají banky především úrokové sazby, kdy zákazníkům zdůrazní i rozdíly v řádu setin, kdy uvedou, že sazba 2,23% je méně výhodná, než sazba 2,19%. Rozdíly jsou však zanedbatelné a splátka se u milionového úvěru liší asi o sto korun.

Při sjednávání hypotéky si také zvolíte fixační období. Záleží čistě jen na klientovi, zda chce úroky zafixovat na 1,3,5 nebo 12 let. Banky obvykle nabízejí na určitou úrokovou sazbu zvýhodněnou úrokovou sazbu. Například na 5 let můžete mít úročení již od 1,69 %. Rozdíly mezi splátkami při fixaci na jednoleté a pětileté období činí většinou rozdíl až 800 kč, což je pro některé klienty nezanedbatelná částka.

Často využívají hypotéční kalkulačky i online srovnávače, které propočítají hypotéku téměř okamžitě. Konkrétní částky vám ale sdělí v bance při posuzování vaší aktuální situace. Kalkulačky jsou čistě orientační a mají vám přinést jakýsi přehled o produktech na bydlení na finančním trhu.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak spočítat hypotéku? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 6 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

Doporučujeme

Diskuze